Elektritootmine vähenes mullu 17 protsenti ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Urmas Volmer/Elektrilevi

Elektrit toodeti eelmisel aastal 10,4 teravatt-tundi, mis on ligi 17 protsenti vähem kui aasta varem, kuid elektrienergia tootmine taastuvatest energiaallikatest kasvas 2014. aastaga võrreldes kolm protsenti.

Elektritoodangu vähenemine tulenes soodsamatest võimalustest importida elektrienergiat Põhjamaadest. Import Soomest kasvas eelmisel aastal varasema aastaga võrreldes 1,5 korda moodustades üle 96 protsendi koguimpordist.

Samal ajal püsis elektrienergia tarbimine eelmise aasta tasemel. Hoolimata toodangu vähenemisest ületas aastane toodang sisemaist tarbimist, teatas statistikaamet.

Viimastel aastatel on üha enam kasvanud elektri tootmine taastuvatest allikatest. Taastuvate energiaallikate kasutuselevõtt on mõnevõrra vähendanud jäätmemahuka põlevkivi osatähtsust elektritootmises. Kui 2010. aastal toodeti põlevkivist üle 85 protsendi elektrist, siis 2015. aastal 77 protsenti.

Alates 2009. aastast on ligi pool taastuvelektri kogu­toodangust saadud biomassist. Olulisel määral on kasvanud jäätmekütuse ja prügilates tekkiva biogaasi kasutamine elektri tootmiseks.

Aasta-aastalt on suurenenud ka tuuleenergia tootmine. 2015. aastal kasvas see varasema aastaga võrreldes ligi viiendiku ehk 18,4 protsenti. Hüdroenergia toodangu maht pole viimase kolme aasta jooksul muutunud, moodustades taastuvenergia kogutoodangust vaid kaks protsenti.

Kui viimase viie aasta jooksul on põlevkivitoodang aasta-aastalt kasvanud, siis 2015. aastal vähenes toodang võrreldes varasema aastaga ligi seitse protsenti. Valdav osa põlevkivist tarbitakse elektrijaamades ja põlevkiviõli toorainena. 2015. aastal võrreldes 2014. aastaga vähenes elektrijaamade tarbimine ligi 20 protsenti.

Tänu nõudluse püsimisele välisturgudel on aasta-aastalt suurenenud põlevkiviõli toodangu maht. Kütteõli tootmine suurenes võrreldes 2014. aastaga üle 20 protsenti, seejuures üle 90 protsendi toodangust eksporditi. Üle poole egk 61 protsenti eksporditud põlevkiviõlist läks Hollandisse, järgnes eksport Belgiasse ja Rootsi ehk kumbki 10 protsenti.

Viimased viis aastat on energiaturul oluline kütuseliik olnud puidugraanulid, mille toodangu maht on sel perioodil suurenenud üle kolme korra. 2015. aastal suurenes puidugraanulite toodangu maht eelneva aastaga võrreldes 44 protsenti, seejuures ligi 80 protsenti toodangust eksporditi.

Üle poole ehk 57 protsenti eksporditud puidugraanulitest läks Taani, millele järgnes eksport Suurbritanniasse 27 protsenti, Rootsi 10 protsenti ja Hollandisse 10 protsenti.

Turbakütuste toodang on viimase viie aasta jooksul olnud langustrendis. 2015. aastal vähenes toodangu maht võrreldes 2014. aastaga üle kahe korra.

Toimetaja: Marek KuulKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics