Hispaaniat süüdistatakse Vene sõjalaevade võõrustamise tõttu NATO õõnestamises ({{commentsTotal}})

Gibraltari väin: üleval Gibraltar, allpool üle mere Ceuta.
Gibraltari väin: üleval Gibraltar, allpool üle mere Ceuta. Autor/allikas: maps.google.com

USA Kongressis on pälvinud teravat kriitikat Hispaania käitumine Gibraltari väinas ning Madridi süüdistatakse nüüd NATO solidaarsuse õõnestamises.

Nimelt on Hispaania alates 2011. aastast lubanud 57 Vene sõjalaeval või allveelaeval käia tankimas oma Põhja-Aafrikas asuva enklaavi Ceuta sadamas. Ceuta on vaid 30 kilomeetri kaugusel üle väina asuvast ja Suurbritanniale kuuluvast Gibraltarist. Kitsas Gibraltari väin on aga strateegiliselt äärmiselt oluline koht, sest see on ainus viis, kuidas saab Vahemerelt Atlandi ookeanile ja vastupidi, kirjutavad The Times ja The Daily Express.

"Fakt, et Hispaania lubab Venemaa sõjalaevadel kasutada Ceuta sadamat, õõnestab NATO solidaarsust," märkis vabariiklasest kongresmen Joe Pitts.

Juhtunu tõttu on Kongressis tehtud ka ettepanek lisada USA kaitse-eelarvesse klausel, mille kohaselt saab nõuda raporteid riikide kohta, kes pakuvad Vene sõjalaevadele kasutamiseks oma sadamaid.

Times on rääkinud ka sõjandusekspertidega, kelle arvates võimaldab Hispaania käitumine Moskval oma sõjalist mõjuvõimu maailmamerel laiendada.

"Vene sõjalaevad käivad Hispaaniale kuuluvas sadamas nii tihti, et Gibraltarit võib kutsuda juba Venemaa peamiseks mereväebaasiks Vahemeres," ütles üks allikas.

Intsident USA tuumaallveelaevaga

Käesoleva aasta aprillis leidis aset ka kummaline intsident, mille käigus üritas Hispaania patrull-laev takistada USA tuumaallveelaeval läheneda Suurbritanniale kuuluvale Gibraltarile ning olukord lahenes alles siis, kui Briti patrull-laev Hispaania kolleegid hoiatuslaskude abil taanduma sundis.

Kogu sündmusteahela taustaks on kaua kestnud vaidlus Gibraltari ülemvõimu üle ning Londoni hinnangul üritab Madrid sellise tegevusega Briti enklaavi elanikkonda survestada. Samuti on London süüdistanud Hispaaniat korduvalt selles, et viimase laevad on tunginud Gibraltari territoriaalvetesse.

Muret teeb ka võimalik Brexit

Hispaania andis Gibraltari tähtajatult Suurbritanniale 1713. aastal, kuid hiljem on Madrid järjekindlalt väitnud, et nüüd tuleks see Hispaaniale tagasi anda. Gibraltari elanikud on aga kahel referendumil - 1967. ja 2002. aastal - toetanud selgelt (2002. aastal 98%) Briti võimu alla jäämist.

Viimasel ajal on Gibraltari juhid muutunud murelikuks ka seoses Briti EL-referendumiga, sest Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust muudaks 32 000 elanikuga enklaavi olukorra kindlasti keerulisemaks.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema