"Olukorrast riigis": SDE ja EKRE debatt on läinud inetuks ({{commentsTotal}})

Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas Autor: Arne Holm/ERR

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" leidsid saatejuhid Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas, et Eesti Sotsaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe Jevgeni Ossinovski üldkogul peetud kõne on vallandanud inetu debati.

Lobjaka sõnul võttis Ossinovski kõnes kokku oma visiooni, sotsiaaldemokraatide visiooni, mis on üsna agressiivselt Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale (ERKE) vastanduv, mida ka huvitaval kombel on Reformierakond lugenud kui kahe äärmuse kokkupõrget.

"Kui Ossinovski kõnet objektiivselt lugeda, siis see, mida ta kaitseb, on põhiseaduse alusväärtused, ründab diskrimineerimist, rassismi ja ründab kõiki asju, mida Eesti põhiseaduse kohaselt olla ei tohiks," tõdes Lobjakas.

Lobjaka sõnul on Mart ja Martin Helme EKRE liidritena iseloomustanud Ossinovskit julgeoleku peamise ohuna, vasakliberaali ja vasakäärmuslasena ehk inimesena, kes lõhub Eesti ühtsust ning püstitanud ka küsimuse, kas Ossinovski, kes pole eesti soost, ei peaks hoopis olema tänulik, et ta on tõusnud nii kõrgele kohale.

"See debatt on väga inetuks läinud," nentis Lobjakas.

Karnau sõnul ei arvanud ta, et see vastasseis nii suureks läheb, kuigi juba eelmisel nädalal oli näha, et Ossinovski püüab seda vastasseisu püsti panna.

"Iseasi, kas see vastasseis suudab püsida järgmiste riigikogu valimisteni, kuid vähemalt presidendivalimisteks annab see tooni," leidis Karnau.

Lobjakas püstitas küsimuse, kas selline agressiivne lähenemine "EKRE probleemile" ei ole mitte vesi EKRE veskile. "Absoluutselt on," oli Karnau erinevalt Lobjakast kindel.

"Kui me näeme sellist paremäärmuslikku parteid ja see on tervele mõistusele ilmselgelt areng, mis meid viib tagasi keskaega või pimeduse suunas, siis põhimõtteliselt tuleb sellele reageerida ja ma ei näe, et üks poliitik saaks endale lubada mitte reageerida, kui ta on liberaalse õigusriigi ja demokraatliku õigusriigi kaitsja," ütles Lobjakas.

Karnau märkis, et ta ei oska öelda täpselt mitu toetajat EKRE tänu sellele vastasseisule juurde sai, kuid kindlasti said, samas leidis ta, et sotsid on valinud praegu õige taktika.

"Mu meelest on sotsid valinud õige viisi, nad on unistanud valimistsüklist valimistsüklini saada suureks parteiks ja tulla võitjaks, kuid see pole neil kunagi õnnestunud. Kui neil on olnud enne valimis lootus, siis valimistel on nad kaotanud oma valijad. Nüüd näeme, et noor ja jõuline Ossinovski üritab seda trendi muuta ja saada Eesti poliitikas suureks tegijaks," märkis Lobjakas.

Karnau sõnul on aga selle nähtuse paratamatu kõrvalnähe see, et EKRE saab sellest toetust juurde.

Ossinovski rääkis eile Jõhvis SDE üldkogul peetud kõnes, et EKRE on võtnud Eesti lipu rassismi, misogüünia ja ksenofoobia kattevarjuks ning varjab oma inimvaenulikku poliitilist projekti rahvusliku retoorika taha.

EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme leidis Ossinovski avaldust kommenteerides, et Eestis on olemas üks äärmuslik poliitiline jõud ja see on sotsiaaldemokraadid, kes alustasid oma äärmuslikku poliitikat kooseluseadusega.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.