Riigihangete korraldamise eeskirjade rikkumisi põhjustab hankijate teadmatus ({{commentsTotal}})

Dopingutesti varustus
Dopingutesti varustus Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Riigihangete korraldamise eeskirjade rikkumisi põhjustab üldjuhul hankijate hooletus või teadmatus, harva on selleks seaduse nõuete kavatsetud rikkumine, selgus rahandusministeeriumi tehtud riigihangete plaanilise järelevalve tulemustest.

Rikkumiste levinumad põhjused on viimastel aastatel püsinud sarnased. Mullu kontrollis rahandusministeerium plaanilise järelevalvega 632 hanget, mille viisid 2014. aastal läbi 13 hankijat.

Plaanilise järelevalve tulemused näitavad, et 13 hankijast on 10 jätnud korraldamata seaduses nõutud riigihanke menetlusi ning üheksal hankijal esines riigihangete õigusvastast osadeks jagamist.

Samuti nähtub tulemustest, et seitse hankijat ei täitnud seadusest tulenevat kohustuslikku e-menetluste osakaalu ehk 50 protsenti ning kuuel hankijal esines probleeme pakkujate maksuvõlgade kontrollimisel.

Võrreldes aasta varasemaga esines oluliselt vähem riigihangete seaduse rikkumisi ettevõtete ja asutuste maksuvõlgade kontrollimisel ning riigihanke aruannete ja nende lisade esitamisel. Samuti kasvas nende hankijate arv, kes täitsid seadusest tuleneva e-hangete osakaalu nõude.

Möödunud aastal kontrollis rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakond plaanilise järelevalve raames 13 hankijat: Narva linnavalitsuse arhitektuuri- ja linnaplaneerimise ametit, Tallinna kommunaalametit, maa-ametit, Narva linna arenduse ja ökonoomika ametit, Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli, Järvamaa kutsehariduskeskust, Eesti maaülikooli, keskkonnaagentuuri, välisministeeriumi, AS-i Eesti Teed, OÜ-d Järve Biopuhastus, Ida-Tallinna keskhaiglat ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutust.

Plaanilise järelkontrolli maht kasvas aastaga 9,5 protsenti ning järelevalve fookus oli suunatud lihthanke ja hankemenetluse korraldamise järelkontrollile.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Agris Peedu sõnul juhindub rahandusministeerium järelevalves arusamast, et riigihangete järelevalve ei karista, vaid pigem õpetab ning suunab, juhendab ja vajadusel ka koolitab.

"Järelevalvemenetlustes kogutud info annab suuniseid, milliseid koolitusi ja nõustamisi hankijad vajavad teadmiste tõstmiseks ja hankekorralduse tõhustamiseks," märkis Peedu.

Toimetaja: Marek KuulMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema