Ryan: Trumpi sõnad mehhiko päritolu kohtuniku aadressil on rassism ({{commentsTotal}})

Esindajatekoja spiiker, vabariiklane Paul Ryan täna Washingtonis.
Esindajatekoja spiiker, vabariiklane Paul Ryan täna Washingtonis. Autor/allikas: Mark Wilson/AFP/Scanpix

Kongressi esindajatekoja spiiker, vabariiklane Paul Ryan ütles, et presidendikandidaat Donald Trumpi väljaütlemised mehhiko juurtega USA kohtuniku aadressil kujutavad endast rassismi.

Ryan sõnas, et sellised märkused on "õpikunäide rassismi definitsiooni kohta", vahendas Reuters.

Esindajatekoja vabariiklaste poliitiliste seisukohtade tutvustamise üritusel rääkinud Ryan rõhutas, et Trumpi sõnad on vastuvõetamatud ja neid ei saa õigustada.

"Mul on kahju nende väljaütlemiste pärast. Väita, et inimene ei saa oma tööülesannetega hakkama oma rassi tõttu, on õpikunäide rassismi definitsiooni kohta. Ma arvan, et see tuleb täielikult hukka mõista," rääkis esindajatekoja spiiker ajakirjanikele, kuid lisas, et Trumpi saamine USA presidendiks oleks ikkagi parem, kui demokraatide tõenäolise kandidaadi Hillary Clintoni tõus riigipeaks.

Väljaütlemine puudutab nn Trumpi Ülikooli kohtuasja

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump nõuab nn Trumpi Ülikooli kohtuasjas kohtuniku taandamist selle tõttu, et viimane on mehhiko taustaga ja seetõttu justkui erapoolik.

Kui kinnisvaraärimehe Donald Trumpi ettevõtmine nimega Trumpi Ülikool kümme aastat tagasi loodi ja viis aastat tagasi kinni pandi, ei teadnud ta ehk isegi, et temast saab vabariiklaste presidendikandidaat.

Ülikool, mis muidugi ei olnud päriselt akrediteeritud kool, vaid pigem sari kalleid loenguid, on Californias ja New Yorgis kohtusse antud raha väljapetmise eest ning tuhanded kliendid soovivad saada valuraha.

Nüüd, kui kohtuasja dokumendid on jõudnud avalikkuse ette, asus Trump ründama asja arutava kohtu kohtunikku, kes on tema hinnangul ebaaus oma päritolu tõttu.

Niipea, kui ta seda oli öelnud, asus ta oma seisukohti kaitsma, öeldes näiteks ajalehele Wall Street Journal, et kuna ta on lubanud Mehhiko piirile ehitada müüri, siis on erapoolikus iseenesestmõistetav. Samuti andis ta intervjuusid telekanalitele, korrates samu seisukohti, et selle tõttu ei tee kohtunik häid otsuseid.

Kohtunik Gonzalo P. Curiel on sündinud USA-s, Indiana osariigis, ja tema isa oli Mehhikost pärit.

Juhtivad vabariiklased on väga ebamugavas olukorras

Lisaks Ryanile on Trumpi avaldust kritiseerinud ka vabariiklasest Senati enamuse juht Mitch McConnell. Nii Ryan kui ka McConnel on praegu äärmiselt ebamugavas olukorras, sest nad on äsja olnud sunnitud üsnagi vastumeelselt Trumpile toetust avaldama.

Eriti pikk aeg kulus oma toetusavalduse tegemiseks just Ryanil, kes on ka varem korduvalt Trumpi kritiseerinud.

Toimetaja: Laur ViirandKaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema