Alo Lõhmus: Euroopa riikide minimaalseks rahvaarvuks 5 miljonit inimest ehk mõistujutt haldusreformist ({{commentsTotal}})

Seda otsust oli oodatud ja kardetud. Selle üle oli vaieldud ja piike murtud. Paljud kaotasid igasuguse lootuse, et kunagi üldse õnnestub otsuseni jõuda. Ent viimaks koitis päev, mil Euroopa Komisjon võttis vastu Euroopa Liidu haldusreformi direktiivi.

Dokumendi seletuskirja sissejuhatuses tõdeti, et Euroopa on vananeva rahvastikuga kontinent, kus vaatamata territooriumi suhtelisele väiksusele on regionaalsed erinevused küllaltki suured. Killustunud rahvusriiklik korraldus oli viimastel aastakümnetel jäänud selgelt maha kogu Euroopa ühiskonna arengust ega taganud enam kõigis Euroopa Liidu piirkondades riigielu korraldamist ja avalike teenuste pakkumist parimal võimalikul viisil, mis lähtuks elanike vajadustest.

Nagu direktiivi autorid tõdesid, tõusid oma piirkondliku arengu mahajäämuse poolest eriti selgelt esile just Euroopa keskustest kaugemal paiknevad hõreasustusega ja perifeersema asendiga riigid, kus demograafilised muutused olid veelgi tuntavamad kui Euroopa südame suhteliselt heal järjel metropolides. Mahajäänud piirkondade, eriti Balti riikide hõredam asustus esitas nende edasisele arengule keerukaid väljakutsed, aga samas nappis neil riikidel ressursse, mistõttu väljakutsetega toimetuleku potentsiaal jäi neil riigikestel üha kesisemaks, nentisid eurovalitsejad.

Nad tõdesid, et väikeste riikide tüüpiline mure oli riigijuhtide ja tippametnike ebapiisav kvalifikatsioon, mis ei lubanud neil täita oma tööülesandeid samasuguse vilumuse ja efektiivsusega nagu see oli juba ammu loomulik Pariisis või Berliinis. Eriliselt ilmeka näitena armastasid eurobürokraadid viidata Eesti võimude kohati lausa naeruväärselt oskamatule tegevusele rahvusliku lennukompanii juhtimisel, riikliku energiagigandi majandamisel ning praamiliikluse korraldamisel.

Direktiivi seletuskiri sedastas: „Paratamatult ei jätku igasse väikeriiki vajaliku kvalifikatsiooniga spetsialiste ning ka spetsialiseerumiseks piisavalt koormust. Rahvastiku vananemise ja rände tõttu väheneb paljude Euroopa kultuuri- ja majanduskeskustest kaugemale jäävate riikide finantsiline iseseisvus ja investeerimissuutlikkus tulevikus veelgi enam ning kasvab valitsemiskulude osakaal.“

Euroopa haldusreformi direktiiv tegi neile hädadele lõpu, sätestades Euroopa riigi minimaalseks rahvaarvuks 5 miljonit inimest, soovitavaks arvuks aga vähemalt 11 miljonit inimest. Riikide parlamentidele anti pisut aega vabatahtlike ühinemisläbirääkimiste algatamiseks, kusjuures nende nõustamiseks ja järelevalve tagamiseks moodustati Euroopa asjatundlikest ametnikest koosnevad piirkondlikud komisjonid.

Riikide senistele peaministritele ja parlamendispiikritele maksti töö kaotamise korral Euroopa Komisjoni eelarvest välja kuni 12 kuu palk ja hüvitised. Seevastu väikeriigid, kes tõrksalt sõrgu vastu ajasid ning ise teiste riikidega kokku ei heita ei soovinud, ühendati jõuga Euroopa Komisjoni poolt.

Kui tolm viimaks hajus, sai kõigile selgeks, et reform oli oma eesmärgid suurepäraselt täitnud. Nagu direktiivi seletuskirjaski tunnistati, ei olnudki reformi eesmärgiks ju olnud valitsemiskulude otsene kokkuhoid, vaid pigem riigijuhtide ja tippametnike asjatundlikkuse kasv ning neile makstava töötasu suurenemine adekvaatsele tasemele.

Kuna samaaegselt haldusreformiga võeti vastu ka teine direktiiv, mis lubas europarlamendi liikmetel kuuluda uute ühinenud liikmesriikide parlamentidesse, saidki uutes riikides nüüd õnnelikult kokku kompetents ning adekvaatne töötasu. Näiteks Läänemere idakaldale reformi tulemusena tekkinud uues Ostlandi Vabariigis elas üle kuue miljoni inimese, kes jagunesid erinevatesse etnilistesse gruppidesse ja kogukondadesse, kuid suutsid nüüd üheskoos ülal pidada täiesti euroopalikult tasustatud ametnikkonda, kes nautis rikkalikke ning kvaliteetseid teenuseid.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio kommentaarViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema