Elektritootmine vähenes mullu 17 protsenti ({{commentsTotal}})

Autor: Urmas Volmer/Elektrilevi

Elektrit toodeti eelmisel aastal 10,4 teravatt-tundi, mis on ligi 17 protsenti vähem kui aasta varem, kuid elektrienergia tootmine taastuvatest energiaallikatest kasvas 2014. aastaga võrreldes kolm protsenti.

Elektritoodangu vähenemine tulenes soodsamatest võimalustest importida elektrienergiat Põhjamaadest. Import Soomest kasvas eelmisel aastal varasema aastaga võrreldes 1,5 korda moodustades üle 96 protsendi koguimpordist.

Samal ajal püsis elektrienergia tarbimine eelmise aasta tasemel. Hoolimata toodangu vähenemisest ületas aastane toodang sisemaist tarbimist, teatas statistikaamet.

Viimastel aastatel on üha enam kasvanud elektri tootmine taastuvatest allikatest. Taastuvate energiaallikate kasutuselevõtt on mõnevõrra vähendanud jäätmemahuka põlevkivi osatähtsust elektritootmises. Kui 2010. aastal toodeti põlevkivist üle 85 protsendi elektrist, siis 2015. aastal 77 protsenti.

Alates 2009. aastast on ligi pool taastuvelektri kogu­toodangust saadud biomassist. Olulisel määral on kasvanud jäätmekütuse ja prügilates tekkiva biogaasi kasutamine elektri tootmiseks.

Aasta-aastalt on suurenenud ka tuuleenergia tootmine. 2015. aastal kasvas see varasema aastaga võrreldes ligi viiendiku ehk 18,4 protsenti. Hüdroenergia toodangu maht pole viimase kolme aasta jooksul muutunud, moodustades taastuvenergia kogutoodangust vaid kaks protsenti.

Kui viimase viie aasta jooksul on põlevkivitoodang aasta-aastalt kasvanud, siis 2015. aastal vähenes toodang võrreldes varasema aastaga ligi seitse protsenti. Valdav osa põlevkivist tarbitakse elektrijaamades ja põlevkiviõli toorainena. 2015. aastal võrreldes 2014. aastaga vähenes elektrijaamade tarbimine ligi 20 protsenti.

Tänu nõudluse püsimisele välisturgudel on aasta-aastalt suurenenud põlevkiviõli toodangu maht. Kütteõli tootmine suurenes võrreldes 2014. aastaga üle 20 protsenti, seejuures üle 90 protsendi toodangust eksporditi. Üle poole egk 61 protsenti eksporditud põlevkiviõlist läks Hollandisse, järgnes eksport Belgiasse ja Rootsi ehk kumbki 10 protsenti.

Viimased viis aastat on energiaturul oluline kütuseliik olnud puidugraanulid, mille toodangu maht on sel perioodil suurenenud üle kolme korra. 2015. aastal suurenes puidugraanulite toodangu maht eelneva aastaga võrreldes 44 protsenti, seejuures ligi 80 protsenti toodangust eksporditi.

Üle poole ehk 57 protsenti eksporditud puidugraanulitest läks Taani, millele järgnes eksport Suurbritanniasse 27 protsenti, Rootsi 10 protsenti ja Hollandisse 10 protsenti.

Turbakütuste toodang on viimase viie aasta jooksul olnud langustrendis. 2015. aastal vähenes toodangu maht võrreldes 2014. aastaga üle kahe korra.

Toimetaja: Marek KuulLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.