Venezuela valimisamet venitab otsusega opositsiooni petitsiooni üle ({{commentsTotal}})

Venezuela president Nicolas Maduro. Autor: Postimees/Scanpix

Venezuela valimisnõukogu (CNE) lükkas neljapäeval edasi otsuse opositsiooni taotluse kohta korraldada enne aasta lõpu tagasikutsumisreferendum president Nicolás Maduro suhtes.

CNE-lt oodati otsust opositsiooni esialgse taotluse ja 1,8 miljoni allkirja üle referendumi esilekutsumiseks.

Opositsiooni pressiesindaja Jesús Torrealba ütles varsti pärast seda, kui neljapäevale kavandatud valimisnõukogu ja opositsiooni esindajate kohtumine pidi algama, et valimisvõimud lükkasid selle määramata ajaks edasi.

Parlamendienamust omav opositsioon hoiatas kolmapäeval rahutuste eest, kui võimud ei luba tagasikutsumisreferendumi korraldamist veel sel aastal.

"Kutsume venezuela rahvast rahulikkusele," ütles Torrealba ajakirjanikele, lisades, et opositsioonikoalitsioon Demokraatliku Ühtsuse Ümarlaud (MUD) korraldab "seninägematu olukorra" üle erakorralise kohtumise.

Opositsioon süüdistab CNE-d viivitamises eesmärgiga Madurot kaitsta. Presidendi toetajate sõnul sisaldab opositsiooni petitsioon kümneid tuhandeid võltsitud allkirju.

Kui CNE peaks 2. mail esitatud taotluse heaks kiitma, ootab opositsiooni ees pikk ja käänuline tee referendumi korraldamiseks.

Valimisnõukogu peab taotluse läbiminemiseks tunnistama kehtivaks vähemalt 200 000 allkirja.

Kui valimisnõukogu kiidab opositsiooni esialgse petitsiooni heaks, palutakse allakirjutanutel kinnitada füüsiliselt oma otsust ja tõestada sõrmejälje analüüsi põhjal oma isikut.

Seejärel peab opositsioon koguma referendumi esilekutsumiseks vajaliku teise petitsiooni jaoks neli miljonit allkirja.

Maduro ametist kõrvaldamiseks peaks referendumil presidendi vastu hääletama rohkem kui 7,5 miljonit inimest, kes 2013. aasta aprilli presidendivalimistel Madurot toetasid.

Maduro vastased loodavad korraldada referendumi enne 10. jaanuari. Referendumi korraldamise korral pärast seda läheks võim Maduro tagandamise järel asepresident Aristóbulo Istúrizile. Opositsioon tahab seda stsenaariumit vältida.

Venezuela sotsialistlik valitsus on raskustes riigi naftal baseeruva majanduse kokkuvarisemise tõttu. Opositsioon saavutas jaanuaris kontrolli 167-liikmelise parlamendi üle ja on lubanud presidendi enne tema ametiaja lõppu 2019. aastal ametist kõrvaldada.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.