Eestlane pooldab ümbrikupalka üha enam ({{commentsTotal}})

Ümbrikupalka eelistatakse üha enam, sest maksukoormust nii eraisikule kui ka ettevõttele peetakse liiga suureks.
Ümbrikupalka eelistatakse üha enam, sest maksukoormust nii eraisikule kui ka ettevõttele peetakse liiga suureks. Autor/allikas: Creative Commons/ERR

Viimase kümne aasta jooksul on järjepidevalt vähenenud nende inimeste hulk, kes mõistab ümbrikupalga maksmise hukka. Möödunud aastal sai illegaalset töötasu iga kümnes töötaja, selgus konjunktuuriinstituudi uuringust.

2015. aastal suhtus ümbrikupalkade maksmisse negatiivselt kaks kolmandikku töötajatest. Instituudi andmeil jääb taolise suhtumisega töötajaid järjest vähemaks. 15 protsenti töötajatest on aga selgelt illegaalse töötasu maksmise poolt.

Ümbrikupalkade pooldamist põhjendati enim sellega, et Eestis on liiga kõrge maksukoormus – enam kui kaks kolmandikku illegaalse töötasu pooldajatest õigustas ümbrikupalku töötajate liiga suure maksukoormusega ja pisut väiksem hulk vastanutest tõi esile ettevõtete kõrge maksukoormuse.

Sarnaselt varasemate aastatega maksti illegaalset töötasu kõige enam ehitusvaldkonnas. Seal sai ümbrikupalka iga kolmas, kellele maksti illegaalset töötasu.

Möödunud aasta põhjal ilmneb selgesti, et maksudest asutakse kõrvale hiilima juhul, kui sektor satub majandusraskustesse. Möödunud aastal hakkas teiste sektorite võrdluses aina rohkem ümbrikupalka maksma põllumajandusettevõtted.

Kui 2014. aastal moodustasid põllumajandusest ümbrikupalka saanud töötajad vaid kolm protsenti kõigist illegaalse töötasu saajatest, siis 2015. aastal tõusis see pea seitse korda ehk 20 protsendini. Varasematel aastatel on näitaja jäänud vahemikku kuus kuni üheksa protsenti.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir kommenteeris, et varimajanduse teemadest on just ümbrikupalga pooldajate suurenev hulk murettekitavaim trend. "Peame kasvatama inimeste teadlikkust sellest, et riigi tagant varastamine pole aktsepteeritav ning selgitama, millest nad ümbriku palka vastu võttes ilma jäävad," lausus Oviir. 

Konjunktuuriinstituut hindas, et ümbrikupalkade maksmise tõttu jäi riigil 2015. aastal saamata hinnanguliselt 158 miljonit eurot maksuraha.

Varimajanduse uurimiseks küsitles konjunktuuriinstituut 2015. aasta lõpus üle 900 täiskasvanud hoiakuid varimajanduse näitajatele nagu salatubaka ja -alkoholi ning ümbrikupalga maksmise kohta. Tulemustest lähtuvalt kaasati andmete tõlgendamisse ekspertide hinnang ja statistika analüüs. 

Toimetaja: Greete PalmisteLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema