Ekspeaminister kritiseeris Briti tooride EL-ist lahkumise kampaaniat ({{commentsTotal}})

Kampaania särk kirjaga:
Kampaania särk kirjaga: "Mina usun Suurbritanniasse." Autor/allikas: Paul Ellis/AFP/Scapinx

Briti konservatiivist ekspeaminister John Major kritiseeris pühapäeval erakonnakaaslasi "valeliku" kampaania läbiviimise eest riigi väljaviimiseks Euroopa Liidust.

Briti valitsevad konservatiivid on 23. juuni referendumi eel EL-is jätkamise küsimuses sügavalt lõhenenud. Mõned ministrid, nagu justiitsminister Michael Gove, teevad kampaaniat EL-is lahkumiseks, ent enamik kabinetist eesotsas peaminister David Cameroniga toetab EL-i jäämist.

Major taunis EL-ist lahkumise pooldajate kampaaniat, mida juhib Londoni toorist ekslinnapea Boris Johnson, süüdistades seda "läbinisti ebaausates" väidetes EL-ist lahkumise majanduslike eeliste kohta.

Aastatel 1990-1997 Briti peaministrina töötanud Major nimetas "räpasusele lähenevaks" lahkumise toetajate keskendumist lõpu tegemisele sadade tuhandete EL-i kodanike Suurbritanniasse elama asumisele liidu inimeste vaba liikumise reeglite alusel.

"See on valelik kampaania," ütles Major rahvusringhäälingu BBC Andrew Marri vestlussaates. "Mind vihastab see, kuidas briti rahvast eksitatakse."

Samuti kritiseeris endine valitsusjuht väiteid, nagu praegu Brüsselisse makstavat raha oleks võimalik suunata Briti riiklikku tervishoiusüsteemi (NHS).

Major naeruvääristas ka Johnsoni ja teiste lahkumise pooldajate kampaania juhtfiguuride soovitust NHS erastada või tasuliseks muuta.

Ekspeaminister nimetas Johnsonit sama "veetlevaks kui õukonnaklouni", kes ei oleks suuteline peaministriks pürgides erakonna parlamendiliikmete lojaalsust võitma.

Hiljem samas saates esinenud Johnson ütles, et ei taha eskaleerida "sinine sinise vastu" rünnakuid, ent kaitses oma kampaaniat.

Tema sõnul peab Suurbritanniale kuuluma õigus otsustada, kuidas kasutada 350 miljonit naela (450 miljonit eurot), mida riik igal nädalal EL-i eelarvesse panustab. See arv ei sisalda 85 miljoni naela suurust summat, mida britid EL-i eelarvest nädalas tagasi saavad.

"On eluvaldkondi, mis jäävad meie kontrolli alt välja," ütles Londoni eksmeer, viidates eelarvele, seadustele ja immigratsioonile.

Johnson ütles päeval, mil Suurbritannia tähistab 1975. aasta referendumit Ühisturuga ühinemise küsimuses, et EL on sellest ajast alates "tundmatuseni muutunud".

Uurimisprojekti What UK Thinks viimase kuue küsitluse koondtulemuse kohaselt on EL-ist lahkumise ja ühendusse jäämise toetajaid kumbagi 50 protsenti, kui välja arvata otsusele veel mittejõudnud inimesed.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema