Uuring: Euroopas väheneb toetus Euroopa Liidule brittide otsusest hoolimata ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Francois Lenoir/Reuters/Scanpix

Sõltumata sellest, kas britid hääletavad sel kuul Euroopa Liidust lahkumise poolt või vastu, on valijad ülejäänud EL-i riikides üha skeptilisemad ühendusse jäämise mõttekuse küsimuses.

Pew uurimiskeskuse teisipäeval avaldatud uuringu kohaselt tuleb 23. juuni Brexiti referendum tasavägine -- 48 protsenti valijaist pooldab lahkumist ja 44 protsenti jäämist.

Kuid vastuseis EL-ile on kasvanud ka traditsiooniliselt palju euroopameelsemates riikides -- näiteks Prantsusmaal on toetus ühe aastaga langenud 17 protsendi võrra 38 protsendile.

Kümnest uuritud riigist on rahulolematus EL-iga Prantsusmaast suurem üksnes Kreekas, mida EL ja rahvusvahelised kreeditorid sundisid vastu võtma karmi kokkuhoiukava.

Toetus EL-ile on suurem uutes liikmesriikides, positiivselt suhtub sellesse 72 protsenti poolakaist ja 61 protsenti ungarlastest. Kreeklastest näeb ühendust heas valguses vaid 27 protsenti.

Isegi bloki rikkamates asutajariikides ulatub toetus vaevu 50 protsendini ja trend on vähenemise suunas. Saksamaal on aastane langus olnud kaheksa protsendipunkti.

Üle Euroopa on liikmesuse suhtes noored ja vasakpoolsete parteide pooldajad toetavamad kui vanemad inimesed ja parempoolsed populistid.

Kuid valijad on ühtsed oma mures selle üle, kuidas EL on lahendanud põgenikekriisi. Oma pettumust on väljendanud suur enamus inimesi kogu poliitilisel skaalal.

On olemas samuti laialdane, kuid vähem ühtne pettumus selles osas, kuidas blokk on lahendanud euroala kriisi, eelkõige just Vahemere piirkonnas.

Võlgades siplevas Lõuna-Euroopas on EL-i majanduspoliitikaga rahulolematud 65 protsenti Hispaania valijaist, 66 protsenti prantslasi, 68 protsenti itaallasi ja 92 protsenti kreeklasi.

Kuues uuritud kümnest liikmesriigist näeks enamik valijaid meelsasti pigem võimu naasmist Brüsselist oma kodumaa pealinnadesse kui suuremat tsentraliseerimist. Näiteks soovivad seda 65 protsenti brittidest.

Kuid hoolimata kasvavast euroskeptitsismist kahetseks enamik Euroopa valijaid Suurbritannia lahkumist EL-ist. Valijate enamus ülejäänud üheksas liikmesriigis, sealhulgas 89 protsenti rootslasi vastustab Brexitit.

Pew uurimiskeskus küsitles kümnes EL-i liikmesriigis umbes tuhandet valimisealist kodanikku.

Uuringusse kaasatud riigid olid Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Itaalia, Holland, Poola, Hispaania ja Rootsi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNsVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema