"Arvevabrikante" süüdistatakse kahe miljoni euro suuruses maksupettuses ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Alexander Demianchuk/TASS/Scanpix

Prokuratuur esitas viiele inimesele süüdistuse kuulumises kuritegelikku ühendusse, mis aitas nn arvevabrikuga kaasa vähemalt kahe miljoni euroni ulatunud maksupettusele.

Süüdistuse kohaselt olid Vladimir (60), Dmitri (38), Aleksandr (56), Sergei (43) ja Arkadi (66) kuritegeliku ühenduse liikmed, mis pakkus alates 2011. aasta jaanuarist kuni 2012. aasta veebruarini Tartus ja Tallinnas ettevõtetele nn arvevabriku teenust ning aitas neil sellega käibemaksu tasumisest kõrvale hoida, ütles prokuratuuri pressiesindaja Arno Põder ERR.ee-le.

Samas kriminaalasjas on esitatud süüdistus maksukuriteos või sellele kaasaaitamises veel neljale inimesele ja ühele ettevõttele. Harju maakohus alustas kriminaalasja arutamist üldmenetluses eile ja istungid kestavad praeguse plaani järgi kuni aasta lõpuni.

Eeluurimisel kogutud andmetel kaasati arvevabriku skeemi kokku 18 varifirmat, mida formaalselt juhtisid variisikud, aga mis tegelikult olid kuritegeliku ühenduse kontrolli all. Samuti kasutati kahtluste hajutamiseks kolme puhverfirmat, millel oli olemas ka reaalne majandustegevus.

Süüdistuse järgi väljastasid vari- ja puhverfirmad "arvevabriku teenust" kasutanud ettevõtetele fiktiivseid arveid, mille alusel tegid ettevõtted nende pangakontodele rahaülekandeid.

Fiktiivseid arveid oma raamatupidamises kasutades oli ettevõtetel võimalik maha arvata sisendkäibemaksu ja vähendada nii riigile tasutavat maksusummat. Maksudest hoidunud ettevõtted tegutsesid peamiselt ehituse, sõidukite rendi, metallkonstruktsioonide tootmise ning romukulla ja väärisesemete kokkuostu valdkonnas.

Süüdistuse kohaselt võtsid kuritegeliku ühenduse liikmed osa varifirmadele laekunud rahast välja sularahana ja osa kandsid teistele pangakontodele. Seejärel toimetati enamik rahast ringiga tagasi maksudest hoiduvate ettevõtete kätte.

Põhja ringkonnaprokuröri Stella Veberi sõnul oli süüdistatavate tegevus uurimisandmeil väga põhjalikult läbi mõeldud. "Variisikuid viidi ka arvevabriku "klientide" objektidele, et nad oskaksid vajadusel ettevõtete tööd ja tehingute üksikasju uurijatele kirjeldada. Samuti kasutati erinevaid konspiratsioonivõtteid. Sellest hoolimata õnnestus koguda süüdistuse esitamiseks piisavalt tõendeid," märkis prokurör.

Süüdistuse põhjal jätsid vähemalt viis ettevõtet sellise skeemi abil riigile aasta jooksul tasumata kokku 2,03 miljonit eurot käibemaksu.

"Arvevabriku" abil toime pandud maksukuriteos on süüdistus esitatud OÜ-le Goldimex ja selle juhatuse liikmele Andreile (37), samuti Borissile (36) ja Maksimile (37), kes kuulusid kahe praeguseks likvideeritud ettevõtte juhatusse. Maksukuriteole kaasaaitamises süüdistatakse Ljubovi (59), kes oli skeemis puhverfirmana kasutatud ettevõtte juhatuse liige.

Kohus on arestinud võimaliku konfiskeerimise tagamiseks ettevõtete kontodel ligi 100 000 eurot, neli sõiduautot ja kümnete tuhandete eurode väärtuses kuldmünte.

Maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna juhataja Rain Kuusi sõnul teeb selliste kuritegelike ühenduste tegevuse võimalikuks ettevõtted, kes on valmis "arvevabriku teenust" kasutama.

"Tegelikkuses on aga suur tõenäosus, et ka hästitoimiva maksupettuse võrgustiku osalised pannakse oma tegevuse eest vastutama, mida ei kaalu üles ka ajutiselt saadud maksuvaba sularahakäive. Lisaks sellele, et konfiskeeritakse isikute kuritegelikust tegevusest saadud tulu, nõutakse tasumata maksud sisse ettevõtetelt, kes arveveskit kasutades need tasumata jätsid," selgitas Kuus.

Kriminaalasja uuris MTA ja uurimist juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur, kuid kohtus esindab riiklikku süüdistust Põhja ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Marek KuulLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema