USA süüdistab Hiina pilooti ohtlikus manöövris Lõuna-Hiina mere kohal ({{commentsTotal}})

Hiina J-10 hävituslennukid demonstratsioonlennul. Autor: TASS/Scanpix

USA Vaikse ookeani väejuhatus teatas, et Lõuna-Hiina mere kohal rahvusvahelises õhuruumis viibinud luurelennukist möödus ohtlikult lähedalt Hiina Rahvavabariigi hävituslennuk. Peking aga nõudis taas kord, et USA lõpetaks luurelennud Hiina piiride lähistel.

Juhtum sai alguse, kui USA õhujõudude luurelennukit RC-135 saabus tuvastama kaks Hiina hävituslennukit J-10, vahendas Reuters.

USA väejuhatuse hinnangul oli tegu sobimatu lennukijuhtimisega ning USA kaitseministeerium annab sellest Hiinale teada kõiki diplomaatilisi ja sõjaväelisi suhtluskanaleid kasutades.

Hiina Rahvavabariigi kaitseministeerium teatas, et on raporti kätte saanud ning seda uuritakse.

"Raportit vaadates saab öelda, et USA pool võimendab taas teadlikult üle teemat, mis puudutab Hiina jälgimist USA sõjalennuki poolt," seisis Hiina kaitseministeeriumi teates. "Hiina piloodid viivad regulaarselt läbi õhuoperatsioone vastavalt seadustele ja reeglitele ning nad on professionaalsed ja vastutustundlikud."

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hong Lei märkis omakorda, et sellised luurelennud kahjustavad tõsiselt Hiina julgeolekut, ning kordas nõudmist need lennud lõpetada.

"Hiinal on õigus kasutada kaitseotstarbelisi meetmeid," sõnas ta. Küsimusele, kas intsident on kuidagi seotud praegu Pekingis toimuvate kõnelustega, millest võtab osa ka USA riigisekretär John Kerry, vastas pressiesindaja: "Küsige ameeriklastelt."

Lõuna-Hiina mere küsimus on olnud teravalt esil juba pikemat aega

Maikuus teatas Pentagon sarnasest juhtumist, mille käigus möödusid Lõuna-Hiina mere kohal lennanud USA lennukist EP-3 vaid 15 meetri kauguselt kaks Hiina sõjalennukit. Washingtoni arvates rikkus selline käitumine kahe riigi vahel eelmisel aastal sõlmitud lepingut.

USA välisminister Kerry ütles käesoleva nädala alguses, et Washington käsitleb iga Hiina katset kehtestada piirkonnas mingit oma õhutsooni kui provokatiivset ja destabiliseerivat sammu.

Pekingi arvates kuulub Lõuna-Hiina mere piirkond, mille kaudu liigub iga aasta umbes 5 triljoni väärtuses kaupu, Hiina territoorium ning oma seisukoha kinnitamiseks on sinna rajatud ka militariseeritud tehissaari.

Lõuna-Hiina meri ja umbes 30 000 saarest ning karist koosnev Spratly saarestik on tuntud ka oma rikkalike nafta- ja gaasivarude poolest ning hiinlaste arvates on neil õigus 90 protsendile seal asuvatest territooriumidest.

Hiina territoriaalnõudmistega konkureerivad aga veel Brunei, Malaisia, Filipiinid, Vietnam ja Taiwan. Piirkonna tulevikuga on paratamatult seotud ka USA, kellel on osade vaidluses olevate riikidega liitlassuhted.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.