Raidla: haldusreformi käigus võiks taastada maavanemate "muistsed" õigused ({{commentsTotal}})

Jüri Raidla.
Jüri Raidla. Autor/allikas: ERR

Mõttekoja Praxis ja tööandjate keskliidu hinnangul on riigireform hakanud paremini edenema, kuid samas pole tähelepanu jätkunud mitmele olulisele küsimusele. Ekspertide arvates on tõsine proovikivi strateegiliste valikute eelarvestamise viimine uuele tasemele. Nende sõnul on riigieelarves vähe vaba raha investeeringuteks ja avalike teenuste rahastamiseks senisel tasemel.

Lahendusi tuleb ekspertide sõnul otsida süsteemi ehk poliitiliste valikute tasandil ehk teisisõnu, milliseid teenuseid saab lubada ja mida mitte. Nende hinnangul võib riigi ülesannete üleandmine ja asutuste liitmine probleemi heal juhul leevendada, kuid ei ole põhimõtteline lahendus, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Samas märkisid eksperdid, et valitsuse avaldatud riigivalitsemise reformi kava on positiivne samm, sest selge plaani olemasolu aitab valitsusel paremini reformi eesmärke ja tegevusi selgitada. Kollegiumi kuuluv vandeadvokaat Jüri Raidla leiab, et praegu on aeg küps ka maavalitsusi puudutava ettepaneku elluviimiseks.

"Kohaliku haldusreformi ette valmistamise käigus, sealhulgas ka haldusreformi seaduse menetlemise käigus on jõutud tõdemuseni, et maavalitsused ja -vanemad tänasel kujul, kus nad on keskvalitsuse struktuuriüksused, võiksid saada likvideeritud," rääkis Raidla.

Vandeadvokaadi hinnangul on tegemist väga õige mõttega, kuid Raidla ei toeta nelja või kuue uue regionaalse juhtimisüksuse loomist. "Väike riigis pole regionaalset territoriaalset juhtimisüksust üldse tarvis, sest neid funktsioone saavad täita ministeeriumid," leidis Raidla.

Samas avaldas Raidla lootust, et tulevikus saaksid Eestis olema väiksemate omavalitsuste asemel suuremad maakondlikud juhtimisüksused. "Siis tulevad tagasi kenad muinasaegsed päevad, kus maavanem nagu näiteks Lehola Lembitu on muutunud taas maakondliku omavalitsuse juhiks ehk selliseks maavanemaks nagu omal ajal muistsed eestlased seda ette kujutasid," selgitas Raidla.

Toimetaja: Allan RajaveeMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema