Päästeamet kustutab iga päev Stroomi rannas mitu grillijääki ({{commentsTotal}})

Vaid kaks protsenti tulekahjudest on loodustekkelised, enamik põlenguid tekib inimeste hooletust käitumisest. Lisaks metsatulekahjudele, mis võivad tekkida lahtisest lõkkest või masina sumbutist heiskunud sädemest, jäetakse tihti ranna-alal grillides söed kustutamata, kirjeldas Ramon Ruotsi päästeametist.

"Loen rahvale sõnad peale: kui teete lõket, peab olema veeämber kõrval. Ja kui on grilltud, kustutage, palun, söed," manitses päästeameti põhja-päästekeskuse vanem, operatiivkorrapidaja Ramon Ruotsi Vikerraadio hommikuprogrammis suvitajaid.

Tema sõnul saab päästeamet iga päev Stroomi randa vähemalt kolm kuni neli väljakutset, et kustutada rannale jäetud grilliasemeid. "Inimesed teevad grilli ära ja jalutavad minema ning jätavad grilli tossama," lausus Ruotsi.

See aasta paistab silma keskmisest kuivemana, seega on olnud ka enam metsa-, maastiku- ja kulupõlenguid. "Paljuski võib öelda, et tulekahjud tulevad meie enda hooletusest," nentis Ruotsi. Praegu küll metsas palju inimesi ei liigu, suurem probleem on juulis ja augustis, kui seenelised ja marjulised kipuvad metsa lõket tegema.

Ruotsi sõnul on üsna lihtne aru saada, kui metsas on liigutud masinatega ja tulekahju on saanud alguse mootorsõidukist tulnud tulesädemest. Tulekolle on neil juhtudel piirkonnas, kuhu inimene jala liikudes niisama ei satu.

Sarnaselt tunnevad päästjad lihtsasti ära olukorrad, kus kalamees on otsustanud maad mööda raskesti ligipääsetava järve kaldale laagrisse jääda ja seal lõkke teinud ning hiljem selle korralikult kustutamata jätnud.

Mõlemil eelkirjeldatud juhul on päästjatel tulekahju ohjamine ja kustutamine väga raske, sest enamasti ei pääse nendele kohtadele päästemasinatega ligi ja voolikuid tuleb vedada paika ajakulukal jalgsi.

"Metsas on [kustutustööde tegemine] kõige rohkem käsitöö," võrdles Ruotsi metsapõlenguid hoonepõlengutega. Metsatulekahjusid võiks võrrelda näiteks maratoni jooksmisega. Suuremate põlengute puhul on masinad metsas kümmekond päeva.

Kuidas töötab päästemeeskond metsatulekahju korral? Ramon Rootsi selgitab. 
Esimese meeskonna vanema ülesanne on teha põlengualale luure, et teada saada, kui pikk on tulejoon. Selleks kasutatakse kas vabatahtlike drooni või ATV-d, vajadusel kaardistatakse tulejoon jalgsipatrulli tehes.
Suureks abiks on PPA kopterilt tehtud fotod, millelt on võimalik näha, kus on tulekolle, kuhu poole tuli liigub ja kui lai on tulejoon.
Pärast seda algab kaartidel planeerimine. Tulekahju piiratakse sisse. See tähendab, et vaadatakse, kuhu saab vedada voolikuliinid, kust on võimalik tulele vastu minna.
Esmalt kustutatakse tuleleviku ääred. Ärapõlenud alale veetakse hiljem voolikuliinid.

Toimetaja: Greete PalmisteKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.