PPA uus peakaplan pühitseti ametisse ({{commentsTotal}})

Valdo Lust Autor: PPA
{{1465108859000 | amCalendar}}

Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus pühitseti tänasel jumalateenistusel ametisse politsei- ja piirivalveameti (PPA) uus peakaplan Valdo Lust.

"Kaplanid on osa politseinike ja piirivalvurite tööst ning teenivad oma kohalolekuga. Me kanname vormi, oleme paarimehed patrullis, sööme piiril sama suppi. Pakume inimestele tuge ja kuulame neid väljaspool kabinetti," ütles peakaplan Valdo Lust.

PPA peadirektor Elmar Vaher märkis, et kaplani roll politseis on väga oluline. "Kõige tähtsamad on politseitöös inimesed - Eesti inimesed, keda me teenime ja politseinikud, kes seda tööd teevad. Turvalisust ei loo seadusetäht, sinivalge auto ega politseivorm, vaid turvalisust saab luua ainult lihast ja luust inimene. Kaplan hoiab meie inimesi, et nemad saaksid hoida, aidata ja päästa kõiki teisi," ütles Vaher.

Valdo Lust võtab ameti üle peakaplan emeeritus Jaani Jaanilt, kes suundub pensionile. Uue peakaplani ametisse seadmise talituse viib läbi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. PPA kaplaniteenistuses teeb igapäevaselt tööd kolm kaplanit.

Pärast keskkooli lõpetamist 1992. aastal alustas Valdo Lust õpinguid Tartu Teoloogia Akadeemias. Tee akadeemias jäi poolikuks ning aastatel 1995-2001 jätkas ta õpinguid Usuteaduste Instituudis.

Viieaastase pausi järel naasis Lust kaugõppes instituuti ja selle juures olevasse pastoraalseminari, kus omandas bakalaureusekraadi ja vaimuliku kutse. Samal ajal õppis ta ka Suurbritannias Leicester College’is inglise keelt.

Eestisse naasnuna läbis ta politseikaplani baaskoolituse, seejärel omandas Lust Sisekaitseakadeemia politseikolledžis politseihariduse. Pärast politseikooli lõpetamist oli Lust aastatel 2008-2010 Lõuna prefektuuris politseikaplan ning alates 2010. aastast politsei-ja piirivalvekaplan. Ta on kaasatud ka politsei läbirääkijate tegevusse.

Aastal 2012. kaitses ta Tartu ülikooli avatud ülikooli õppes religiooniantropoloogia alal magistrikraadi. 10. mail 1997. aastal ordineeriti Lust diakoniks ja 11. juulil 2008 õpetajaks. Lusti teenistuskäik algas aastatel 1997-1999 Laatre koguduse diakonina. Aastatel 1997-2006 töötas Lust vaheldumisi Rõngu koguduse diakonina ning EELK teenistuses Suurbritannias, veetes seal kokku kolm aastat.

Alates 2001. aastast on Lust aktiivne Kaitseliidu liige ning on praegu I malevkonna kaplan. Tema sõjaväline auauste on lipnik ja politseiline auaste vanemkomissar. Lust on akadeemilise organisatsiooni korp! Fraternitas Liviensis liige.

Lust on Lõuna prefektuuri segakoori Chorus Menticum üks asutajaliikmetest. Suurbritannia on tema elus endiselt olulisel kohal ja paar korda aastas käib ta Kesk-Inglismaal ja Londonis teenistusi pidamas ning koguduse liikmeid külastamas.

Toimetaja: Marek KuulMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.