BBC dokfilm "East Endi viimased valged" pälvis palju kriitikat ja vastukaja ({{commentsTotal}})

Constance Street Newhamis.
Constance Street Newhamis. Autor/allikas: Danny Robinson/Wikimedia Commons

Briti rahvusringhääling on saanud palju vastukaja seoses dokumentaalfilmiga, mis kujutab nn rohujuuretasandil ühe Londoni linnaosa demograafilist muutumist. Kui osa vaatajaid süüdistab filmitegijaid rassismis, siis teised kiidavad selle eest, et "asjadest räägitakse otsekoheselt".

Dokumentaalfilmis "East Endi viimased valged" ("Last Whites of the East End") kujutatakse East Endi alla kuuluva Newhami linnaosa igapäevaelu ning filmis portreteeritud inimesed kirjeldavad migratsiooni tagajärjel toimunud muutusi Newhamis, vahendasid The Daily Telegraph, The Daily Mail, The Guardian, The London Evening Standard jt.

Newhamis elab umbes 340 000 inimest, kellest on valgenahalisi briti päritolu inimesi alla 20%. Ülejäänud elanikkonna moodustavad erineva taustaga sisserändajad. Sellise demograafilise olukorra on tekitanud dokfilmi hinnangul nii sisseränne kui ka väljaränne - viimase 15 aasta jooksul on piirkonda elama asunud üle 70 000 immigrandi, samal ajal aga kolivad kohalikku päritolu elanikud minema, peamiselt naabruses asuvasse Essexi krahvkonda.

Dokumentaalfilmi juures on muuhulgas märkimisväärne ka asjaolu, et lisaks eakatele valge töölisklassi esindajatele valmistab tulevik ja "briti elulaadi kadumine" sageli muret ka paljudele inimestele, kes on ise vähemal või rohkemal määral immigrandi päritolu. Näiteks kurdab kristlasest ja pooleldi Jamaika päritolu keskealine bussijuht, et "valgetel on siin praegu väga paha olla" ning ta kaalub ära kolimist ka seetõttu, et kardab islamistide mõjuvõimu kasvu kogukonnas. Samuti märgib pooleldi hindust noormees, et kolis ära Essexisse pärast seda, kui ta "liiga valge olemise" eest noortekamba poolt läbi peksti.

Samas on filmis hulgaliselt ka neid, kes kavatsevad linnaosas edasi elada ning kellel on oma kodupaiga suhtes nii mõndagi positiivset öelda.

Provokatiivne pealkiri ja rassistlik lähtepunkt?

Kuigi paljud vaatajad on dokumentaalfilmi kiitnud selle eest, et seal näidatakse asju ilma pikemate kommentaarideta ja "nii, nagu nad tegelekult on", on film langenud ka tõsise kriitikalaine alla.

Näiteks linnaosa linnapea Robin Wales väitis ajalehes Newham Recorder, et dokumentaalfilmi tootjad olevat mänginud [küllaltki keeruka Briti - Toim.] rahvastikustatistikaga ning tegelikult ei ole valgenahalise elanikkonna osakaal nii madal, kui arvestada ka valgenahalisi sisserändajaid jne. Samuti juhtis Wales tähelepanu uuringule, mille kohaselt saab 90% linnaosa elanikest oma naabritega hästi läbi. Linnapea arvates võivad dokumentaalfilmi rõhuasetused kogukondade vahel pingeid aga juurde tekitada.

East Endis elav Tomáš Tengely-Evans aga kirjutas ajalehes Socialist Worker, et film juba lähtub rassistlikust eeldusest, justkui oleks etniline mitmekesisus ilmtingimata midagi halba. Samuti üritavat film tema arvates maalida ebarealistlikku pilti "müütilisest briti töölisklassist", kes moodustasid üksteisest hoolivaid kogukondi ja mis nüüd olevat hävinud tänu sellele, et "võõrad" tulid.

Meediakriitik Ali Catterall kritiseeris Guardianis dokumentaalfilmi provokatiivse pealkirja eest, kuid tunnistas, et filmis olid võrdselt esindatud väga erinevad seisukohad - nii mitteliberaalsed kui ka progressiivsed.

BBC on jätkuvalt seisukohal, et dokumentaalfilmi sisu on tasakaalus.

Toimetaja: Laur ViirandMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema