Arstide liidu eetikakomisjoni liige: ravimifirmadeta soliidseid konverentse ega koolitusi ei korralda ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Arstide liidu eetikakomisjoni liige Indrek Oro märkis, et ravimifirmade tegevus arstide toetamisel ja koolitamisel pole Eestis probleemiks. Samuti lisas Oro, et ilma farmaatsiaettevõtete toetuseta soliidseid konverentse ja koolitusi korraldada ei saaks.

Indrek Oro tunnistas saates "Uudis+", et ravimifirmade poolt arstidele jagatavad toetused on oodatult kõrge avaliku tähelepanu all. "Et maandada toetuste jagamisega kaasnevaid riske, siis kõige parem rohi selle vastu on läbipaistvus ja andmete avalikustamine," leidis Oro.

Vaadates näiteks tänases Eesti Päevalehes avaldatud ravimifirmade poolt jagatud toetuste statistikat, siis Oro väitel esitatud numbritest mingeid riskimärke välja lugeda ei saa.

"Esiteks on tegevus avalik ja teiseks on küll makstud kinni arstide reisi- ning majutuskulusid, kuid seda on teinud mitmed ettevõtted ning esitatud toetusandmed on summeeritud kogu farmaatsiasektorit arvestades," selgitas Oro.

Arstide liidu eetikakomitee liikme hinnangul tekiks probleem sel juhul, kui üks ravimifirma eraldab suure summa ühele arstile. "Kui arstil tekib seetõttu kalduvus kirjutada ühe firma toodetavaid rohte ja teha otsuseid, mis on kindla ettevõtte poole kaldu, siis see oleks probleem," kinnitas Oro.

Arstide ja ravimitootjate liit võtsid eelmise kümnendi lõpus vastu hea tava dokumendi, kus märgitakse, et ettevõtjate poolt pakutav üleliigne külalislahkus ja toetamine pole aktsepteeritav. "Küll aga on aktsepteeritav, kui ravimitootjad toetavad arstlike organisatsioonide poolt korraldatavaid koolitusi, sest seda nad teevad rahvusvahelisel turul," märkis Oro.

Ta möönis, et ravimifirmade toetuseta ei toimuks mitte ühtegi soliidset konverentsi ega koolitusüritust. "Koolitusüritustel osalemist toetatakse eelkõige sellepärast, et meie arstidel oleks kättesaadav parim võimalik tehnoloogia," toonitas Oro.

"Kui meil ei oleks viimastel aastakümnetel olnud sellist tuge, siis praegune tervishoid poleks sellisel tasemel. Ideaalis võiks loomulikult koolituskulud katta haigekassa või riik, kuid kõik saavad aru, et see pole paraku võimalik," lisas arstide liidu eetikakomisjoni liige.

Seetõttu tuleb Oro sõnul leida mõistlik tasakaal arstide toetamise ja patsientide poolt saadava kasu vahel. "Me üritame minimeerida kõik summasid, mis ei puutu asjasse. Näiteks lisa mugavuste või meenete pakkumist. See kõik on järjest taandunud ja kadunud. Seega muretsemiseks suurt põhjust ei ole," kinnitas Oro.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema