Ukrainas peeti kinni jalgpalli EM-il rünnakut kavandanud prantslane, SBU ei välista seost Venemaaga ({{commentsTotal}})

{{1465208383000 | amCalendar}}

Ukraina võimude sõnul on nad kinni pidanud 25-aastase Prantsusmaa kodaniku, kes kavandas sel neljapäeval algaval Euro 2016 jalgpalliturniiril vähemalt 15 erinevat terrorirünnakut. Mehe valdusest leiti suurel hulgal relvi ja 125 kilogrammi dünamiiti. Kiievi teatel võivad juhtumiga olla seotud ka Vene eriteenistused.

Prantsuse meedia andmetel avastati 25-aastane Gregoire M-i valdusest suurel hulgal relvi. Mees peeti kinni Poola-Ukraina piiril, vahendasid BBC ja Unian.

Ukraina julgeolekuteenistuse SBU juhi Vassõl Hrõtsaki sõnul plaanis kahtlusalune korraldada 15 erinevat rünnakut ning tegemist oli paremäärmuslasega, kellel oli viis automaati AK-47, 5000 padrunit, 100 detonaatorit, kaks tankitõrjegranaadiheitjat ja 125 kilogrammi dünamiiti. Kahtlustatava sihtmärkideks olid Prantsusmaal asuvad mošeed, sünagoogid, ametiasutused ning jalgpalli EM-iga seotud hooned. 

Hrõtsak lisas, et julgeolekuteenistus oli jälginud mehe tegevust alates eelmise aasta detsembrist.

SBU tähelepanu pälvis mees sellega, et üritas kontakteeruda erinevate Ukraina relvastatud üksustega, et neilt relvi ja lõhkeainet osta. Selleks, et mees vahele võtta, müüsid SBU töötajad talle deaktiveeritud relvastust.

Prantsuse telekanal M6 väitel on Gregoire M. Lorraine'i piirkonnas elav põllumajandusühistu töötaja ning tal puudusid varasemad karistused.

SBU: ei saa välistada seotust Venemaaga

Hrõtsak rääkis Kiievis toimunud pressikonverentsil, et Prantsusmaa territooriumil korraldatavate rünnakute ettevalmistamisega võib olla seotud rohkem isikuid.

Lisaks märkis SBU juht, et juhtumi puhul ei saa välistada seotust Venemaaga ehk nn Vene jälge. Hrõtsaki sõnul kerkis see versioon esile operatsiooni lõpus, kui prantslane tegi oma kaasosalistele, kes olid tegelikult SBU töötajad, ettepaneku, et relvad ja lõhkeaine veetaks Euroopa territooriumile just nimelt Ukraina kodanike poolt.

Just see asjaolu annab Hrõtsaki arvates alust kahtlustada, et kogu juhtumi taga võivad olla Vene eriteenistused.

Kahtlustatav prantslane on põhjendanud oma tegevust sellega, et ta pole rahul oma kodumaa poliitikaga migratsiooni, globaliseerumist ja islamit puudutavates küsimustes.

SBU video:

Prantsusmaa välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas, et Pariis on juhtumist teadlik ning Kiievi kolleegidega ollakse ühenduses.

Samas üks Prantsuse politsei allikas on Reutersile öelnud, et esialgu suhtutakse juhtumisse veel üsna skeptiliselt, sest varem pole nimetatud mees millegi kahtlasega silma paistnud. Teine allikas on aga rääkinud, et mehe kodunt leiti paremäärmuslaste embleemiga T-särk ning lõhkeaine käitlemisele viitavaid jälgi.

Seoses EM-iga on terroriohu eest hoiatanud ka USA

USA välisministeerium hoiatas eelmisel nädalal, et juunis Prantsusmaal peetav jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniir võib olla terrorirünnakute sihtmärk.

Oma reisihoiatuses USA kodanikele, hoiatas välisministeerium rünnakute eest kogu Euroopas. Ministeerium märkis, et rünnakud võivad tabada turismiatraktsioone, restorane, kaubanduskeskusi jm.

Eraldi toodi välja Euro 2016 jalgpalliturniir. Samuti märgiti ära Tour de France ning Poolas Krakowis toimuv katoliku kiriku noortepäev, kuhu oodatakse kuni 2,5 miljonit külastajat.

Ka Saksa- ja Prantsusmaa julgeolekuteenistused on kinnitanud, et oht on kasvanud, kuna erinevate terroriorganisatsioonide liikmed on alustanud ettevalmistusi, kuid samas pole suudetud tuvastada ega nurjata mitte ühtegi kindlat rünnakut.

Toimetaja: Allan Rajavee, Laur ViirandERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema