Ukrainas peeti kinni jalgpalli EM-il rünnakut kavandanud prantslane, SBU ei välista seost Venemaaga ({{commentsTotal}})

{{1465208383000 | amCalendar}}

Ukraina võimude sõnul on nad kinni pidanud 25-aastase Prantsusmaa kodaniku, kes kavandas sel neljapäeval algaval Euro 2016 jalgpalliturniiril vähemalt 15 erinevat terrorirünnakut. Mehe valdusest leiti suurel hulgal relvi ja 125 kilogrammi dünamiiti. Kiievi teatel võivad juhtumiga olla seotud ka Vene eriteenistused.

Prantsuse meedia andmetel avastati 25-aastane Gregoire M-i valdusest suurel hulgal relvi. Mees peeti kinni Poola-Ukraina piiril, vahendasid BBC ja Unian.

Ukraina julgeolekuteenistuse SBU juhi Vassõl Hrõtsaki sõnul plaanis kahtlusalune korraldada 15 erinevat rünnakut ning tegemist oli paremäärmuslasega, kellel oli viis automaati AK-47, 5000 padrunit, 100 detonaatorit, kaks tankitõrjegranaadiheitjat ja 125 kilogrammi dünamiiti. Kahtlustatava sihtmärkideks olid Prantsusmaal asuvad mošeed, sünagoogid, ametiasutused ning jalgpalli EM-iga seotud hooned. 

Hrõtsak lisas, et julgeolekuteenistus oli jälginud mehe tegevust alates eelmise aasta detsembrist.

SBU tähelepanu pälvis mees sellega, et üritas kontakteeruda erinevate Ukraina relvastatud üksustega, et neilt relvi ja lõhkeainet osta. Selleks, et mees vahele võtta, müüsid SBU töötajad talle deaktiveeritud relvastust.

Prantsuse telekanal M6 väitel on Gregoire M. Lorraine'i piirkonnas elav põllumajandusühistu töötaja ning tal puudusid varasemad karistused.

SBU: ei saa välistada seotust Venemaaga

Hrõtsak rääkis Kiievis toimunud pressikonverentsil, et Prantsusmaa territooriumil korraldatavate rünnakute ettevalmistamisega võib olla seotud rohkem isikuid.

Lisaks märkis SBU juht, et juhtumi puhul ei saa välistada seotust Venemaaga ehk nn Vene jälge. Hrõtsaki sõnul kerkis see versioon esile operatsiooni lõpus, kui prantslane tegi oma kaasosalistele, kes olid tegelikult SBU töötajad, ettepaneku, et relvad ja lõhkeaine veetaks Euroopa territooriumile just nimelt Ukraina kodanike poolt.

Just see asjaolu annab Hrõtsaki arvates alust kahtlustada, et kogu juhtumi taga võivad olla Vene eriteenistused.

Kahtlustatav prantslane on põhjendanud oma tegevust sellega, et ta pole rahul oma kodumaa poliitikaga migratsiooni, globaliseerumist ja islamit puudutavates küsimustes.

SBU video:

Prantsusmaa välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas, et Pariis on juhtumist teadlik ning Kiievi kolleegidega ollakse ühenduses.

Samas üks Prantsuse politsei allikas on Reutersile öelnud, et esialgu suhtutakse juhtumisse veel üsna skeptiliselt, sest varem pole nimetatud mees millegi kahtlasega silma paistnud. Teine allikas on aga rääkinud, et mehe kodunt leiti paremäärmuslaste embleemiga T-särk ning lõhkeaine käitlemisele viitavaid jälgi.

Seoses EM-iga on terroriohu eest hoiatanud ka USA

USA välisministeerium hoiatas eelmisel nädalal, et juunis Prantsusmaal peetav jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniir võib olla terrorirünnakute sihtmärk.

Oma reisihoiatuses USA kodanikele, hoiatas välisministeerium rünnakute eest kogu Euroopas. Ministeerium märkis, et rünnakud võivad tabada turismiatraktsioone, restorane, kaubanduskeskusi jm.

Eraldi toodi välja Euro 2016 jalgpalliturniir. Samuti märgiti ära Tour de France ning Poolas Krakowis toimuv katoliku kiriku noortepäev, kuhu oodatakse kuni 2,5 miljonit külastajat.

Ka Saksa- ja Prantsusmaa julgeolekuteenistused on kinnitanud, et oht on kasvanud, kuna erinevate terroriorganisatsioonide liikmed on alustanud ettevalmistusi, kuid samas pole suudetud tuvastada ega nurjata mitte ühtegi kindlat rünnakut.

Toimetaja: Allan Rajavee, Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.