USA merevägi kehtestas Jaapanis teenivatele sõduritele alkoholikeelu ({{commentsTotal}})

USA mereväelane New Yorgis Autor: Eduardo Munoz Alvarez/AFP/Scanpix

USA merevägi teatas esmaspäeval, et on kehtestanud alkoholikeelu oma Jaapanis teenivale personalile pärast Ühendriikide mereväe ohvitseri purjuspäi autoroolist tabamist.

USA merevägi Jaapanis teatas esmaspäeval avalduses, et kõikjal riigis teenivatel Ühendriikide sõduritel on keelatud määramata ajaks juua alkoholi oma baasis ja väljaspool seda. "Oleme aastakümneid nautinud tugevaid suhteid jaapani rahvaga," ütles USA mereväe komandör Jaapanis Matthew Carter. Ta rõhutas, et igal meremehel lasub kohustus mõista, kuidas meie teod mõjutavad neid suhteid ja USA-Jaapani liitlassuhet tervikuna.

USA, millel on Jaapanis 47 000 sõdurit, on üha suurema surve all ohjeldada oma sõjaväelaste halba käitumist riigis.

Eelmisel kuul vahistati Okinawa saarestikus asuva USA sõjaväebaasi töötaja, kes väidetavalt viibis kohas, kus leiti 20-aastase Okinawa naise surnukeha. Politsei kahtlustab, et naine vägistati ja tapeti.

USA sõjaväelaste kuriteod on tekitanud Okinawa elanikes pahameelt ja see on tekitanud pingeid Washingtoni ja tema tähtsa liitlase Tokyo vahel.

Ühendriikide president Barack Obama lubas mais rakendada meetmeid USA sõjaväelaste kuritegude ärahoidmiseks ning sõjavägi kehtestas Jaapanis teenivatele sõduritele liikumiskeelu ja muud piirangud.

Sellele vaatamata peeti nädalavahetusel Okinawal kinni USA ohvitser, kes sõitis väidetavalt purjuspäi tänaval vales suunas ja vigastas kaht inimest, neist üht tõsiselt, teatas Okinawa politsei.

Peaminister Shinzo Abe ütles esmaspäeval valitsusametnikele ja valitseva Liberaaldemokraatliku Partei liikmetele, et purjuspäi autojuhtimise juhtum "on äärmiselt taunitav, sest see juhtus vahetult pärast seda, kui nad lubasid teha jõupingutusi distsipliini tugevdamiseks", edastas uudisteagentuur Jiji Press.

Okinawalased toetasid pühapäevastel kohalikel valimistel ülekaalukalt ametisolevat kuberneri Takeshi Onagat, kes tahab kolida USA Futenma baasi saarelt ära.

Jaapani valitsuse pressiesindaja Yoshihide Suga sõnul ei ole valimistulemusel mõju Jaapani-USA kokkuleppele kolida baas saare teise ossa. Suga kordas valitsuse positsiooni, et "see on ainus lahendus".

Okinawal asub üle poole Jaapanis teenivatest Ühendriikide sõduritest.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.