Riigikogu otsustas õiguskantsleri ettepanekul muuta ebaõiglast vanemahüvitise maksmise korda ({{commentsTotal}})

Riigikogu
Riigikogu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu nõustus õiguskantsler Ülle Madise ettepanekuga muuta vanemahüvitise ja elukutsevalikule kehtestatud eluaegsete piirangute seadust, mis ei ole praegu põhiseadusega kooskõlas. Riigikogu loodab muudatused paari nädala jooksul ellu viia.

Õiguskantsler Ülle Madise juhtis riigikogu liikmete tähelepanu sellele, et vanemahüvitise saaja võib tööandja süül osast hüvitisest ilma jääda. Seda juhul, kui hüvitise saaja teeb tööd vaid natuke, kuid tööandja otsustab kogu teenitud raha korraga välja maksta, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Probleem pole küll laialt levinud, aastas puudutab see umbes kümmet inimest, aga Madise sõnul tuleb õiglus jalule siiski jalule seada.

"Nagu ikka, kui seaduse tõttu kas või üks inimene satub põhiseaduse vastasesse olukorda, siis tulen ja seisan teie ees ja palun selle seaduse ära muuta," lausus Madise Toompeal.

Riigikogu kiitis õiguskantsleri ettepaneku heaks, vastu ei olnud keegi, sotsiaalkomisjoni esimehe Aivar Koka sõnas, et seadusemuudatus on juba ette valmistatud: "Loodan, et kahe nädala pärast on see seadus ka siin saalis vastu võetud."

Õigusrikkujate tööle saamise piirangud tuleks samuti üle vaadata

Õiguskantsler tõi riigikogu ette veel ühe mure: praegu ei saa teatud tegevusalal või ametikohal töötada need, keda on kunagi kohtulikult karistatud. Ülle Madise sõnul on taoline probleem laiem ja läbib kogu Eesti õiguskorda. Seega tuleks need piirangud üle vaadata.

Näiteks ei tohi kas kuriteos süüdi mõistetud või ka karistatud inimesed töötada päästjate, politseinike, kohtunike, aga ka ministeeriumi ametnikena.

"Need on väga üldsõnalised ja tundub, et täpselt läbimõtlemata piirangud. Mitmete ametite puhul kehtivad eluaegsed keelud sõltumata sellest, kas see tegu on enam kuritegu - vahepeal on hulk tegusid dekriminaliseeritud. Ei vaadata ka seda, kas kuritegu tehti alaealisena," loetles Madise.

Madise rõhutas, et nii mõnelgi puhul, näiteks kohtunikuks saamisel või lastega töötamisel on piirangud ise-enesestmõistetavad, aga üldiselt peaks piiranguid üle vaadates lähtuma põhimõttest, et teatud hetkel saaks inimene, kes on karistuse ära kandnud, oma eluga nii-öelda puhtalt lehelt edasi minna.

Põhiseaduskomisjon toetas õiguskantsleri ettepanekut.

"Riigiametis teenimine ei pea olema garanteeritud ainult sellega, et inimesel tekib tahtmine olla riigiametnik. Olukorda, kus riigiametitel on keelatud võtta tööle sobiv inimene, ei saa ka kuidagi õigustada," selgitas põhiseaduskomisjoni liige Jüri Adams.

Riigikogu otsustas teatud ametis töötamisele seatud piirangud üle vaadata.

Toimetaja: Greete PalmisteVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema