Kopli prügila tekitab kohalikes elanikes muret ({{commentsTotal}})

Viimaste aegade ehitusprahi põlengud Kopli prügilas on pannud kohalikud elanikud muretsema, sest pidevalt kannab tuul sealt elurajooni mustust ja tolmu. Prügila omanik palub oodata sügiseni, mil prügila oma tegevuse lõpetab. Ametkonnad prügila tegevuses rikkumisi ei näe.

Kohalikud elanikud on Tallinnas asuva Kopli ehitusjäätmete prügilaga võidelnud aastaid. Nende hinnangul rikutakse prügilaga 2004. aastal jõustunud määrust, milles on kirjas, et prügila rajatakse teistest ehitistest vähemalt 300 meetri kaugusele, kui ei ole selge, et keskkonnahäiringud oleksid tühised ka väiksema vahemaa korral, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui Neeme tänava algusesse minna, millega osad elamud seal piirnevad, on prügila vahe kuskil 20 meetrit. See vahe on kümme korda väiksem. Kui vaadata nüüd seda mäemassiivi, kui kõrge ta on, siis on ju aru saada, et kui keegi valab sinna koorma mingit kuivemat prahti, õhuvoolud kannavad tolmu kohe laiali igale poole," rääkis Kopli prügila vastase kodanikualgatuse eestvedaja Erik Poom.

Kui varem oli määruses kirjas, et kasutuses olevad prügilad peavad juulis 2009 nõuetele vastama, siis 2013. aastal see punkt tühistati. Koplisse võib legaalselt ehitusprügi viia alates 2002. aastast, kui Tallinna volikogus võeti vastu uus jäätmehoolduseeskiri. Sellest ajast saadik opereerib prügilat OÜ Slops, mis alates 2008. aastast tegutseb keskkonnakompleksloa alusel.

Kõik keskkonnakompleksload, mis väljastatakse, on tähtajatud ehk 2008. aastal väljastatud keskkonnakompleksluba kehtib nii kaua, kui seal tegevus lõpetatakse," selgitas keskkonnaameti keskkonnakasutuse juhtivspetsialist Rein Urman.

Kompleksloa alusel tohib OÜ Slops Kolplis ladestada erinevaid jäätmeid, sealhulgas ehitus-lammutus-segaprahti.

Kõik need mitte-prügilakõlbulikud jäätmed, mis peaksid ladestusalale sattuma, on OÜ-l Slops kohustus ka välja noppida ja eraldi ladustada ja üle anda ka jäätmekäitlejale," ütles keskkonnainspektsiooni Harjumaa büroo juhataja asetäitja Tarmo Tehva.

"Korjame välja, mis siin ei tohiks olla, aga ma arvan, et mitte sada protsenti ei ole seda võimalik teha ja ega me ei jõua teha ka. See eeldaks liiga suurt tööjõukulu, aga satub riideid küll koos ehitusmaterjalidega," nentis Slopsi tegevdirektor Tarmo Varik.

"Siia mäkke on pandud asbesti, ise näinud, kuidas pannakse ehituskeemiat, värve, surve all balloone," süüdistas omakorda kodanikualgatuse eestvedaja Poom.

Möödunud nädalal toimus Kopli prügilas põleng, mille algust filmis läbi akna ka kohalik elanik. Videost on kuulda mitut pauku.

"Need on leegipahmakad. Ma arvan, sellise tuulega, tol õhtul oli suurem tuul, kui praegu ongi. See, kui suits keerutas seda põlengut, siis ma ei usu, et see lõhkeaine küll oli," lausus Slopsi tegevdirektor Varik ja lisas, et tema arvates keemiliste jäätmetega tegu polnud.

"Oma kontrollkäigul, saan kinnitada, et leidsime sealt aerosoolpudelite tükke, et mis võis olla üks paukumiste põhjustest," tunnistas keskkonnainspektsiooni Harjumaa büroo juhataja asetäitja Tarmo Tehva.

Slopsi tegevdirektori sõnul lõpetab Kopli prügila kolme-nelja kuu pärast oma tegevuse, sest see ammendub oma geomeetrilistelt mõõtmetelt.

"See varsti-paneme-kinni-jutt, noh, 2005 oli esimene tähtaeg, see on nüüd 11 aastat praeguse seisuga käinud ja alati, kui elanikud on nagu tigedaks läinud, et lõpetage ära, siis tullakse räägitakse jälle seda juttu, et me nüüd sügisel paneme kinni, me nüüd kevadel paneme kinni," kommenteeris Erik Poom.

Keskkonnaameti sõnul on juba 2009. aastal kinnitatud prügilale sulgemiskava, mille järgi tuleb pärast tegevuse lõppu Slopsil ala korrastada. Tallinna keskkonnaameti kinnitusel võib Slops pärast mäe korrastamist selle üle anda linnale.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.