Türgi president võttis rahvasaadikutelt puutumatuse ning teatas 7600 kurdi võitleja tapmisest ({{commentsTotal}})

Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor: AFP/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan andis allkirja seadusele, millega võetakse parlamendi liikmetelt saadikupuutumatus. Kriitikute sõnul võib seadusemuudatus tuua ennekõike kaasa selle, et kurdimeelne opositsioonierakond Rahvademokraatlik Partei (HDP) tõrjutakse parlamendist välja.

Erdogan on süüdistanud parlamendi suuruselt kolmandat erakonda korduvalt selles, et nende näol on tegu ebaseadusliku Kurdistani Töölispartei (PKK) poliitilise tiivaga ning erakonna juhid tuleks tema arvates riigireetmise eest kohtu alla anda, vahendas Reuters.

HDP on süüdistusi eitanud ning partei kardab, et suur osa nende rahvasaadikutest võib nüüd oma seisukohtade väljaütlemise eest vanglasse sattuda.

Hetkel on võimud erinevaid süüdistusi esitanud kokku 138 rahvasaadiku vastu, 101 neist kuulub kas HDP-sse või peamise opositsioonierakonna, Vabariikliku Rahvapartei (CHP) ridadesse.

Lisaks HDP allasurumisele näevad kriitikud ka ohtu, et uue seaduse abil tugevneb Erdogani ning valitseva Õigluse ja Arengu Partei (AKP) positsioon veelgi rohkem.

Seadusemuudatus teeb tõenäoliselt murelikumaks ka Ankara partnereid Euroopas. Euroopa Liidu ja Türgi vahel sõlmitud migratsioonilepe on üha rohkem kahtluse all seoses vaidlusega viisavabaduse tingimuste üle ning Brüsselit teeb ärevaks ka inimõiguste olukord Türgis.

Erdogan: alates eelmise aasta juulist on tapetud 7600 kurdi võitlejat

Eile teatas president Erdogan ka seda, et alates eelmise aasta 20. juulist ehk päevast, mil PKK teatas kaks aastat kestnud relvarahu katkestamisest, on valitsusväed tapnud kokku 7600 kurdi võitlejat.

"Terroriorganisatsioon on saanud oma ajaloo suurima kaotuse osaliseks. Pomm, millega nad üritasid riiki lõhki kiskuda, plahvatas nende endi käes," rääkis riigipea langenud sõdurite lähedastele mõeldud telepöördumises.

"Me jätkame sihikindlalt oma sõjalisi operatsioone," rõhutas Erdogan.

PKK on Türgi keskvõimu vastu sõdinud juba aastakümneid. Vaenutegevus sai eelmisel suvel alguse pärast seda, kui Erdogani poolt juhitud rahuläbirääkimised liiva jooksid. Lisaks võitsid kurdi separatistid, et Ankara teeb äärmusrühmitusega ISIS koostööd või vähemalt vaatab läbi sõrmede sellele, kui terroristid kurdide vastu rünnakuid korraldavad.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.