Tänavu on registreeritud 162 puukborrelioosi ja 4 entsefaliidijuhtu ({{commentsTotal}})

Puuk mikroskoobi all.
Puuk mikroskoobi all. Autor/allikas: AP/Scanpix

Terviseameti andmetel on võrreldes kahe eelmise aastaga borrelioosijuhte registreeritud esimese viie kuu jooksul mõnevõrra vähem. Entsefaliidijuhtude statistika aastate jooksul muutunud ei ole. Epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko sõnul levitavad puugid uue n-ö suunana lisaks eelmainitutele ka ägedat bakter- nakkushaigust ehrlihioosi.

Esimese viie kuuga registreeritud 162 puukborrelioosi - ja neli entsefaliidijuhtu on Irina Dontšenko sõnul stabiilne tulemus. Statistika järgi on just suvekuudel nakatumiste arv hüppeliselt tõusnud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Missugust mõju on aga puukide aktiivsusele avaldanud selle aasta kuiv kevad? Räägib Tartu Tervishoiu kõrgkooli õppejõud Eerik Jõgi.

"Puukide jaoks tähendab see seda, et nad ülearu aktiivsed ei ole, sest neile meeldib, et oleks soe ilm ja ka niiskust piisavalt," ütles Jõgi.

See aga ei tähenda, et puugid üldse ei tegutseks. Eerik Jõe sõnul on Eestis keskeltläbi 30-40% puukidest nakatatud.

"Osade puukide puhul on isegi topeltnakkus. Võite saada nii borrelioosi kui ka entsefaliidi. Tihtipeale on kuni kümnel protsendil nakatunutest mitu erinevat borreelia alamliiki korraga," selgitas ta.

Jõgi toob välja, et haigusjuhtude arvukuse poolest paistab silma Saaremaa. Samale tendentsile viitab ka Irina Dontšenko, kui räägib viimase viie kuu põhjal peamistest piirkondadest:

"Kohad, kus oli registreeritud rohkem haigusjuhte oli Tallinn, Pärnu maakond ja Saare maakond. Ja puukentsefaliite on meil registreeritud Saare maakonnas, Tartumaal, Pärnumaal ja Harjumaal," ütles Dontšenko.

Kuigi Dontšenko rõhutab, et puukide levikust rääkides tuleb rangelt eristada kohta, kus diagnoos on pandud ja kohta, kust inimene reaalselt puugi saada võis, põhjendab Eerik Jõgi Saaremaad kui puugimaakonda järgnevalt.

"Saaremaal oli küll see puukide asustustihedus mõningates uuritud punktides väga suur. Neid oli seal tõesti rohkem, kui mujal, aga nakatumisprotsent oli ikkagi sama. Tegelikult see puukide kandvuse tase borreelia suhtes ei ole tegelikult oluliselt suurem. See sõltub sellest, kui palju puuke on, kui palju elanikkond seal väljas käib. Ilmastikutingimused on seal levikuks paremad," sõnas Jõgi.

Juba alanud puhkusehooajal ei ole aga puugihirmust vaja tegevusi tegemata jätta, sest tõenäosus nakatumiseks on Jõe sõnul väike.

"Kui puuk on teil peal, siis tõenäosus, et see puuk on nakatunud, on 30 protsenti. Tõenäosus, et te põete borrelioosi raskel kujul läbi on samuti vähemus, ehk umbes 30 protsenti. Kokku jääb tõenäosus, et te päriselt haigeks jääte kuskil kümme protsenti," rääkis Jõgi.

Toimetaja: Aleksander KrjukovPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics