Hanso parlamendi ees: ka siin saalis on poliitjõude, kes kujutavad endast julgeolekuriski ({{commentsTotal}})

Kaitseminister Hannes Hanso. Autor: Tairo Lutter/PM/Scanpix

Kaitseminister Hannes Hanso rõhutas oma ettekandes parlamendi ees, et poliitjõud, mis kütavad üles võõraviha, kujutavad endast Eesti jaoks selget julgeolekuriski.

NATO ega ka Euroopa Liidu ühtsus ning solidaarsus ei saa kunagi olla ühesuunalised, ütles Hanso olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul, mis käsitles raportit “NATO heidutus Läänemere piirkonnas, hetkeseis ja perspektiivid”.

Hanso toonitas, et Eesti ei saa olla ainult julgeoleku tarbija, vaid meil endil tuleb ka panustada. "Peame ise oleme valmis osalema nii globaalsete kui piirkondlike murede lahendamisel – olgu selleks siis pagulaskriisi lahendamine, võitlus terrorismiga või muud kriitilised olukorrad . Ilma selleta ei ole võimalik loota teiste riikide mõistmisele ja eeldada, et liitlased tulevad meile raskel hetkel appi."

"Ütlen otse ära, et need poliitilised jõud, ka siin saalis, kes kütavad üles võõraviha, kujutavad endast meie jaoks selget julgeolekuriski," lausus Hanso.

"Eesti ühiskonnas viha ja sallimatuse õhutamine teenib ka otseselt Kremli huve. Kui nende jõudude sõnumid võidaksid ning meie liitlased oleksid sunnitud meid käsitlema kui ksenofoobset ja rassistlikku ning suletud väikeriiki, siis ma küsin – kes võidaks, kes hõõruks rõõmust käsi?"

Kaitseminister Hanso sõnul koosneb kaitse-ja heidutushoiak, mille eest Eesti seisab, neljast osisest.

Esimene neist hõlmab iseseisvat kaitsevõimet - eeskätt hästi varustatud ja võitlusvõimelist Kaitseväge ning Kaitseliitu.

Teiseks komponendiks on lahinguvõimeliste liitlasvägede pidev kohalolu Eesti pinnal. Liitlaste üksused peavad olema piisavalt suured ja lahinguvõimelised ning omama selgeid lahinguplaane ja käsuliine.

Kolmandaks elemendiks on need liitlasväed, mis vajadusel Eestile appi tulevad. Selle toimimiseks on vaja panustada nii nende vägedesse, taristusse kui õppustesse.

Neljandaks tõhusa heidutuse osiseks on ka NATO tuumaheidutus. "Meie tegevused peavad olema usutavad ja veenma võimalikku agressorit, et Eestit võitleb oma vabaduse eest igal juhul ning NATO kaitseb oma liitlasi kogu oma poliitilise ja sõjalise jõuga."

Järgmisel nädalal kohtuvad NATO kaitseministrid Brüsselis ja arutavad ettevalmistusi NATO Varssavi tippkohtumiseks.

Arutelu stenogrammiga saab tutvuda siit.

Toimetaja: Priit LutsFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.