Riigihangete korraldamise eeskirjade rikkumisi põhjustab hankijate teadmatus ({{commentsTotal}})

Dopingutesti varustus Autor: Reuters/Scanpix

Riigihangete korraldamise eeskirjade rikkumisi põhjustab üldjuhul hankijate hooletus või teadmatus, harva on selleks seaduse nõuete kavatsetud rikkumine, selgus rahandusministeeriumi tehtud riigihangete plaanilise järelevalve tulemustest.

Rikkumiste levinumad põhjused on viimastel aastatel püsinud sarnased. Mullu kontrollis rahandusministeerium plaanilise järelevalvega 632 hanget, mille viisid 2014. aastal läbi 13 hankijat.

Plaanilise järelevalve tulemused näitavad, et 13 hankijast on 10 jätnud korraldamata seaduses nõutud riigihanke menetlusi ning üheksal hankijal esines riigihangete õigusvastast osadeks jagamist.

Samuti nähtub tulemustest, et seitse hankijat ei täitnud seadusest tulenevat kohustuslikku e-menetluste osakaalu ehk 50 protsenti ning kuuel hankijal esines probleeme pakkujate maksuvõlgade kontrollimisel.

Võrreldes aasta varasemaga esines oluliselt vähem riigihangete seaduse rikkumisi ettevõtete ja asutuste maksuvõlgade kontrollimisel ning riigihanke aruannete ja nende lisade esitamisel. Samuti kasvas nende hankijate arv, kes täitsid seadusest tuleneva e-hangete osakaalu nõude.

Möödunud aastal kontrollis rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakond plaanilise järelevalve raames 13 hankijat: Narva linnavalitsuse arhitektuuri- ja linnaplaneerimise ametit, Tallinna kommunaalametit, maa-ametit, Narva linna arenduse ja ökonoomika ametit, Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli, Järvamaa kutsehariduskeskust, Eesti maaülikooli, keskkonnaagentuuri, välisministeeriumi, AS-i Eesti Teed, OÜ-d Järve Biopuhastus, Ida-Tallinna keskhaiglat ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutust.

Plaanilise järelkontrolli maht kasvas aastaga 9,5 protsenti ning järelevalve fookus oli suunatud lihthanke ja hankemenetluse korraldamise järelkontrollile.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Agris Peedu sõnul juhindub rahandusministeerium järelevalves arusamast, et riigihangete järelevalve ei karista, vaid pigem õpetab ning suunab, juhendab ja vajadusel ka koolitab.

"Järelevalvemenetlustes kogutud info annab suuniseid, milliseid koolitusi ja nõustamisi hankijad vajavad teadmiste tõstmiseks ja hankekorralduse tõhustamiseks," märkis Peedu.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.