USA süüdistab Hiina pilooti ohtlikus manöövris Lõuna-Hiina mere kohal ({{commentsTotal}})

Hiina J-10 hävituslennukid demonstratsioonlennul.
Hiina J-10 hävituslennukid demonstratsioonlennul. Autor/allikas: TASS/Scanpix

USA Vaikse ookeani väejuhatus teatas, et Lõuna-Hiina mere kohal rahvusvahelises õhuruumis viibinud luurelennukist möödus ohtlikult lähedalt Hiina Rahvavabariigi hävituslennuk. Peking aga nõudis taas kord, et USA lõpetaks luurelennud Hiina piiride lähistel.

Juhtum sai alguse, kui USA õhujõudude luurelennukit RC-135 saabus tuvastama kaks Hiina hävituslennukit J-10, vahendas Reuters.

USA väejuhatuse hinnangul oli tegu sobimatu lennukijuhtimisega ning USA kaitseministeerium annab sellest Hiinale teada kõiki diplomaatilisi ja sõjaväelisi suhtluskanaleid kasutades.

Hiina Rahvavabariigi kaitseministeerium teatas, et on raporti kätte saanud ning seda uuritakse.

"Raportit vaadates saab öelda, et USA pool võimendab taas teadlikult üle teemat, mis puudutab Hiina jälgimist USA sõjalennuki poolt," seisis Hiina kaitseministeeriumi teates. "Hiina piloodid viivad regulaarselt läbi õhuoperatsioone vastavalt seadustele ja reeglitele ning nad on professionaalsed ja vastutustundlikud."

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hong Lei märkis omakorda, et sellised luurelennud kahjustavad tõsiselt Hiina julgeolekut, ning kordas nõudmist need lennud lõpetada.

"Hiinal on õigus kasutada kaitseotstarbelisi meetmeid," sõnas ta. Küsimusele, kas intsident on kuidagi seotud praegu Pekingis toimuvate kõnelustega, millest võtab osa ka USA riigisekretär John Kerry, vastas pressiesindaja: "Küsige ameeriklastelt."

Lõuna-Hiina mere küsimus on olnud teravalt esil juba pikemat aega

Maikuus teatas Pentagon sarnasest juhtumist, mille käigus möödusid Lõuna-Hiina mere kohal lennanud USA lennukist EP-3 vaid 15 meetri kauguselt kaks Hiina sõjalennukit. Washingtoni arvates rikkus selline käitumine kahe riigi vahel eelmisel aastal sõlmitud lepingut.

USA välisminister Kerry ütles käesoleva nädala alguses, et Washington käsitleb iga Hiina katset kehtestada piirkonnas mingit oma õhutsooni kui provokatiivset ja destabiliseerivat sammu.

Pekingi arvates kuulub Lõuna-Hiina mere piirkond, mille kaudu liigub iga aasta umbes 5 triljoni väärtuses kaupu, Hiina territoorium ning oma seisukoha kinnitamiseks on sinna rajatud ka militariseeritud tehissaari.

Lõuna-Hiina meri ja umbes 30 000 saarest ning karist koosnev Spratly saarestik on tuntud ka oma rikkalike nafta- ja gaasivarude poolest ning hiinlaste arvates on neil õigus 90 protsendile seal asuvatest territooriumidest.

Hiina territoriaalnõudmistega konkureerivad aga veel Brunei, Malaisia, Filipiinid, Vietnam ja Taiwan. Piirkonna tulevikuga on paratamatult seotud ka USA, kellel on osade vaidluses olevate riikidega liitlassuhted.

Toimetaja: Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema