Itaalia kohalikel valimistel võib edu saavutada populistlikuks nimetatud Viie Tähe liikumine ({{commentsTotal}})

Viie Tähe liikumise pooldajad 3. juunil Roomas. Autor: Filippo Monteforte/AFP/Scanpix

Itaalias peetakse kohalikke valimisi, mis võivad olla omamoodi tuleproov Matteo Renzi valitsusele. Väga paljudes piirkondades võivad hea positsiooni saavutada aga opositsioonilise Viie Tähe liikumise kandidaadid, kes püüavad veel enda poole kallutada neid valijaid, kel pole seni selget seisukohta olnud.

Praegu valitsust juhtivale demokraatlikule parteile ning selle juhile Matteo Renzile pakub opositsiooni kuuluv Viie Tähe liikumine kõva konkurentsi, vahendasid ERR-i raadiouudised ajakirjanik Ülle Toode ülevaadet.

Matteo Renzi erakonnale on nüüdsed Toode sõnul valimised olulised ka sügisel ees ootavad referendumi tõttu. Demokraatliku partei algatatud põhiseaduse muutmine on saanud kõva kriitikat näiteks endiselt Itaalia juhilt Silvio Berlusconilt ja tema parteilt. Sügisel tuleb hääletusele teiste asajde seas see, kas parlament tuleks viia ühekojaliseks ja sellega senati võimu suurel määral vähendada.

Silvio Berlusconi partei on öelnud, et senativõimu kaotamine viib Itaalia lähemale diktatuurile ning et referendumiküsimused ei ole kohased demokraatlikule riigile. Niisiis võib praegune võimuvõitlus ja avaliku arvamuse kujundamine anda aimu ka sellest, kuidas hääletab rahvas sügisel.

Küsitlustulemuste järgi on valimistulemused erinevad, vahendas Toode. Teatud linnades nähakse võidupositsioonil Renzit, Roomas aga paistab edukana Viie Tähe liikumine, mida veab Beppe Grillo.

Hiljaaegu maksis liikumine tagasi suure osa parlamendisaadikute enam kui 4000 euro suurusest töötasust ehk ühtekokku üle 18 miljoni euro. "Kindlasti mõjutab see palju avalikku arvamust ning ootame huviga, mis tuleb," kommenteeris Toode.

Samas kaotas opositsiooniline liikumine kaotas aprillis Beppe Grillo kõrval olnud n-ö vaimse liidri Gianroberto Casaleggio. "Nüüd ongi küsitud, kas liikumine suudab ilma juhita parteina edasi minna. Võib-olla tõesti märgid [näitavad seda], et just sellest parteist võib tulla tugevaid poliitikuid. Miks mitte ka olulistes linnades linnapäid," arvas Toode.

Toimetaja: Margitta Otsmaa, Greete PalmisteVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.