Riigikogu otsustas õiguskantsleri ettepanekul muuta ebaõiglast vanemahüvitise maksmise korda ({{commentsTotal}})

Riigikogu Autor: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu nõustus õiguskantsler Ülle Madise ettepanekuga muuta vanemahüvitise ja elukutsevalikule kehtestatud eluaegsete piirangute seadust, mis ei ole praegu põhiseadusega kooskõlas. Riigikogu loodab muudatused paari nädala jooksul ellu viia.

Õiguskantsler Ülle Madise juhtis riigikogu liikmete tähelepanu sellele, et vanemahüvitise saaja võib tööandja süül osast hüvitisest ilma jääda. Seda juhul, kui hüvitise saaja teeb tööd vaid natuke, kuid tööandja otsustab kogu teenitud raha korraga välja maksta, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Probleem pole küll laialt levinud, aastas puudutab see umbes kümmet inimest, aga Madise sõnul tuleb õiglus jalule siiski jalule seada.

"Nagu ikka, kui seaduse tõttu kas või üks inimene satub põhiseaduse vastasesse olukorda, siis tulen ja seisan teie ees ja palun selle seaduse ära muuta," lausus Madise Toompeal.

Riigikogu kiitis õiguskantsleri ettepaneku heaks, vastu ei olnud keegi, sotsiaalkomisjoni esimehe Aivar Koka sõnas, et seadusemuudatus on juba ette valmistatud: "Loodan, et kahe nädala pärast on see seadus ka siin saalis vastu võetud."

Õigusrikkujate tööle saamise piirangud tuleks samuti üle vaadata

Õiguskantsler tõi riigikogu ette veel ühe mure: praegu ei saa teatud tegevusalal või ametikohal töötada need, keda on kunagi kohtulikult karistatud. Ülle Madise sõnul on taoline probleem laiem ja läbib kogu Eesti õiguskorda. Seega tuleks need piirangud üle vaadata.

Näiteks ei tohi kas kuriteos süüdi mõistetud või ka karistatud inimesed töötada päästjate, politseinike, kohtunike, aga ka ministeeriumi ametnikena.

"Need on väga üldsõnalised ja tundub, et täpselt läbimõtlemata piirangud. Mitmete ametite puhul kehtivad eluaegsed keelud sõltumata sellest, kas see tegu on enam kuritegu - vahepeal on hulk tegusid dekriminaliseeritud. Ei vaadata ka seda, kas kuritegu tehti alaealisena," loetles Madise.

Madise rõhutas, et nii mõnelgi puhul, näiteks kohtunikuks saamisel või lastega töötamisel on piirangud ise-enesestmõistetavad, aga üldiselt peaks piiranguid üle vaadates lähtuma põhimõttest, et teatud hetkel saaks inimene, kes on karistuse ära kandnud, oma eluga nii-öelda puhtalt lehelt edasi minna.

Põhiseaduskomisjon toetas õiguskantsleri ettepanekut.

"Riigiametis teenimine ei pea olema garanteeritud ainult sellega, et inimesel tekib tahtmine olla riigiametnik. Olukorda, kus riigiametitel on keelatud võtta tööle sobiv inimene, ei saa ka kuidagi õigustada," selgitas põhiseaduskomisjoni liige Jüri Adams.

Riigikogu otsustas teatud ametis töötamisele seatud piirangud üle vaadata.

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.