Ossinovski: EKRE varjab rahvusliku retoorika taga inimvaenulikku poliitprojekti ({{commentsTotal}})

Jevgeni Ossinovski täna Jõhvis kõnet pidamas
Jevgeni Ossinovski täna Jõhvis kõnet pidamas Autor/allikas: ekraanitõmmis

Kuigi Eesti põhiseaduse järgi on iga inimene väärtus, siis viimase aasta jooksul on küünilised oportunistid neid väärtusi rüvetanud ja labastanud ning EKRE varjab oma inimvaenulikku poliitilist projekti rahvusliku retoorika taha, ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski.

Ossinovski rääkis täna Jõhvis SDE üldkogul peetud kõnes, et EKRE on võtnud Eesti lipu rassismi, misogüünia ja ksenofoobia kattevarjuks.

"Mõelgem, kuidas aitab eesti keele ja kultuuri säilimisele kaasa naiste alandamine ühiskondlikeks sünnitusmasinateks? Kuidas aitab sellele kaasa väide, et Marina Kaljurand ei sobi presidendiks, kuna ta on venelane? Mil viisil teenib Eesti huve üleskutse, et peksa saamise vältimiseks peaksid tumedanahalised Ameerika sõdurid kandma ka vabal ajal mundrit?" küsis ta.

Ossinovski sõnul on selline retoorika eesti keele ja kultuuri arengule ohtlik. Ta selgitas ka oma eilse väljaütlemise, et sotsiaaldemokraadid ja EKRE on ainsad ausad erakonnad, tagamaid.

"Inimeste võrdne väärtustamine kas on ühiskondlik norm või ta seda ei ole. Tegemist ei ole sujuva skaalaga. Pigem võrdleksin ma seda lambilülitiga – sellel ei ole vahepealset positsiooni. Lüliti on kas sees või väljas, valgus kas põleb või ei põle. Sotsiaaldemokraadid hoiavad humanistlikku valgust põlemas. EKRE usub, et pimedus on parem," lausus SDE juht.

Ta süüdistas teisi erakondi selles, et nende seisukohad on senini ebaselged või ebajärjepidevad.

"Huvitaval kombel näeme, et siin käituvad Reformierakond ja Keskerakond ühtemoodi väärtuselise lülitiga sisse-välja mängides. Kui Yoko Alender ja Kadri Simson panevad tule põlema, siis Urmas Sutrop ja Jaanus Karilaid panevad selle kohe kustu," piltlikustas Ossinovski.

IRL ja Vabaerakond on aga tema sõnul mõlemad aasta otsa edutult otsinud päästvat dimmer'it, millega vastavalt poliitilisele konjunktuurile hämarust doseerida. 

"Pean ütlema, et see on tulega mängimine igas mõttes. Mängud põhiväärtustega on aga ohtlikud," nentis sotside esimees.

Majanduskasvu vilju maitsevad niigi heal järjel olijad

Ossinovski tõi välja, et viimase viie aasta jooksul on Euroopa ühes vaeseimas riigis majanduskasvu viljad läinud ebaproportsionaalselt neile, kelle sissetulekud juba olid head. Ta mainis muredena ka soolist palgalõhet ja regionaalset ebavõrdsust.

"Pole siis ju imestada, et väga paljud inimesed on pettunud, sest nad on jäänud Eesti arengu rongilt maha. Kuulates aga kantslist peetavat jutlust sellest, kuidas Eestis on kõik hästi ja läheb veel paremaks, saavad nad vihaseks. Ja õigusega," märkis ta.

Ossinovski lisas, et selline pettumus on väetiseks radikaalsetele meeleoluldele ja seepärast on Eesti järgmine suur ülesanne vähendada majanduslikku ebavõrdsust. Selleks tuleb sotside arvates panustada veelgi laste võrdsetesse võimalustesse, vähendada regionaalset ja soolist palgalõhet ning muuta maksusüsteemi.

"Ütleme ausalt, head võitluskaaslased, selles valitsuses ei ole võimalik jõuda õiglasema maksusüsteemini," nentis ta.

Taasmõtestada tuleks Ossinovski sõnul ka hariduspoliitilised eesmärgid, näiteks pikendada koolikohustust, sest põhiharidusega ei ole tänapäeva majanduses midagi peale hakata.

"Võib-olla ei olegi kõrghariduse vastuvõtu piiramine eesmärgiga suunata noored kutsekooli nii tark mõte, kui mõelda mitte viie, vaid 20 aasta perspektiivis?" tõi ta välja.

Ossinovski sõnul ergutab ebavõrdsuse vähendamine ka majanduskasvu ja seetõttu ei ole see enam maailmavaateline valik, vaid eksistentsiaalne vajadus, kui tahame demokraatlikku Eestit hoida.

Kõne lõpetuseks kiitis Ossinovski erakonnakaaslasest riigikogu esimeest Eiki Nestorit, kellesugust veendunud humanisti, demokraati ja riigimeest on tema hinnangul Eestist raske leida ning kelle väärtuste selgrooks on arusaam, et riik on vaba inimese oma. Sellega põhjendas erakonna juht ka oma ettepanekut nimetada Nestor sotside presidendikandidaadiks.

Toimetaja: Karin KoppelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics