Raidla: haldusreformi käigus võiks taastada maavanemate "muistsed" õigused ({{commentsTotal}})

Jüri Raidla. Autor: ERR

Mõttekoja Praxis ja tööandjate keskliidu hinnangul on riigireform hakanud paremini edenema, kuid samas pole tähelepanu jätkunud mitmele olulisele küsimusele. Ekspertide arvates on tõsine proovikivi strateegiliste valikute eelarvestamise viimine uuele tasemele. Nende sõnul on riigieelarves vähe vaba raha investeeringuteks ja avalike teenuste rahastamiseks senisel tasemel.

Lahendusi tuleb ekspertide sõnul otsida süsteemi ehk poliitiliste valikute tasandil ehk teisisõnu, milliseid teenuseid saab lubada ja mida mitte. Nende hinnangul võib riigi ülesannete üleandmine ja asutuste liitmine probleemi heal juhul leevendada, kuid ei ole põhimõtteline lahendus, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Samas märkisid eksperdid, et valitsuse avaldatud riigivalitsemise reformi kava on positiivne samm, sest selge plaani olemasolu aitab valitsusel paremini reformi eesmärke ja tegevusi selgitada. Kollegiumi kuuluv vandeadvokaat Jüri Raidla leiab, et praegu on aeg küps ka maavalitsusi puudutava ettepaneku elluviimiseks.

"Kohaliku haldusreformi ette valmistamise käigus, sealhulgas ka haldusreformi seaduse menetlemise käigus on jõutud tõdemuseni, et maavalitsused ja -vanemad tänasel kujul, kus nad on keskvalitsuse struktuuriüksused, võiksid saada likvideeritud," rääkis Raidla.

Vandeadvokaadi hinnangul on tegemist väga õige mõttega, kuid Raidla ei toeta nelja või kuue uue regionaalse juhtimisüksuse loomist. "Väike riigis pole regionaalset territoriaalset juhtimisüksust üldse tarvis, sest neid funktsioone saavad täita ministeeriumid," leidis Raidla.

Samas avaldas Raidla lootust, et tulevikus saaksid Eestis olema väiksemate omavalitsuste asemel suuremad maakondlikud juhtimisüksused. "Siis tulevad tagasi kenad muinasaegsed päevad, kus maavanem nagu näiteks Lehola Lembitu on muutunud taas maakondliku omavalitsuse juhiks ehk selliseks maavanemaks nagu omal ajal muistsed eestlased seda ette kujutasid," selgitas Raidla.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.