Erakoolid teisele lugemisele minevast seadusemuudatusest: asi on ikka poolik ({{commentsTotal}})

Autor: Postimees/Scanpix

Täna läheb riigikogus teisele lugemisele erakoolide rahastust muutev seadusemuudatus. Erakoolid ja lapsevanemad avaldasid ühiselt arvamust, et kuigi on heameel näha, et ministeerium otsustas nende muudatusettepanekuid kuulda võtta, ei ole kõik soovitu eelnõusse jõudnud ja riigikogu asub vaagima endiselt poolikut lahendust.

“Ühelt poolt tervitame otsust, et pooleaastase vaidluse tulemusena mõistsid Isamaa- ja Res Publica Liidu eestvedamisel valitsuserakonnad, et haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) algne idee - puupüsti täis koolidelt ehk üle 6000 koolilapselt praktiliselt päevapealt riigipoolse tegevustoetuse ära võtmine - ei ole hoolivale riigile kohane käitumine,“ lausus kodanikuliikumise Avalikult Haridusest üks esindaja Kalev Roosiväli teates. 

Avalikult Haridusest esindajaid teeb aga murelikuks, mis saab 2019. aastal, kui lõppeb ministeeriumi väljapakutud üleminekuperiood.

Eelnõu kohaselt jätkub tegevustoetuse maksmine senises mahus 2016. aasta lõpuni ning aastani 2019 makstakse erakoolidele toetust 75 protsenti kohaliku omavalitsuse arvestuslikust keskmisest. Peale 2019. aastat kaoks riigil kohustus maksta kodanikualgatusel loodud koolidele tegevustoetust. 

Avalikult Haridusest üks eestvedaja Katrin Tibar avaldas lootust, et seadusloojad vaatavad kolme aasta pärast seaduse uuesti üle ja teevad selles korrektiive. Kui 2019. aastal lõppeb toetuste maksmine, eeldaks see tema hinnangul liiga kõrgeid õppemakse, mis omakorda tooks kaasa kihistumise.

"Samuti ei saa rajada koolide pikaajalisi plaane iga uue omavalitsuse vabatahtlikule soovile või soovimatusele erakoole toetada,“ sõnas Tibar teates. 

Kodanikuliikumine sõnastas veel, et juba järgmisest aastast satuvad majanduslikult keerulisse olukorda need kogukondlikud koolid, kus on tegutsetud väga kokkuhoidlikult ja püütud õppemaksud madalad hoida, et koolikoht oleks taskukohane igale perele. Nende hulgas on muret väljendanud Tallinna Vaba Waldorfkool, Pärnu Vabakool ning Johannese Kool ja Lasteaed Rosmal.

Näiteks Pärnu Vabakool on välja arvutanud, et kohustuste täitmiseks peavad nad õppemaksu vähemalt 72 protsenti tõstma. "[See] on ilmselgelt enamikule meie peredele ülejõukäiv ja toob kaasa sulgemisohu,“ ütles Pärnu Vabakooli seltsi juhatuse esimees Kauni Sillat Avalikult Haridusest vahendusel.

Mõne nädala eest kirjutasid 75 avaliku elu tegelast alla ühiskirjale, kus sõnastatakse mitmekesise hariduse vajalikkus. Teiste seas andsid oma toetusallkirja Arvo Pärt, Kristiina Ehin, Karl-Martin Sinijärv, Ardo Hansson, Mihhail Lotman jpt.

 

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.