Itaalia kohalikel valimistel võib edu saavutada populistlikuks nimetatud Viie Tähe liikumine ({{commentsTotal}})

Viie Tähe liikumise pooldajad 3. juunil Roomas.
Viie Tähe liikumise pooldajad 3. juunil Roomas. Autor/allikas: Filippo Monteforte/AFP/Scanpix

Itaalias peetakse kohalikke valimisi, mis võivad olla omamoodi tuleproov Matteo Renzi valitsusele. Väga paljudes piirkondades võivad hea positsiooni saavutada aga opositsioonilise Viie Tähe liikumise kandidaadid, kes püüavad veel enda poole kallutada neid valijaid, kel pole seni selget seisukohta olnud.

Praegu valitsust juhtivale demokraatlikule parteile ning selle juhile Matteo Renzile pakub opositsiooni kuuluv Viie Tähe liikumine kõva konkurentsi, vahendasid ERR-i raadiouudised ajakirjanik Ülle Toode ülevaadet.

Matteo Renzi erakonnale on nüüdsed Toode sõnul valimised olulised ka sügisel ees ootavad referendumi tõttu. Demokraatliku partei algatatud põhiseaduse muutmine on saanud kõva kriitikat näiteks endiselt Itaalia juhilt Silvio Berlusconilt ja tema parteilt. Sügisel tuleb hääletusele teiste asajde seas see, kas parlament tuleks viia ühekojaliseks ja sellega senati võimu suurel määral vähendada.

Silvio Berlusconi partei on öelnud, et senativõimu kaotamine viib Itaalia lähemale diktatuurile ning et referendumiküsimused ei ole kohased demokraatlikule riigile. Niisiis võib praegune võimuvõitlus ja avaliku arvamuse kujundamine anda aimu ka sellest, kuidas hääletab rahvas sügisel.

Küsitlustulemuste järgi on valimistulemused erinevad, vahendas Toode. Teatud linnades nähakse võidupositsioonil Renzit, Roomas aga paistab edukana Viie Tähe liikumine, mida veab Beppe Grillo.

Hiljaaegu maksis liikumine tagasi suure osa parlamendisaadikute enam kui 4000 euro suurusest töötasust ehk ühtekokku üle 18 miljoni euro. "Kindlasti mõjutab see palju avalikku arvamust ning ootame huviga, mis tuleb," kommenteeris Toode.

Samas kaotas opositsiooniline liikumine kaotas aprillis Beppe Grillo kõrval olnud n-ö vaimse liidri Gianroberto Casaleggio. "Nüüd ongi küsitud, kas liikumine suudab ilma juhita parteina edasi minna. Võib-olla tõesti märgid [näitavad seda], et just sellest parteist võib tulla tugevaid poliitikuid. Miks mitte ka olulistes linnades linnapäid," arvas Toode.

Toimetaja: Margitta Otsmaa, Greete Palmisteproovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics