Päästeamet kustutab iga päev Stroomi rannas mitu grillijääki ({{commentsTotal}})

Vaid kaks protsenti tulekahjudest on loodustekkelised, enamik põlenguid tekib inimeste hooletust käitumisest. Lisaks metsatulekahjudele, mis võivad tekkida lahtisest lõkkest või masina sumbutist heiskunud sädemest, jäetakse tihti ranna-alal grillides söed kustutamata, kirjeldas Ramon Ruotsi päästeametist.

"Loen rahvale sõnad peale: kui teete lõket, peab olema veeämber kõrval. Ja kui on grilltud, kustutage, palun, söed," manitses päästeameti põhja-päästekeskuse vanem, operatiivkorrapidaja Ramon Ruotsi Vikerraadio hommikuprogrammis suvitajaid.

Tema sõnul saab päästeamet iga päev Stroomi randa vähemalt kolm kuni neli väljakutset, et kustutada rannale jäetud grilliasemeid. "Inimesed teevad grilli ära ja jalutavad minema ning jätavad grilli tossama," lausus Ruotsi.

See aasta paistab silma keskmisest kuivemana, seega on olnud ka enam metsa-, maastiku- ja kulupõlenguid. "Paljuski võib öelda, et tulekahjud tulevad meie enda hooletusest," nentis Ruotsi. Praegu küll metsas palju inimesi ei liigu, suurem probleem on juulis ja augustis, kui seenelised ja marjulised kipuvad metsa lõket tegema.

Ruotsi sõnul on üsna lihtne aru saada, kui metsas on liigutud masinatega ja tulekahju on saanud alguse mootorsõidukist tulnud tulesädemest. Tulekolle on neil juhtudel piirkonnas, kuhu inimene jala liikudes niisama ei satu.

Sarnaselt tunnevad päästjad lihtsasti ära olukorrad, kus kalamees on otsustanud maad mööda raskesti ligipääsetava järve kaldale laagrisse jääda ja seal lõkke teinud ning hiljem selle korralikult kustutamata jätnud.

Mõlemil eelkirjeldatud juhul on päästjatel tulekahju ohjamine ja kustutamine väga raske, sest enamasti ei pääse nendele kohtadele päästemasinatega ligi ja voolikuid tuleb vedada paika ajakulukal jalgsi.

"Metsas on [kustutustööde tegemine] kõige rohkem käsitöö," võrdles Ruotsi metsapõlenguid hoonepõlengutega. Metsatulekahjusid võiks võrrelda näiteks maratoni jooksmisega. Suuremate põlengute puhul on masinad metsas kümmekond päeva.

Kuidas töötab päästemeeskond metsatulekahju korral? Ramon Rootsi selgitab. 
Esimese meeskonna vanema ülesanne on teha põlengualale luure, et teada saada, kui pikk on tulejoon. Selleks kasutatakse kas vabatahtlike drooni või ATV-d, vajadusel kaardistatakse tulejoon jalgsipatrulli tehes.
Suureks abiks on PPA kopterilt tehtud fotod, millelt on võimalik näha, kus on tulekolle, kuhu poole tuli liigub ja kui lai on tulejoon.
Pärast seda algab kaartidel planeerimine. Tulekahju piiratakse sisse. See tähendab, et vaadatakse, kuhu saab vedada voolikuliinid, kust on võimalik tulele vastu minna.
Esmalt kustutatakse tuleleviku ääred. Ärapõlenud alale veetakse hiljem voolikuliinid.

Toimetaja: Greete PalmisteLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema