ERR Brüsselis: Euroopa astus sammu lähemale ühise piiri- ja rannikuvalve agentuuri loomisele ({{commentsTotal}})

PPA lennusalga helikopter. Autor: PPA

Brüsselis astuti samm lähemale Euroopa Liidu ühtse piirivalve loomisele. Euroopa Parlamendi LIBE komitees kiideti heaks algatus, millest loodetakse leevendust rändekriisile. Sügisest peaks liidu välispiiri kaitsesse panustama 1500 piirivalvurist koosnev ühine piirivalve.

Euroopa Komisjoni idee luua alarahastatud Frontexi baasil rohkemate volituste ja uhkema nimega Euroopa piiri- ja rannikuvalve pani eurosaadikud kaasa mõtlema. Tähelepanu, mis oli mõõdetav rohkem kui 1000 muudatusettepanekuga, ei saanud eelnõule siiski saatuslikuks,

Hääletus kodanikuvabaduste justiits- ja siseasjade komisjoni tõi Euroopa ühe sammu lähemale ühtse piirivalve loomisele, sest Euroopa Parlament näib eelnõu toetavat. Eelnõu raportööd Artis Pabriks avaldas lootust, et uus piirivalve hakkab juba sel sügisel tööle, kuid enne seda on vaja leppida kokku Euroopa Nõukogu ehk liikmesriikide valitsuste esindajatega.

Üks valulistest punktidest puudutab liikmesriikide suveräänsust. Eelnõus on punkt, mis lubab Komisjonil algatada piirivalvemissioon surve alla sattunud liikmesriigis ilma, et liikmesriik ise selleks soovi avaldaks. Piisab kui enamus Euroopa pealinnu Komisjoni algatust toetab.

Nii loodetakse vältida Kreeka stsenaariumit, kus enne Ateena kirjaliku abipalve esitamist, jõudis riigist läbi jalutada pea miljon põgenikku. Kuid küsimusi on uue agentuuri eelarve osas ehk kust raha tuleb, kui Euroopa Liidu eelarve on niigi pingul.

"Seda finantseeritakse nagu Frontexi, kuid selle eelarve on palju suurem. Et eestlastele tekiks võrdlusmoment, siis agentuurile on ette nähtud 60 kuni 70 protsenti Eesti kaitse eelarvest ja see kasvab kuni aastani 2020," selgitas raportöör Pabriks.

Tema sõnul suudab agentuur saata ükskõik millisesse liikmesriiki saata kuni 1500 piirivalvurit. Lisaks on ühtsel piirivalvel võimekus liisida lennukeid või laevu. "Samuti saab kasutatakse droone ja uusimat tehnoloogiat. Seega Euroopa Liidu riigid muutuvad varasemast turvalisemaks," lisas Pabriks.

Lauristin: väljaõpe saab olema ühtne

LIBE komisjoni liikme Marju Lauristini sõnul jääb loota, et valitsused peavad lubadustest kinni ja 1500 piirivalvurit koos vajaliku rahastusega ühine piirivalveagentuur sügiseks ka päriselt valmis saab. See aga ei tähenda, et liikmesriikide piirivalvurid võiksid liikuda muu töö peale.

"Ta on ikka selline piirivalve toetusorganisatsioon, sest ta ei asend liikmesriikide piirivalvet. Eeldus on see, et kõik liikmesriigid osalevad selles ja tekitatakse igas liikmesriigis eriväljaõppe saanud rühm," selgitas Lauristin.

Tema sõnul on peab väljaõppe kõikide piirivalvuritel olema sama. "Ettevalmistus nii juriidika osas ehk nad valdavad täielikult oma kohustusi, vastutust ja inimõiguste poolt, sest tegemist on tihti operatsioonidega, mis on seotud põgenike ja kriisidega," märkis eurosaadik.

Uus agentuur peaks liikmesriike hakkama ka abistama majanduspõgenike tagasisaatmisel kolmandatesse riikidesse.

Toimetaja: Allan RajaveeLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.