Arstide liidu eetikakomisjoni liige: ravimifirmadeta soliidseid konverentse ega koolitusi ei korralda ({{commentsTotal}})

Autor: Siim Lõvi /ERR

Arstide liidu eetikakomisjoni liige Indrek Oro märkis, et ravimifirmade tegevus arstide toetamisel ja koolitamisel pole Eestis probleemiks. Samuti lisas Oro, et ilma farmaatsiaettevõtete toetuseta soliidseid konverentse ja koolitusi korraldada ei saaks.

Indrek Oro tunnistas saates "Uudis+", et ravimifirmade poolt arstidele jagatavad toetused on oodatult kõrge avaliku tähelepanu all. "Et maandada toetuste jagamisega kaasnevaid riske, siis kõige parem rohi selle vastu on läbipaistvus ja andmete avalikustamine," leidis Oro.

Vaadates näiteks tänases Eesti Päevalehes avaldatud ravimifirmade poolt jagatud toetuste statistikat, siis Oro väitel esitatud numbritest mingeid riskimärke välja lugeda ei saa.

"Esiteks on tegevus avalik ja teiseks on küll makstud kinni arstide reisi- ning majutuskulusid, kuid seda on teinud mitmed ettevõtted ning esitatud toetusandmed on summeeritud kogu farmaatsiasektorit arvestades," selgitas Oro.

Arstide liidu eetikakomitee liikme hinnangul tekiks probleem sel juhul, kui üks ravimifirma eraldab suure summa ühele arstile. "Kui arstil tekib seetõttu kalduvus kirjutada ühe firma toodetavaid rohte ja teha otsuseid, mis on kindla ettevõtte poole kaldu, siis see oleks probleem," kinnitas Oro.

Arstide ja ravimitootjate liit võtsid eelmise kümnendi lõpus vastu hea tava dokumendi, kus märgitakse, et ettevõtjate poolt pakutav üleliigne külalislahkus ja toetamine pole aktsepteeritav. "Küll aga on aktsepteeritav, kui ravimitootjad toetavad arstlike organisatsioonide poolt korraldatavaid koolitusi, sest seda nad teevad rahvusvahelisel turul," märkis Oro.

Ta möönis, et ravimifirmade toetuseta ei toimuks mitte ühtegi soliidset konverentsi ega koolitusüritust. "Koolitusüritustel osalemist toetatakse eelkõige sellepärast, et meie arstidel oleks kättesaadav parim võimalik tehnoloogia," toonitas Oro.

"Kui meil ei oleks viimastel aastakümnetel olnud sellist tuge, siis praegune tervishoid poleks sellisel tasemel. Ideaalis võiks loomulikult koolituskulud katta haigekassa või riik, kuid kõik saavad aru, et see pole paraku võimalik," lisas arstide liidu eetikakomisjoni liige.

Seetõttu tuleb Oro sõnul leida mõistlik tasakaal arstide toetamise ja patsientide poolt saadava kasu vahel. "Me üritame minimeerida kõik summasid, mis ei puutu asjasse. Näiteks lisa mugavuste või meenete pakkumist. See kõik on järjest taandunud ja kadunud. Seega muretsemiseks suurt põhjust ei ole," kinnitas Oro.

Toimetaja: Allan RajaveeMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.