PPA uus peakaplan pühitseti ametisse ({{commentsTotal}})

Valdo Lust
Valdo Lust Autor/allikas: PPA
{{1465108859000 | amCalendar}}

Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus pühitseti tänasel jumalateenistusel ametisse politsei- ja piirivalveameti (PPA) uus peakaplan Valdo Lust.

"Kaplanid on osa politseinike ja piirivalvurite tööst ning teenivad oma kohalolekuga. Me kanname vormi, oleme paarimehed patrullis, sööme piiril sama suppi. Pakume inimestele tuge ja kuulame neid väljaspool kabinetti," ütles peakaplan Valdo Lust.

PPA peadirektor Elmar Vaher märkis, et kaplani roll politseis on väga oluline. "Kõige tähtsamad on politseitöös inimesed - Eesti inimesed, keda me teenime ja politseinikud, kes seda tööd teevad. Turvalisust ei loo seadusetäht, sinivalge auto ega politseivorm, vaid turvalisust saab luua ainult lihast ja luust inimene. Kaplan hoiab meie inimesi, et nemad saaksid hoida, aidata ja päästa kõiki teisi," ütles Vaher.

Valdo Lust võtab ameti üle peakaplan emeeritus Jaani Jaanilt, kes suundub pensionile. Uue peakaplani ametisse seadmise talituse viib läbi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. PPA kaplaniteenistuses teeb igapäevaselt tööd kolm kaplanit.

Pärast keskkooli lõpetamist 1992. aastal alustas Valdo Lust õpinguid Tartu Teoloogia Akadeemias. Tee akadeemias jäi poolikuks ning aastatel 1995-2001 jätkas ta õpinguid Usuteaduste Instituudis.

Viieaastase pausi järel naasis Lust kaugõppes instituuti ja selle juures olevasse pastoraalseminari, kus omandas bakalaureusekraadi ja vaimuliku kutse. Samal ajal õppis ta ka Suurbritannias Leicester College’is inglise keelt.

Eestisse naasnuna läbis ta politseikaplani baaskoolituse, seejärel omandas Lust Sisekaitseakadeemia politseikolledžis politseihariduse. Pärast politseikooli lõpetamist oli Lust aastatel 2008-2010 Lõuna prefektuuris politseikaplan ning alates 2010. aastast politsei-ja piirivalvekaplan. Ta on kaasatud ka politsei läbirääkijate tegevusse.

Aastal 2012. kaitses ta Tartu ülikooli avatud ülikooli õppes religiooniantropoloogia alal magistrikraadi. 10. mail 1997. aastal ordineeriti Lust diakoniks ja 11. juulil 2008 õpetajaks. Lusti teenistuskäik algas aastatel 1997-1999 Laatre koguduse diakonina. Aastatel 1997-2006 töötas Lust vaheldumisi Rõngu koguduse diakonina ning EELK teenistuses Suurbritannias, veetes seal kokku kolm aastat.

Alates 2001. aastast on Lust aktiivne Kaitseliidu liige ning on praegu I malevkonna kaplan. Tema sõjaväline auauste on lipnik ja politseiline auaste vanemkomissar. Lust on akadeemilise organisatsiooni korp! Fraternitas Liviensis liige.

Lust on Lõuna prefektuuri segakoori Chorus Menticum üks asutajaliikmetest. Suurbritannia on tema elus endiselt olulisel kohal ja paar korda aastas käib ta Kesk-Inglismaal ja Londonis teenistusi pidamas ning koguduse liikmeid külastamas.

Toimetaja: Marek KuulVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema