Ossinovski: EKRE varjab rahvusliku retoorika taga inimvaenulikku poliitprojekti ({{commentsTotal}})

Jevgeni Ossinovski täna Jõhvis kõnet pidamas Autor: ekraanitõmmis

Kuigi Eesti põhiseaduse järgi on iga inimene väärtus, siis viimase aasta jooksul on küünilised oportunistid neid väärtusi rüvetanud ja labastanud ning EKRE varjab oma inimvaenulikku poliitilist projekti rahvusliku retoorika taha, ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski.

Ossinovski rääkis täna Jõhvis SDE üldkogul peetud kõnes, et EKRE on võtnud Eesti lipu rassismi, misogüünia ja ksenofoobia kattevarjuks.

"Mõelgem, kuidas aitab eesti keele ja kultuuri säilimisele kaasa naiste alandamine ühiskondlikeks sünnitusmasinateks? Kuidas aitab sellele kaasa väide, et Marina Kaljurand ei sobi presidendiks, kuna ta on venelane? Mil viisil teenib Eesti huve üleskutse, et peksa saamise vältimiseks peaksid tumedanahalised Ameerika sõdurid kandma ka vabal ajal mundrit?" küsis ta.

Ossinovski sõnul on selline retoorika eesti keele ja kultuuri arengule ohtlik. Ta selgitas ka oma eilse väljaütlemise, et sotsiaaldemokraadid ja EKRE on ainsad ausad erakonnad, tagamaid.

"Inimeste võrdne väärtustamine kas on ühiskondlik norm või ta seda ei ole. Tegemist ei ole sujuva skaalaga. Pigem võrdleksin ma seda lambilülitiga – sellel ei ole vahepealset positsiooni. Lüliti on kas sees või väljas, valgus kas põleb või ei põle. Sotsiaaldemokraadid hoiavad humanistlikku valgust põlemas. EKRE usub, et pimedus on parem," lausus SDE juht.

Ta süüdistas teisi erakondi selles, et nende seisukohad on senini ebaselged või ebajärjepidevad.

"Huvitaval kombel näeme, et siin käituvad Reformierakond ja Keskerakond ühtemoodi väärtuselise lülitiga sisse-välja mängides. Kui Yoko Alender ja Kadri Simson panevad tule põlema, siis Urmas Sutrop ja Jaanus Karilaid panevad selle kohe kustu," piltlikustas Ossinovski.

IRL ja Vabaerakond on aga tema sõnul mõlemad aasta otsa edutult otsinud päästvat dimmer'it, millega vastavalt poliitilisele konjunktuurile hämarust doseerida. 

"Pean ütlema, et see on tulega mängimine igas mõttes. Mängud põhiväärtustega on aga ohtlikud," nentis sotside esimees.

Majanduskasvu vilju maitsevad niigi heal järjel olijad

Ossinovski tõi välja, et viimase viie aasta jooksul on Euroopa ühes vaeseimas riigis majanduskasvu viljad läinud ebaproportsionaalselt neile, kelle sissetulekud juba olid head. Ta mainis muredena ka soolist palgalõhet ja regionaalset ebavõrdsust.

"Pole siis ju imestada, et väga paljud inimesed on pettunud, sest nad on jäänud Eesti arengu rongilt maha. Kuulates aga kantslist peetavat jutlust sellest, kuidas Eestis on kõik hästi ja läheb veel paremaks, saavad nad vihaseks. Ja õigusega," märkis ta.

Ossinovski lisas, et selline pettumus on väetiseks radikaalsetele meeleoluldele ja seepärast on Eesti järgmine suur ülesanne vähendada majanduslikku ebavõrdsust. Selleks tuleb sotside arvates panustada veelgi laste võrdsetesse võimalustesse, vähendada regionaalset ja soolist palgalõhet ning muuta maksusüsteemi.

"Ütleme ausalt, head võitluskaaslased, selles valitsuses ei ole võimalik jõuda õiglasema maksusüsteemini," nentis ta.

Taasmõtestada tuleks Ossinovski sõnul ka hariduspoliitilised eesmärgid, näiteks pikendada koolikohustust, sest põhiharidusega ei ole tänapäeva majanduses midagi peale hakata.

"Võib-olla ei olegi kõrghariduse vastuvõtu piiramine eesmärgiga suunata noored kutsekooli nii tark mõte, kui mõelda mitte viie, vaid 20 aasta perspektiivis?" tõi ta välja.

Ossinovski sõnul ergutab ebavõrdsuse vähendamine ka majanduskasvu ja seetõttu ei ole see enam maailmavaateline valik, vaid eksistentsiaalne vajadus, kui tahame demokraatlikku Eestit hoida.

Kõne lõpetuseks kiitis Ossinovski erakonnakaaslasest riigikogu esimeest Eiki Nestorit, kellesugust veendunud humanisti, demokraati ja riigimeest on tema hinnangul Eestist raske leida ning kelle väärtuste selgrooks on arusaam, et riik on vaba inimese oma. Sellega põhjendas erakonna juht ka oma ettepanekut nimetada Nestor sotside presidendikandidaadiks.

Toimetaja: Karin KoppelMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.