Tsahkna kutsub erakonnajuhte presidendikandidaate arutama ({{commentsTotal}})

Margus Tsahkna ERR
Margus Tsahkna ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu juht Margus Tsahkna saatis parlamendierakondade esimeestele kirja, milles teeb ettepaneku koguneda ühisarutelule presidendikandidaatide üle.

Tsahkna selgitas ERR-i uudisteportaalile, et kuna korraliselt koguneb parlament juba augustis presidenti valima, siis oleks mõtekas istuda laua taha enne, kui parlament läheb suvepuhkusele.

"Asja mõte ongi see, et istuda ühiselt laua taha ja arutada, kuidas me edasi läheme. On ju selge, et ükski erakond üksinda ei suuda presidenti parlamendis ära valida. /.../ Ma arvan, et on mõistlik, kui parlamendierakonnad mitte ei aja oma asja igaüks eraldi, vaid me istume ümber ühe laua ja räägime, kuidas me näeme, et see protsess võiks edasi minna," rääkis Tsahkna.

Kirjas seisab: "Vastavalt Eesti vabariigi põhiseadusele §79 valib vabariigi presidendi salajasel hääletusel riigikogu. Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt hääletab augusti lõpus vähemalt 68 riigikogu liiget. See tähendab, et valituks osutub kandidaat, kelle toetuseks koguneb lai poliitiline üksmeel."

Tsahkna märkis, et Isamaa ja Res Publica Liit ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond on tänaseks kinnitanud enda eelistused erakonna põhikirjalistes kogudes, keda nemad sooviks näha sel ametipostil järgmisel viiel aastal. "Meie moraalne kohustus on seega koguneda veel enne parlamendi hooaja lõppu üles ühise laua taha arutama, kuidas minna edasi võimalikult suurt poliitilist ühisosa omava presidendikandidaadi leidmiseks," kirjutas ta.

"Seega teen ettepaneku koguneda enne jaanipäeva parlamendierakondade ühisarutelule ning palume teil nimetada oma esindajad, et leida võimalused ühise presidendikandidaadi nimetamiseks riigikogus. Selleks ajaks on pidanud oma koosolekud kõikide riigikogus esindatud erakondade üldkogud, kus on arutatud ka presidendivalimistega seonduvat," pakkus Tsahkna.

Tsahkna: Jõksi toetuse pärast muret ei ole

Tsahkna ütles, et ei muretse presidendikandidaadi kandidaadi Allar Jõksile poliitilise toetuse saamise pärast. Samas nentis ta, et ühtse poliitilise toetuse leidmise teeb keeruliseks ka selgusetus Reformierakonnas ja Keskerakonnas.

IRL on hetkel ainuke erakond, mis on kuulutanud ametlikku toetust Allar Jõksile. Toetust on on väljendanud ka Vabaerakonna fraktsioon ja juhatus, aga lõpliks otsus tuleb partei esinduskogu otsusega augustis.

"Meie seisukoht on see, et las siis Allar Jõks veel räägib oma mõtetest. Me loodame kindlasti tema selja taha suurt poliitilist toetust," ütles Tsahkna.

"Praegu on ametlikult teatanud sotsiaaldemokraadid ja IRL selgelt, keda toetatakse ja kelle taha otsitakse poliitilist toetust. Pigem on siin suur küsimus selle üle, mis otsuseid teeb näiteks Reformierakond, kas ta teeb neid otsuseid ja kuna ta teeb neid otsuseid. Seepärast ongi väga keeruline praegu poliitilist ühisosa leida, sest Reformierakonna puhul on raske aru saada, et kellega seal tuleb rääkida või keda Reformierakond tegelikult toetab," sõnas ta.

"Sellel nädalavahetusel on kahel riigikogu suurimal erakonnal ka oma üldkogud nii Keskerakonnal kui ka Reformierakonnal. Mõlemad on praegu seest niiöelda lõhki. Ma loodan, et nad suudavad võimalikult kiiresti selgeks teha, keda nad siis toetavad. See annab ka võimaluse hakata poliitilist ühisosa otsima," ütles Tsahkna.

Pühapäeval otsustab oma presidendikandidaadi üldkoosolekul EKRE.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema