200 000 eurot kahju tekitanud petistejõuk võib saada kokkuleppekaristused ({{commentsTotal}})

kohus Autor: Siim Lõvi /ERR

Harju maakohus andis erinevatele ettevõtetele kokku üle 200 000 euro kahju tekitamises süüdistatavatele võimaluse kriminaalasja lahendamiseks kokkuleppekaristustega.

Kohus andis süüdistatavatele, nende kaitsjatele ja prokuratuurile läbirääkimisteks aega kuni 15. juunini, ütles maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ERR.ee-le.

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistab 15 inimest kuulumises kuritegelikku ühendusse, mis kasutas kelmustes ära kümneid inimesi ja põhjustas ettevõtetele üle 200 000 euro kahju.

Süüdistuse järgi hakkas 32-aastane Aleksandr 2012. aasta suvel Tallinnas ja Harjumaal tegelema kiirlaenu- ja järelmaksupettustega ning sarnaste skeemidega teenisid alates 2013. aasta suvest raha ka 32-aastane Vitas ja 33-aastane Tengiz.

2014. aastal asusid mehed tegutsema üheskoos üle Eesti ja kaasasid kuritegude korraldamisse veel üle kümne inimese.

Süüdistuse kohaselt kasutati kelmustes ära majanduslikult raskes olukorras, vaimse puudega või sotsiaalselt ebaküpseid inimesi, kellele pakuti võimalust kergelt raha teenida või tööle saada.

Süüdistus märkis, et värvatud inimesed andsid jõugule oma ID-kaardi ja pangakaardi koos paroolidega ning vajadusel aitasid süüdistatavad neil uued dokumendid vormistada ja pangakonto avada.

Seejärel sõlmiti nende inimeste nimel interneti teel kiirlaenulepinguid ja osteti järelmaksuga kaupa. Teise skeemi järgi viisid süüdistavad inimese poodi ja lasid tal osta järelmaksuga kaupa, mille nad võtsid kohe enda kätte.

Põhja ringkonnaprokurör Diana Helila ütles, et süüdistuse kohaselt tekitati laenufirmadele ja järelmaksuga kaupa müüvatele ettevõtetele kolme aasta jooksul üle 200 000 euro kahju ja pettusteks kasutati ära 46 inimest.

"Lisaks ootavad enam kui 20 ärakasutatud inimesega seotud juhtumid veel kohtusse saatmist, nii et kogukahju võib ulatuda 300 000 euroni," lisas prokurör.

Põhja prefektuuri politseinikud pidasid peamised kuritegudes kahtlustatavad kinni eelmise aasta märtsi alguses ning kohus võttis kuus neist prokuröri taotlusel vahi alla.

Prokuröri sõnul oli kõigil 15 inimesel kuritegelikus ühenduses oma kindel roll.

Nii vormistasid Aleksandr ja Vitas värvatud inimeste nimel internetis laenu- ja järelmaksudokumente, Juri (26), Ramis (30), Aleksei (28), Roman (36), Konstantin (28), Ruslan (31) ning teine Aleksandr (29) otsisid pettusteks sobivaid inimesi ja võtsid vajadusel sularahaautomaatidest raha välja või suhtlesid kulleritega ja tõid pakiautomaatidest kaupa, Tengiz jälgis, et asjaajamine sujuks ja valis vajadusel kaupa.

Süüdistuse järgi tegelesid Meelis (50) ja Kristo (42) tõlkimisega ja värvatud inimeste juhendamisega, samuti võtsid nad eestikeelsete klientidena esinedes vastu laenufirmade kõnesid. pettusteks värvatud naistega suhtlesid jõugus Svetlana (34), Kristina (26) ja Darja (33).

Põhja prefektuuri raskete kuritegude talituse juhi Roger Kummi sõnul tegid kelmuste grupi uurijad kuritegeliku ühenduse paljastamiseks ja tõendite kogusemiseks järjekindlat tööd üle poole aasta.

"Meie jaoks oli tegemist väga olulise kuritegeliku keti lõhkumisega, kas või seepärast, et hoida tulevikus ära teisi võimalikke ohvreid, keda süüdistatavad ära kasutasid ja kelle arvelt rikastusid. Suur osa kinnipeetutest on varem nii raskete isikuvastaste kui ka varavastaste kuritegude eest karistatud, mis näitab selgelt grupi retsidiivsust ja seda, et nad võivad oma kuritegelikku teed jätkata. Sarnase skeemiga on süüdimõistetud kaks kuritegelikku gruppi nii Lõuna-Eestis kui ka Harjumaal," märkis ta.

Kinnipidamise ja läbiotsimise käigus arestiti jõugult 12 sõiduautot, suurel hulgal kodutehnikat, sularaha ning muud tõenäoliselt kuritegelikul teel soetatud vara, samuti kinnisvara.

Kriminaalasja uuris Põhja prefektuuri raskete kuritegude talitus ja uurimist juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

 

Toimetaja: Marek KuulMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.