Helme: ainus äärmuslik poliitiline jõud Eestis on sotsiaaldemokraadid ({{commentsTotal}})

Martin Helme (vasakul) ja Jevgeni Ossinovski.
Martin Helme (vasakul) ja Jevgeni Ossinovski. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eestis on olemas üks äärmuslik poliitiline jõud ja see on sotsiaaldemokraadid, ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

Helme rääkis Vikerraadio saates "Reporteritund", kommenteerides sotside esimehe Jevgeni Ossinovski hiljutises kõnes välja öeldud mõtet, et idiootse Eesti idee on tugevnemas, et Eestis ei ole võõravihaprobleemi, on aga omavihaprobleem.

"Eestis on olemas üks äärmuslik poliitiline jõud ja see on sotsiaaldemokraadid. Oma äärmuslikku poliitikat alustasid nad loomulikult juba ka kooseluseadusega ja nad alustasid juba siis ühiskondliku vaenu ja viha külvamist ja inimeste idiootideks sõimamist, mis tekitas vastureaktsiooni. Meie oleme tõenäoliselt üks osa sellest vastureaktsioonist," rääkis ta.

Helme sõnul sõimab üks osa poliitilisest klikist oma rahvast idiootideks ja kui vaadata retoorikat, millega sotsid on viimastel aastatel pildis olnud, siis EKRE liidrid pole midagi sellist kunagi kasutanud.

"Need samad väljendid idiootidest ja oksendamistest ja mida Ossinovski meile omistas - soovi Eestit täielikult isoleerida, see on ju kõik väljamõeldis," lausus ta.

Küsimusele, kas ta ise oleks nõus elama näiteks samas majas koos homode või pagulastega, vastas Helme, et elab suures kortermajas ega tea, kellega ta koos elab, aga kui seal elavad samasoolised paarid, ei näe ta selles probleemi. Mure tekib aga siis, kui meil hakkab olema järjest suurem hulk inimesi, kes on välispäritolu.

Helme lisas, et EKRE on Ossinovskiga selgelt eri meelt ka selles, mis üldse on inimõigused. "Mina olen ka nõus, et inimõigusi tuleb kaitsta, aga inimõiguste kataloog oli kunagi väga lühike ja väga selge. Tänaseks sotside arvates inimõigus on see, et sa saad ükskõik millisest maailmanurgast valida, kuhu sa tahad elama minna. Piiramatu ränne on inimõigus. Seksuaalperverssuste alusel riikliku tunnustusega mingisuguse koosluse loomine on inimõigus. Me ei leia, et kõik need asjad oleks inimõigused, me leiame, et need on midagi muud," sõnas ta.

Ossinovski: viisakate inimeste vaikimine on viinud avaliku ruumi üleüldise reostumiseni

Jevgeni Ossinovski sõnul oleme viimase aasta jooksul näinud, kuidas üks marginaalne seltskond on hakanud radikaalsetel ja ühiskonda lõhestavatel teemadel kirgi üles kütma, teised viisakad jõud pole aga tahtnud selles mängus osaleda, kuna see on tülgastav.

"Tulenevalt sellest, et mõõdukad, head Eesti inimesed on vait olnud, on avaliku ruumi reostumine olnud üleüldine, kus radikaalne karjumine ja inimeste alavääristamine, mõnitamine on muutunud peaaegu normiks ja see toob kaasa olukorra, kus võib hakata opereerima sellega, et rahvas ongi selline. Arvan, et rahvas tervikuna ei ole ja meil ei ole rahva ja üksikinimestega olulisi muresid," märkis ta.

Ossinovski hinnangul on võimalik, et radikaalse ja lõhestava retoorika taha hakkab teatud hulk rahvast kogunema ja see võib tulevikus olla väga ohtlik.

Küsimusele, kas sotside vastandumine EKREle on nende poliittehnoloogiline käik, et valijaid aktiveerida, vastas Ossinovski, et probleem on siiski reaalne.

"Vaatame seda, mis on juhtunud ajaloos ja mis on juhtunud mitmes riigis praegu. Vaatame Ungarit, kus sõnavabadust on viimasel aastal pidevalt piiratud, vaatame, mida on teinud Poola uus valitsus. On täiesti reaalne oht, et juhul, kui radikaalsetele, põhiseadusvastastele, ebainimlikele tendentsidele, mis poliitiliselt esile tuuakse, ei reageerita [...] võib lõpuks juhtuda halbu asju," ütles ta.

Martin Helme aga märkis, et Poola ja Ungari ei ole mingid hirmsad näited. "Meie erakonna jaoks on nii Poola kui Ungari praegune valitsus eeskujud, kes oskavad seista oma rahvuslike huvide eest," kinnitas EKRE esindaja.

Toimetaja: Karin KoppelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics