Tänavu on registreeritud 162 puukborrelioosi ja 4 entsefaliidijuhtu ({{commentsTotal}})

Puuk mikroskoobi all. Autor: AP/Scanpix

Terviseameti andmetel on võrreldes kahe eelmise aastaga borrelioosijuhte registreeritud esimese viie kuu jooksul mõnevõrra vähem. Entsefaliidijuhtude statistika aastate jooksul muutunud ei ole. Epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko sõnul levitavad puugid uue n-ö suunana lisaks eelmainitutele ka ägedat bakter- nakkushaigust ehrlihioosi.

Esimese viie kuuga registreeritud 162 puukborrelioosi - ja neli entsefaliidijuhtu on Irina Dontšenko sõnul stabiilne tulemus. Statistika järgi on just suvekuudel nakatumiste arv hüppeliselt tõusnud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Missugust mõju on aga puukide aktiivsusele avaldanud selle aasta kuiv kevad? Räägib Tartu Tervishoiu kõrgkooli õppejõud Eerik Jõgi.

"Puukide jaoks tähendab see seda, et nad ülearu aktiivsed ei ole, sest neile meeldib, et oleks soe ilm ja ka niiskust piisavalt," ütles Jõgi.

See aga ei tähenda, et puugid üldse ei tegutseks. Eerik Jõe sõnul on Eestis keskeltläbi 30-40% puukidest nakatatud.

"Osade puukide puhul on isegi topeltnakkus. Võite saada nii borrelioosi kui ka entsefaliidi. Tihtipeale on kuni kümnel protsendil nakatunutest mitu erinevat borreelia alamliiki korraga," selgitas ta.

Jõgi toob välja, et haigusjuhtude arvukuse poolest paistab silma Saaremaa. Samale tendentsile viitab ka Irina Dontšenko, kui räägib viimase viie kuu põhjal peamistest piirkondadest:

"Kohad, kus oli registreeritud rohkem haigusjuhte oli Tallinn, Pärnu maakond ja Saare maakond. Ja puukentsefaliite on meil registreeritud Saare maakonnas, Tartumaal, Pärnumaal ja Harjumaal," ütles Dontšenko.

Kuigi Dontšenko rõhutab, et puukide levikust rääkides tuleb rangelt eristada kohta, kus diagnoos on pandud ja kohta, kust inimene reaalselt puugi saada võis, põhjendab Eerik Jõgi Saaremaad kui puugimaakonda järgnevalt.

"Saaremaal oli küll see puukide asustustihedus mõningates uuritud punktides väga suur. Neid oli seal tõesti rohkem, kui mujal, aga nakatumisprotsent oli ikkagi sama. Tegelikult see puukide kandvuse tase borreelia suhtes ei ole tegelikult oluliselt suurem. See sõltub sellest, kui palju puuke on, kui palju elanikkond seal väljas käib. Ilmastikutingimused on seal levikuks paremad," sõnas Jõgi.

Juba alanud puhkusehooajal ei ole aga puugihirmust vaja tegevusi tegemata jätta, sest tõenäosus nakatumiseks on Jõe sõnul väike.

"Kui puuk on teil peal, siis tõenäosus, et see puuk on nakatunud, on 30 protsenti. Tõenäosus, et te põete borrelioosi raskel kujul läbi on samuti vähemus, ehk umbes 30 protsenti. Kokku jääb tõenäosus, et te päriselt haigeks jääte kuskil kümme protsenti," rääkis Jõgi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised