Euroopa Keskpank tõstis veidi euroala tänavust kasvu- ja inflatsiooniprognoosi ({{commentsTotal}})

Euroopa Keskpanga president Mario Draghi.
Euroopa Keskpanga president Mario Draghi. Autor/allikas: Ralph Orlowski/Reuters/Scanpix

Euroopa Keskpank (EKP) tõstis märtsiga võrreldes 0,2 protsendipunkti võrra euroala tänavust sisemajanduse koguprodukti (SKP) prognoosi, veidi paremaks hindab keskpank ka euroala inflatsiooniväljavaateid. Intressimäärad jättis EKP täna muutmata.

EKP prognoosi kohaselt on euroala majanduskasv tänavu 1,6 protsenti ning 1,7 protsenti nii 2017. kui 2018. aastal. "Märtsi prognoosiga võrreldes on SKP reaalkasvu väljavaade parenenud ning 2017. ja 2018. aasta väljavaated on jäänud muutmata," ütles keskpanga president Mario Draghi neljapäeval pressikonverentsil Frankfurtis.

Ta lisas, et riskid on jätkuvalt pigem allapoole, ent riski struktuur on paranenud. Selle aasta teises pooles peaks keskpanga presidendi sõnul ka paranema inflatsiooniväljavaated. "Inflasioonimäär jääb aasta esimeses pooles küll negatiivseks või madalaks, ent baasimõju tõttu paraneb aasta teises pooles," rääkis Draghi.

Nii ootabki keskpank tänavu tarbijahindade harmoniseeritud indeksi (THHI) kasvumääraks 0,2 protsenti, 2017. aastal 1,3 protsenti ja 2018. aastal 1,6 protsenti. "2016. aasta THHI prognoos on tõusnud seoses hiljutise naftahinna tõusule pöördumisega. 2017. ja 2018. aasta väljavaadet muudetud ei ole," ütles keskpanga president.

Märtsikuus ootas EKP euroalale 2016. aastaks 1,4-protsendilist majanduskasvu ning 2017. aastaks 1,7-protsendilist ja 2018. aastaks 1,8-protsendilist majanduskasvu. Inflatsiooniks ootas keskpank siis tänavu 0,1 protsenti, järgmisel aastal 1,3 ning 2018. aastal 1,6 protsenti.

Draghi rõhutas, et EKP nõukogu jätkab hinnastabiilsuse väljavaadete analüüsimist ning kasutab vajaduse korral kõiki võimalikke rahapoliitilisi meetmeid. Majanduskasvu ja inflatsiooniperspektiivi aitavad tema sõnul veelgi parandada ja selle riskifaktoreid veelgi maandada rahapoliitilised meetmed, mis juunikuus käivituvad.

Euroopa Keskpank (EKP) teatas neljapäeval, et alustab märtsikuisel nõukogu istungil otsustatud erasektori võlakirjade kokkuostmist 8. juunist, laiaulatuslik sooduslaenu programm kommertspankadele käivitub 22. juunil.

EKP alustab erasektori võlakirjade kokkuostuprogrammi 8. juunil. Esimesed operatsioonid sooduslaenu programmis ehk sihtotstarbelistes pikemaajalistes refinantseerimisoperatsioonide seerias (TLTRO II) käivituvad 22. juunil,.

Märtsis otsustas EKP nõukogu tõsta võlakirjade kokkuostuprogrammi kuise mahu 80 miljardi euroni kuus. Samuti lubab keskpank kokku osta investeerimisjärgu reitinguga eurovõlakirju, mille on emiteerinud ettevõtted, välja arvatud kommertspangad.

Draghi ütles, et kokku võib keskpank osta selliste finantsasutuste võlakirju, mis ei ole pangad ja mille emafirmad ei ole pangad. Näiteks on lubatud osta kokku kindlustusfirma võlakirju, kui tegu on iseseisva või investeerimisfirmale kuuluva ettevõttega, ent mitte juhul, kui selle omanik on pank.

Võlakirju hakkavad kokku ostma kuus euroala keskpanka – Belgia, Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia ja Soome keskpangad. Igaüks neist hakkab kokku ostma teatud euroala osa erasektori võlakirju ning oste koordineerib EKP.

Sobivad võlakirjad peavad olema nomineeritud eurodes ning vastama krediidioperatsioonide tagatisnõuetele. Võlakirjad peavad ostu teostamise ajal kehtima veel kuus kuud kuni 30 aastat ja need peab olema väljastanud euroalas asutatud ettevõte.

Kogu võlakirjaemissiooni mahust võib EKP kokku osta kuni 70 protsenti eraettevõtete võlakirjade puhul. Kui kokku ostetakse avaliku sektori ettevõtete võlakirju, on emissioonilimiit 33 protsenti, nagu ka varasema avaliku sektori võlakirjade kokkuostuprogrammi puhul.

"EKP otsustas enda hinnastabiilsuse eesmärgi saavutamiseks rakendada paketi, mis kasutab erinevate instrumentide sünergiaid. Meetmed on kalibreeritud rahastamisolukorra lõdvendamiseks ning stimuleerimaks uute laenude andmist," ütles Draghi märtsis.

Allikas: BNSproovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics