Tsahkna kutsub erakonnajuhte presidendikandidaate arutama ({{commentsTotal}})

Margus Tsahkna ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu juht Margus Tsahkna saatis parlamendierakondade esimeestele kirja, milles teeb ettepaneku koguneda ühisarutelule presidendikandidaatide üle.

Tsahkna selgitas ERR-i uudisteportaalile, et kuna korraliselt koguneb parlament juba augustis presidenti valima, siis oleks mõtekas istuda laua taha enne, kui parlament läheb suvepuhkusele.

"Asja mõte ongi see, et istuda ühiselt laua taha ja arutada, kuidas me edasi läheme. On ju selge, et ükski erakond üksinda ei suuda presidenti parlamendis ära valida. /.../ Ma arvan, et on mõistlik, kui parlamendierakonnad mitte ei aja oma asja igaüks eraldi, vaid me istume ümber ühe laua ja räägime, kuidas me näeme, et see protsess võiks edasi minna," rääkis Tsahkna.

Kirjas seisab: "Vastavalt Eesti vabariigi põhiseadusele §79 valib vabariigi presidendi salajasel hääletusel riigikogu. Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt hääletab augusti lõpus vähemalt 68 riigikogu liiget. See tähendab, et valituks osutub kandidaat, kelle toetuseks koguneb lai poliitiline üksmeel."

Tsahkna märkis, et Isamaa ja Res Publica Liit ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond on tänaseks kinnitanud enda eelistused erakonna põhikirjalistes kogudes, keda nemad sooviks näha sel ametipostil järgmisel viiel aastal. "Meie moraalne kohustus on seega koguneda veel enne parlamendi hooaja lõppu üles ühise laua taha arutama, kuidas minna edasi võimalikult suurt poliitilist ühisosa omava presidendikandidaadi leidmiseks," kirjutas ta.

"Seega teen ettepaneku koguneda enne jaanipäeva parlamendierakondade ühisarutelule ning palume teil nimetada oma esindajad, et leida võimalused ühise presidendikandidaadi nimetamiseks riigikogus. Selleks ajaks on pidanud oma koosolekud kõikide riigikogus esindatud erakondade üldkogud, kus on arutatud ka presidendivalimistega seonduvat," pakkus Tsahkna.

Tsahkna: Jõksi toetuse pärast muret ei ole

Tsahkna ütles, et ei muretse presidendikandidaadi kandidaadi Allar Jõksile poliitilise toetuse saamise pärast. Samas nentis ta, et ühtse poliitilise toetuse leidmise teeb keeruliseks ka selgusetus Reformierakonnas ja Keskerakonnas.

IRL on hetkel ainuke erakond, mis on kuulutanud ametlikku toetust Allar Jõksile. Toetust on on väljendanud ka Vabaerakonna fraktsioon ja juhatus, aga lõpliks otsus tuleb partei esinduskogu otsusega augustis.

"Meie seisukoht on see, et las siis Allar Jõks veel räägib oma mõtetest. Me loodame kindlasti tema selja taha suurt poliitilist toetust," ütles Tsahkna.

"Praegu on ametlikult teatanud sotsiaaldemokraadid ja IRL selgelt, keda toetatakse ja kelle taha otsitakse poliitilist toetust. Pigem on siin suur küsimus selle üle, mis otsuseid teeb näiteks Reformierakond, kas ta teeb neid otsuseid ja kuna ta teeb neid otsuseid. Seepärast ongi väga keeruline praegu poliitilist ühisosa leida, sest Reformierakonna puhul on raske aru saada, et kellega seal tuleb rääkida või keda Reformierakond tegelikult toetab," sõnas ta.

"Sellel nädalavahetusel on kahel riigikogu suurimal erakonnal ka oma üldkogud nii Keskerakonnal kui ka Reformierakonnal. Mõlemad on praegu seest niiöelda lõhki. Ma loodan, et nad suudavad võimalikult kiiresti selgeks teha, keda nad siis toetavad. See annab ka võimaluse hakata poliitilist ühisosa otsima," ütles Tsahkna.

Pühapäeval otsustab oma presidendikandidaadi üldkoosolekul EKRE.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.