Hiina president soovib Korea poolsaarel näha rahu ja vaoshoitust ({{commentsTotal}})

Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping. Autor: TASS/Scanpix

Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping ütles eile Pekingis Põhja-Korea välisministri kohusetäitja Ri Su-yongiga kohtudes, et kõik osapooled peavad Korea poolsaarel näitama üles rahulikkust ja vaoshoitust.

Avalikult kohtumise raames äsjasest Põhja-Korea ebaõnnestunud raketikatsetusest ei räägitud, kuid Xi üleskutset vaoshoitusele peavad analüütikud otseseks vihjeks sellele teemale, vahendasid Yle ja BBC.

Samuti rõhutas president Xi Hiina ja Põhja-Korea sõbralike suhete olulisust.

Jaanuaris Põhja-Korea poolt korraldatud tuumapommikatsetus ning sellele järgnenud raketikatsed on Pekingi ja Pyongyangi suhted varasemast jahedamaks muutnud.

Üheks märgiks jahedatest suhetest Põhja-Korea ja tema ainsa potentsiaalse liitlase vahel on asjaolu, et riigijuht Kim Jong-un pole pärast võimuletulekut 2011. aastal käinud kordagi Hiinas.

Kõigest hoolimata on Hiina Rahvavabariigi näol tegu Põhja-Korea režiimi olulise toetajaga - kuigi Peking toetab ÜRO poolt Pyongyangi suhtes rakendatud sanktsioone, ollakse samal ajal ka Põhja-Korea kõige olulisem kaubanduspartner.

Hiina leplikkuse üheks põhjuseks peetakse seda, et Põhja-Korea senise süsteemi kokkukukkumisel võiksid olla väga ettearvamatud tagajärjed, sealhulgas massiivne põgenikelaine. Samuti ei saa välistada, et Põhja-Korea võiks oma tuumarelva kasutada mingis olukorras ka oma senise liitlase vastu.

Põhja-Korea riigimeedia teataski visiiti puudutava uudise raames, et Kim Jong-un kavatseb jätkata nii riigi majanduse kui ka tuumaprogrammi arendamist. Viimast avaldust omakorda Hiina riigimeedias ei mainitud.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.