SDE üldkogu Jõhvis: Nestor kinnitati SDE presidendikandidaadiks, Ossinovski võttis konkurendid pihtide vahele ({{commentsTotal}})

{{1465018443000 | amCalendar}}

Jõhvis sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) üldkogul kinnitati 4. juunil erakonna presidendikandidaadiks Eiki Nestor. SDE esimees Jevgeni Ossinovski vastandas erakonnakaaslastele peetud kõnes SDE-d konservatiivsele rahvaerakonnale ning nimetas EKRE-t tegevuse ühiskonna põhiväärtusi lammutavaks. Ossinovski oli kriitiline ka kõikide teiste parlamendierakondade suhtes. 

Üldkogu juhatas sisse SDE esimehe Jevgeni Ossinovski kõne, milles sõnastati sotside tegevussuunad järgnevateks aastateks ja kritiseeriti tugevalt EKRE-t ja teisi erakondi.

Ossinovski sõnas Eesti lipu päeval, et sini-must-valge lipu kantud väärtusi on viimastel aastatel moonutanud ja labastanud küünilised oportunistid. Ossinovski sõnul on näeb järjest enam Eesti ühiskonna põhiväärtuste teadlikku ja süstemaatilist lammutamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seejuures on EKRE oma lõhestavat ja inimvaenulikku poliitilist projekti alatult varjanud rahvusliku retoorika taha. Võtnud rassisimi, misogüünia ja ksenofoobia kattevarjuks vägisi selle väärika lipu," lausus ta.

Selgituseks eilsele mõtteavaldusele, et EKRE ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond on ainsad ausad erakonnad, ütles Ossinovski, et pidas silmas seda, et mõlemad erakonnad on avalikult ja ühemõtteliselt positsioneerinud inimeste väärtustamise küsimuses.

Tema hinnangul ei saa küsimuses, kas inimeste võrdne väärtustamine on ühiskondlik norm, või ei, olla vahepealset seisukohta nagu pole seda ka lambi sisse ja välja lülitamisel. Teiste erakonadade seisukohad erinevalt sotsiaaldemokraatidest ja EKREst on selles küsimuses Ossinovski hinnangul hägusad.

"Huvitaval kombel näeme, et siin käituvad Reformierakond ja Keskerakond ühtemoodi väärtuselise lülitiga sisse-välja mängides. Kui Yoko Alender ja Kadri Simson panevad tule põlema, siis Urmas Sutrop ja Jaanus Karilaid panevad selle kohe kustu," lausus Ossinovski.

Sotsiaaldemokraatide juhi hinnangul käituvad selles küsimuses häguselt ka IRL ja Vabaerakond. Ta lisas, et mängud põhiväärtustega on aga ohtlikud.

Marju Lauristin: vastanduvad EKRE ja sotside ideed, mitte isikud

Euroopa Parlamendi liige Marju Lauristin ütles, et sotsiaaldemokraatide vastandumise EKRE-ga on põhjustanud just EKRE väljaütlemised, mis on läinud vastuollu nende väärtustega, mida kaitsevad sotsiaaldemokraadid.

"Küsimus EKRE-s ja sotsiaaldemokraatides ei ole inimeste vastandamises. Küsimus ei ole ka erakondade vastandamises, kuime räägime inimestest erakondades. Küsimus on ideede vastandumises," sõnas Lauristin. "Praegu on vaja selge peaga anda aru, mis on kasulik Eestile ja mis ei ole kasulik Eestile. Kuhu me tahame, et Eesti läheb ja kuhu me ei taha, et Eesti läheb," märkis ta.

Eiki Nestor: Allar Jõks on nüüd ka poliitik

Eiki Nestor rääkis "Aktuaalse kaamera" stuudios, et on Ossinovski ja tema kriitikaga nõus, kuid et vastandumine ei ole iseloomulik vaid Eestile - seda on näha ka Euroopas ja mujal maailmas. Avatuse ja suletuse vahel käibki praegu võitlus. Samuti arvas Nestor, et tal võib olla presidendikandidaadiks saamisel käes tugev trump: kõik erakonnad tunnevad teda hästi.

Nestor tervitas presidendiralli konkurent Allar Jõksi. "Jõks on väärikas kandidaat," sõnas ta ning lisas, et enam ei ole advokaadil võimalik poliitiku silti tõrjuda. Kui kandideerid presidendiks, oled poliitik, sõnas Nestor.

Ossinovski: tuleb valmis olla ebavõrdsuse kasvuks

Ossinovski sõnul on Eesti arenguhoog viimastel aastatel raugenud ja ebavõrdsus on kasvanud Euroopa suurimaks.

"Kasvavad sissetulekute käärid on tõsiseks signaaliks, et asjad ei liigu õiges suunas. Kui inimesed ei tunne, et nad saavad piisavalt heaolu kasvust osa, siis tekitab see pettumust ja võõrandumist."

Ossinovski lisas, et ebavõrdsuse kasv on globaalne trend, mis on seotud muu hulgas ka tehnoloogia arenguga.

“Tulevik toob Eestile suuri väljakutseid. Aastaks 2030 on meil ligi 100 000 töötajat vähem, samas kaob lähikümnenditel kolmandik kuni pool tänastest töökohtadest tehnoloogia arengu tõttu. See suurendab ebavõrdsust veelgi. Peame oskama oma haridus- ja tööturupoliitikat õigesti juhtida, et tulla 21. sajandi majanduses võitjaks," märkis sotside juht. 

Üldkogul esines poliitilise avaldusega SDE presidendikandidaat ja riigikogu esimees Eiki Nestor

Tema sõnul saab tõsiseid vastuolusid lahendada mõnikord vaid lihtsate sõnadega selgitades- nii arvas järgmise presidendi rollist sotsiaaldemokraatide kandidaat Eiki Nestor

"Käsuga ei saa. Õpetamine võib võtta kaua aega ja ma sellesse hästi ei usu. Lihtsalt ongi vaja rääkida, ka nende kõige käredamatega. ja nende inimestega, kes kõige uue ees tunnevad end kõhedalt," lausus Nestor.

Üldkogu algas kell 11 Jõhvi kontserdimajas.

Toimetaja: Karin Koppel, Greete PalmisteRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.