FSB ukse põlema pannud Vene kunstnikule mõisteti rahaline karistus ({{commentsTotal}})

Kunstnik Pjotor Pavlenski võeti kinni FSB ukse süütamise eest Autor: Ilja Varlamov / varlamov.ru

Moskva Meštšanskaja kohus tunnistas kunstnik Pjotr Pavlenski süüdi kultuuripärandi objekti - Venemaa julgeolekuteenistuse (FSB) hoone ukse kahjustamises.

Talle määrati trahv, kuid mees vabastati kohtusaalis.

Interfaxi korrespondendi sõnutsi selgus kohtunik Jelena Gudošnikova langetatud otsusest, et Pavlenski on süüdi kultuuripärandi objekti kahjustamises.

Prokurör nõudis Pavlenskile kahe miljoni rubla suurust trahvi.

Advokaadid nõudsid tema õigeksmõistmist, sest prokurör ei suutnud tõestada tema teo kuritegelikkust.

Advokaat Olga Dinze sõnul selgus ekspertiisist, et 2008. aastal taastatud ust ei saa pidada kaitsealuseks objektiks, sest see on koopia. "Uksel ei ole kunstilist ega ajaloolist väärtust, sest see ei ole ehtne," ütles advokaat.

Tema kolleegi Dmitri Dinze sõnutsi "oli tegu eranditult kunstitaotluslik". "Kunstnik ei ole kurjategija, vaid tegeleb poliitilise performance'iga, sh performance'i "Oht" raames," ütles advokaat.

Pavlenski keeldus viimasest sõnast nagu oli vaikinud kogu protsessi vältel.

Kaitsjad palusid mitte rahuldada ka kannatanu, sõjaväeosa nr 55002 tsiviilhagi 481 461 rubla 83 kopika ulatuses, sest see esitati lisamata tõestust, et just nii suur kahju tekitati.

Kunstnik peeti kinni 2015. aasta 9. novembril Moskva kesklinnas ajakirjanike juuresolekul pärast FSB hoone ukse süütamist. Advokaat nimetas seda kunstiliseks vastuseks "Vene ühiskonna pakilistele muredele". Pavlenski ise nimetas aktsiooni "Oht" "žestiks terrorismi näkku".

Uurimine leidis, et Pavlenski valis teadlikult oma teo objektiks endise NSV Liidu julgeolekuasutusi (OGPU, NKVD, KGB) majutanud hoone, kus "repressiooniaastatel peeti kinni väljapaistvaid teadlasi ja kultuuritegelasi".

Pavlenskit tuntakse enesepiinamisega silma paistnud performance'i-kunstnikuna, kes on ka varem Kremli-vastaseid etteasteid teinud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.