Brüssel tahab rändekriisi haldamiseks suurendada koostööd kolmandate riikidega ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini Autor: Thierry Charlier/AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon teatas täna, et soovib sõlmida peamiste Euroopa Liitu mittekuuluvate päritolu- ja transiidiriikidega kokkulepped, mille põhieesmärkideks on päästa inimelusid Vahemerel, suurendada tagasipöördujate arvu, võimaldada rändajatel ja pagulastel jääda oma kodu lähedale ning pikemas perspektiivis toetada kolmandaid riike ebaseadusliku rände algpõhjustega tegelemisel.

"Miljonid inimesed kogu maailmas on kodudest lahkunud ja me suudame olukorra kontrolli alla saada ainult siis, kui tegutseme üleilmselt, võrdsete partneritena. Selleks teeme ettepaneku luua peamiste ränderiikidega tugevad partnerlused. Keskendudes ka edaspidi elude päästmisele merel ja inimkaubitsejate võrgustike lammutamisele, on meie eesmärk toetada riike, kes on vastu võtnud palju rändajaid, ja edendada partnerriikide majanduskasvu. Oleme valmis suurendama rahalist ja tegevustoetust ning investeerima pikaajalisse majanduslikku ja sotsiaalsesse arengusse, julgeolekusse, õigusriiki ja inimõiguste toetamisse, parandades inimeste elatustaset ja tegeledes rände põhjustega,” märkis pressiteates liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini.

Lähemal ajal sõlmitakse kokkulepped Jordaania ja Liibanoniga ning tehakse ettevalmistusi kokkulepete sõlmimiseks Nigeri, Nigeeria, Senegali, Mali ja Etioopiaga. Samuti suurendatakse koostööd Tuneesia ja Liibüaga.

Esmased meetmed, mis võetakse koostöös partneritega, keskenduvad rände õigusliku ja institutsioonilise raamistiku parandamisele ning piirihalduse ja rände haldamise, sealhulgas pagulaste kaitse tugevdamisele. ELi arengu- ja kaubanduspoliitikasse integreeritakse mitmed positiivsed ja negatiivsed stiimulid, et premeerida neid riike, kes soovivad teha ELiga tulemuslikku koostööd rände haldamise valdkonnas, ning tagada, et koostööst keeldumisel on riikide jaoks tagajärjed.

Rahalise toetuse ning arengu- ja naabruspoliitika vahenditega aidatakse suurendada kohapealset suutlikkust, sealhulgas piirikontrolli, varjupaigamenetluste, inimkaubandusevastase võitluse ja taasintegreerimise tõhustamiseks. Ebaseadusliku rändega võitlemisel on kesksel kohal inimkaubitsejate ärimudeli lõhkumine, mille saavutamiseks on oluline tagada tulemuslik tagasipöördumine.

Selleks, et veenda inimesi loobuma ohtlikust rännakust, tuleb Komisjoni arvates luua ka alternatiivsed seaduslikud võimalused Euroopasse saabumiseks ja tagada suurem vastuvõtusuutlikkus nende päritoluriikidele lähemal. EL toetab ÜRO juhitava üleilmse ümberasustamiskava loomist, et aidata kaasa ümberasustatud isikute õiglasele jagamisele ja tõkestada ebaseaduslikku rännet.

Algpõhjustega võitlemiseks soovitakse rohkem rahalisi vahendeid

Samuti on kavas suurendada rahalisi vahendeid, mille eesmärk on tegeleda ebaseadusliku rände ja sundrände algpõhjustega.

Lähimal ajal suunatakse Aafrika usaldusfondi veel 1 miljard eurot, millest 500 miljonit saadakse Euroopa Arengufondi reservist ja 500 miljonit taotletakse liikmesriikidelt.

Pikemas perspektiivis teeb Komisjon ettepaneku põhjalikult läbi vaadata traditsiooniliste arengukoostöö mudelite ulatus ja laad.

2016. aasta sügisel kavatseb komisjon esitada ettepaneku uue rahastu loomiseks. See on osa kaugeleulatuvast välisinvesteeringute kavast, mille eesmärk on kaasata investeeringuid arenguriikides, võttes aluseks eduka Euroopa investeerimiskava rakendamisel saadud kogemused. Selleks kaasatakse 3,1 miljardit eurot, mille abil loodetakse saavutada 31 miljardi euro väärtuses investeeringuid. Uues välisinvesteeringute kavas keskendutakse ka sihtotstarbelisele abile, et parandada asjaomaste riikide ettevõtluskeskkonda.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.