Uuring: Euroopas väheneb toetus Euroopa Liidule brittide otsusest hoolimata ({{commentsTotal}})

Autor: Francois Lenoir/Reuters/Scanpix

Sõltumata sellest, kas britid hääletavad sel kuul Euroopa Liidust lahkumise poolt või vastu, on valijad ülejäänud EL-i riikides üha skeptilisemad ühendusse jäämise mõttekuse küsimuses.

Pew uurimiskeskuse teisipäeval avaldatud uuringu kohaselt tuleb 23. juuni Brexiti referendum tasavägine -- 48 protsenti valijaist pooldab lahkumist ja 44 protsenti jäämist.

Kuid vastuseis EL-ile on kasvanud ka traditsiooniliselt palju euroopameelsemates riikides -- näiteks Prantsusmaal on toetus ühe aastaga langenud 17 protsendi võrra 38 protsendile.

Kümnest uuritud riigist on rahulolematus EL-iga Prantsusmaast suurem üksnes Kreekas, mida EL ja rahvusvahelised kreeditorid sundisid vastu võtma karmi kokkuhoiukava.

Toetus EL-ile on suurem uutes liikmesriikides, positiivselt suhtub sellesse 72 protsenti poolakaist ja 61 protsenti ungarlastest. Kreeklastest näeb ühendust heas valguses vaid 27 protsenti.

Isegi bloki rikkamates asutajariikides ulatub toetus vaevu 50 protsendini ja trend on vähenemise suunas. Saksamaal on aastane langus olnud kaheksa protsendipunkti.

Üle Euroopa on liikmesuse suhtes noored ja vasakpoolsete parteide pooldajad toetavamad kui vanemad inimesed ja parempoolsed populistid.

Kuid valijad on ühtsed oma mures selle üle, kuidas EL on lahendanud põgenikekriisi. Oma pettumust on väljendanud suur enamus inimesi kogu poliitilisel skaalal.

On olemas samuti laialdane, kuid vähem ühtne pettumus selles osas, kuidas blokk on lahendanud euroala kriisi, eelkõige just Vahemere piirkonnas.

Võlgades siplevas Lõuna-Euroopas on EL-i majanduspoliitikaga rahulolematud 65 protsenti Hispaania valijaist, 66 protsenti prantslasi, 68 protsenti itaallasi ja 92 protsenti kreeklasi.

Kuues uuritud kümnest liikmesriigist näeks enamik valijaid meelsasti pigem võimu naasmist Brüsselist oma kodumaa pealinnadesse kui suuremat tsentraliseerimist. Näiteks soovivad seda 65 protsenti brittidest.

Kuid hoolimata kasvavast euroskeptitsismist kahetseks enamik Euroopa valijaid Suurbritannia lahkumist EL-ist. Valijate enamus ülejäänud üheksas liikmesriigis, sealhulgas 89 protsenti rootslasi vastustab Brexitit.

Pew uurimiskeskus küsitles kümnes EL-i liikmesriigis umbes tuhandet valimisealist kodanikku.

Uuringusse kaasatud riigid olid Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Itaalia, Holland, Poola, Hispaania ja Rootsi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNsFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.