"Olukorrast riigis": SDE ja EKRE debatt on läinud inetuks ({{commentsTotal}})

Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas
Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas Autor/allikas: Arne Holm/ERR

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" leidsid saatejuhid Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas, et Eesti Sotsaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe Jevgeni Ossinovski üldkogul peetud kõne on vallandanud inetu debati.

Lobjaka sõnul võttis Ossinovski kõnes kokku oma visiooni, sotsiaaldemokraatide visiooni, mis on üsna agressiivselt Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale (ERKE) vastanduv, mida ka huvitaval kombel on Reformierakond lugenud kui kahe äärmuse kokkupõrget.

"Kui Ossinovski kõnet objektiivselt lugeda, siis see, mida ta kaitseb, on põhiseaduse alusväärtused, ründab diskrimineerimist, rassismi ja ründab kõiki asju, mida Eesti põhiseaduse kohaselt olla ei tohiks," tõdes Lobjakas.

Lobjaka sõnul on Mart ja Martin Helme EKRE liidritena iseloomustanud Ossinovskit julgeoleku peamise ohuna, vasakliberaali ja vasakäärmuslasena ehk inimesena, kes lõhub Eesti ühtsust ning püstitanud ka küsimuse, kas Ossinovski, kes pole eesti soost, ei peaks hoopis olema tänulik, et ta on tõusnud nii kõrgele kohale.

"See debatt on väga inetuks läinud," nentis Lobjakas.

Karnau sõnul ei arvanud ta, et see vastasseis nii suureks läheb, kuigi juba eelmisel nädalal oli näha, et Ossinovski püüab seda vastasseisu püsti panna.

"Iseasi, kas see vastasseis suudab püsida järgmiste riigikogu valimisteni, kuid vähemalt presidendivalimisteks annab see tooni," leidis Karnau.

Lobjakas püstitas küsimuse, kas selline agressiivne lähenemine "EKRE probleemile" ei ole mitte vesi EKRE veskile. "Absoluutselt on," oli Karnau erinevalt Lobjakast kindel.

"Kui me näeme sellist paremäärmuslikku parteid ja see on tervele mõistusele ilmselgelt areng, mis meid viib tagasi keskaega või pimeduse suunas, siis põhimõtteliselt tuleb sellele reageerida ja ma ei näe, et üks poliitik saaks endale lubada mitte reageerida, kui ta on liberaalse õigusriigi ja demokraatliku õigusriigi kaitsja," ütles Lobjakas.

Karnau märkis, et ta ei oska öelda täpselt mitu toetajat EKRE tänu sellele vastasseisule juurde sai, kuid kindlasti said, samas leidis ta, et sotsid on valinud praegu õige taktika.

"Mu meelest on sotsid valinud õige viisi, nad on unistanud valimistsüklist valimistsüklini saada suureks parteiks ja tulla võitjaks, kuid see pole neil kunagi õnnestunud. Kui neil on olnud enne valimis lootus, siis valimistel on nad kaotanud oma valijad. Nüüd näeme, et noor ja jõuline Ossinovski üritab seda trendi muuta ja saada Eesti poliitikas suureks tegijaks," märkis Lobjakas.

Karnau sõnul on aga selle nähtuse paratamatu kõrvalnähe see, et EKRE saab sellest toetust juurde.

Ossinovski rääkis eile Jõhvis SDE üldkogul peetud kõnes, et EKRE on võtnud Eesti lipu rassismi, misogüünia ja ksenofoobia kattevarjuks ning varjab oma inimvaenulikku poliitilist projekti rahvusliku retoorika taha.

EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme leidis Ossinovski avaldust kommenteerides, et Eestis on olemas üks äärmuslik poliitiline jõud ja see on sotsiaaldemokraadid, kes alustasid oma äärmuslikku poliitikat kooseluseadusega.

Toimetaja: Marek KuulJuncker ja TuskJuncker ja Tusk
Eestisse saabuvad Juncker ja Tusk

Neljapäeval saabuvad Eestisse kahepäevasele visiidile Euroopa Komisjoni 28 liiget eesotsas Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ning samuti Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.
Margus Tsahkna: ma ei välista uue erakonna loomist

IRL-i eelmine esimees, äsja parteist lahkunud Margus Tsahkna kinnitab, et ta jätkab poliitikas ning ei välista uue erakonna loomist.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics