ERR Brüsselis: Euroopa astus sammu lähemale ühise piiri- ja rannikuvalve agentuuri loomisele ({{commentsTotal}})

PPA lennusalga helikopter.
PPA lennusalga helikopter. Autor/allikas: PPA

Brüsselis astuti samm lähemale Euroopa Liidu ühtse piirivalve loomisele. Euroopa Parlamendi LIBE komitees kiideti heaks algatus, millest loodetakse leevendust rändekriisile. Sügisest peaks liidu välispiiri kaitsesse panustama 1500 piirivalvurist koosnev ühine piirivalve.

Euroopa Komisjoni idee luua alarahastatud Frontexi baasil rohkemate volituste ja uhkema nimega Euroopa piiri- ja rannikuvalve pani eurosaadikud kaasa mõtlema. Tähelepanu, mis oli mõõdetav rohkem kui 1000 muudatusettepanekuga, ei saanud eelnõule siiski saatuslikuks,

Hääletus kodanikuvabaduste justiits- ja siseasjade komisjoni tõi Euroopa ühe sammu lähemale ühtse piirivalve loomisele, sest Euroopa Parlament näib eelnõu toetavat. Eelnõu raportööd Artis Pabriks avaldas lootust, et uus piirivalve hakkab juba sel sügisel tööle, kuid enne seda on vaja leppida kokku Euroopa Nõukogu ehk liikmesriikide valitsuste esindajatega.

Üks valulistest punktidest puudutab liikmesriikide suveräänsust. Eelnõus on punkt, mis lubab Komisjonil algatada piirivalvemissioon surve alla sattunud liikmesriigis ilma, et liikmesriik ise selleks soovi avaldaks. Piisab kui enamus Euroopa pealinnu Komisjoni algatust toetab.

Nii loodetakse vältida Kreeka stsenaariumit, kus enne Ateena kirjaliku abipalve esitamist, jõudis riigist läbi jalutada pea miljon põgenikku. Kuid küsimusi on uue agentuuri eelarve osas ehk kust raha tuleb, kui Euroopa Liidu eelarve on niigi pingul.

"Seda finantseeritakse nagu Frontexi, kuid selle eelarve on palju suurem. Et eestlastele tekiks võrdlusmoment, siis agentuurile on ette nähtud 60 kuni 70 protsenti Eesti kaitse eelarvest ja see kasvab kuni aastani 2020," selgitas raportöör Pabriks.

Tema sõnul suudab agentuur saata ükskõik millisesse liikmesriiki saata kuni 1500 piirivalvurit. Lisaks on ühtsel piirivalvel võimekus liisida lennukeid või laevu. "Samuti saab kasutatakse droone ja uusimat tehnoloogiat. Seega Euroopa Liidu riigid muutuvad varasemast turvalisemaks," lisas Pabriks.

Lauristin: väljaõpe saab olema ühtne

LIBE komisjoni liikme Marju Lauristini sõnul jääb loota, et valitsused peavad lubadustest kinni ja 1500 piirivalvurit koos vajaliku rahastusega ühine piirivalveagentuur sügiseks ka päriselt valmis saab. See aga ei tähenda, et liikmesriikide piirivalvurid võiksid liikuda muu töö peale.

"Ta on ikka selline piirivalve toetusorganisatsioon, sest ta ei asend liikmesriikide piirivalvet. Eeldus on see, et kõik liikmesriigid osalevad selles ja tekitatakse igas liikmesriigis eriväljaõppe saanud rühm," selgitas Lauristin.

Tema sõnul on peab väljaõppe kõikide piirivalvuritel olema sama. "Ettevalmistus nii juriidika osas ehk nad valdavad täielikult oma kohustusi, vastutust ja inimõiguste poolt, sest tegemist on tihti operatsioonidega, mis on seotud põgenike ja kriisidega," märkis eurosaadik.

Uus agentuur peaks liikmesriike hakkama ka abistama majanduspõgenike tagasisaatmisel kolmandatesse riikidesse.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.Venemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.

Raport: Vene sõjalaev tülitas Saber Strike'i varustanud USA kaubalaeva

Baltimaadesse iga-aastaseks sõjaväeõppuseks Saber Strike mai lõpus varustust toonud USA lipu all sõitvat kaubalaeva M/V Green Ridge tülitasid Vene sõjalaev ja kopterid.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics