200 000 eurot kahju tekitanud petistejõuk võib saada kokkuleppekaristused ({{commentsTotal}})

kohus
kohus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Harju maakohus andis erinevatele ettevõtetele kokku üle 200 000 euro kahju tekitamises süüdistatavatele võimaluse kriminaalasja lahendamiseks kokkuleppekaristustega.

Kohus andis süüdistatavatele, nende kaitsjatele ja prokuratuurile läbirääkimisteks aega kuni 15. juunini, ütles maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ERR.ee-le.

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistab 15 inimest kuulumises kuritegelikku ühendusse, mis kasutas kelmustes ära kümneid inimesi ja põhjustas ettevõtetele üle 200 000 euro kahju.

Süüdistuse järgi hakkas 32-aastane Aleksandr 2012. aasta suvel Tallinnas ja Harjumaal tegelema kiirlaenu- ja järelmaksupettustega ning sarnaste skeemidega teenisid alates 2013. aasta suvest raha ka 32-aastane Vitas ja 33-aastane Tengiz.

2014. aastal asusid mehed tegutsema üheskoos üle Eesti ja kaasasid kuritegude korraldamisse veel üle kümne inimese.

Süüdistuse kohaselt kasutati kelmustes ära majanduslikult raskes olukorras, vaimse puudega või sotsiaalselt ebaküpseid inimesi, kellele pakuti võimalust kergelt raha teenida või tööle saada.

Süüdistus märkis, et värvatud inimesed andsid jõugule oma ID-kaardi ja pangakaardi koos paroolidega ning vajadusel aitasid süüdistatavad neil uued dokumendid vormistada ja pangakonto avada.

Seejärel sõlmiti nende inimeste nimel interneti teel kiirlaenulepinguid ja osteti järelmaksuga kaupa. Teise skeemi järgi viisid süüdistavad inimese poodi ja lasid tal osta järelmaksuga kaupa, mille nad võtsid kohe enda kätte.

Põhja ringkonnaprokurör Diana Helila ütles, et süüdistuse kohaselt tekitati laenufirmadele ja järelmaksuga kaupa müüvatele ettevõtetele kolme aasta jooksul üle 200 000 euro kahju ja pettusteks kasutati ära 46 inimest.

"Lisaks ootavad enam kui 20 ärakasutatud inimesega seotud juhtumid veel kohtusse saatmist, nii et kogukahju võib ulatuda 300 000 euroni," lisas prokurör.

Põhja prefektuuri politseinikud pidasid peamised kuritegudes kahtlustatavad kinni eelmise aasta märtsi alguses ning kohus võttis kuus neist prokuröri taotlusel vahi alla.

Prokuröri sõnul oli kõigil 15 inimesel kuritegelikus ühenduses oma kindel roll.

Nii vormistasid Aleksandr ja Vitas värvatud inimeste nimel internetis laenu- ja järelmaksudokumente, Juri (26), Ramis (30), Aleksei (28), Roman (36), Konstantin (28), Ruslan (31) ning teine Aleksandr (29) otsisid pettusteks sobivaid inimesi ja võtsid vajadusel sularahaautomaatidest raha välja või suhtlesid kulleritega ja tõid pakiautomaatidest kaupa, Tengiz jälgis, et asjaajamine sujuks ja valis vajadusel kaupa.

Süüdistuse järgi tegelesid Meelis (50) ja Kristo (42) tõlkimisega ja värvatud inimeste juhendamisega, samuti võtsid nad eestikeelsete klientidena esinedes vastu laenufirmade kõnesid. pettusteks värvatud naistega suhtlesid jõugus Svetlana (34), Kristina (26) ja Darja (33).

Põhja prefektuuri raskete kuritegude talituse juhi Roger Kummi sõnul tegid kelmuste grupi uurijad kuritegeliku ühenduse paljastamiseks ja tõendite kogusemiseks järjekindlat tööd üle poole aasta.

"Meie jaoks oli tegemist väga olulise kuritegeliku keti lõhkumisega, kas või seepärast, et hoida tulevikus ära teisi võimalikke ohvreid, keda süüdistatavad ära kasutasid ja kelle arvelt rikastusid. Suur osa kinnipeetutest on varem nii raskete isikuvastaste kui ka varavastaste kuritegude eest karistatud, mis näitab selgelt grupi retsidiivsust ja seda, et nad võivad oma kuritegelikku teed jätkata. Sarnase skeemiga on süüdimõistetud kaks kuritegelikku gruppi nii Lõuna-Eestis kui ka Harjumaal," märkis ta.

Kinnipidamise ja läbiotsimise käigus arestiti jõugult 12 sõiduautot, suurel hulgal kodutehnikat, sularaha ning muud tõenäoliselt kuritegelikul teel soetatud vara, samuti kinnisvara.

Kriminaalasja uuris Põhja prefektuuri raskete kuritegude talitus ja uurimist juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

 

Toimetaja: Marek KuulVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema