Clintoni arvates peaks Sanders loobuma, et partei saaks Trumpi vastu ühineda ({{commentsTotal}})

Bernie Sanders Hollywoodis valijatega kohtumas.
Bernie Sanders Hollywoodis valijatega kohtumas. Autor/allikas: Lucy Nicholson/Reuters/Scanpix

USA eelvalimiste viimasel suurel päeval kindlustas endine välisminister Hillary Clinton endale küll demokraatide presidendikandidaadiks saamiseks vajaliku delegaatide arvu, kuid Vermonti senaator Bernie Sanders ei kavatse ikka veel loobuda ning jätkab oma kampaaniat juulikuus toimuva parteikongressini.

Eelvalimised toimusid teisipäeval Californias, Montanas, New Jerseys, New Mexicos, Põhja-Dakotas ja Lõuna Dakotas. Sanders võitis Montanas ja Põhja-Dakotas, ülejäänud osariikides oli võidukas Clinton. Demokraatide presidendikandidaadiks saamiseks on vaja 2383 delegaati ning Clintonil on neid nüüdseks 2755. Seda, et Clintonil on vajalik arv delegaate käes, teatasid mitmed uudisteagentuurid oma arvutustele viidates juba esmaspäeval, vahendasid BBC, CNN, The Washington Post, The Guardian jt.

Sandersi väitel loodab ta enne partekongressi enda poole meelitada nn superdelegaadid, kes on oma valikus vabad ja keda on Clintonil kokku 571. Sandersil on praegu 1852 delegaati (sealhulgas 48 superdelegaati) ja seega oleks tal 2383 saavutamiseks vaja veel 531 delegaati.

Reaalsuses on aga selle strateegia õnnestumine peaaegu võimatu, pigem soovib Sanders sellise tegevusega saavutada oma seisukohtade lisamist Demokraatliku Partei lõplikku valimisplatvormi. Homme kohtub Sanders enda algatusel ka president Barack Obamaga, kes on juba õnnitlenud Clintonit presidendikandidaadiks vajaliku delegaatide arvu saavutamise puhul.

Clinton: mina asusin omal ajal Obamat toetama

Clinton ütles enne teisipäeval toimunud eelvalimisi, et Sanders peaks valimiskampaaniast loobuma ning aitama Demokraatliku Parteid Trumpi-vastaseks võitluseks ühendada. Ta tuletas ajakirjanikele meelde, kuidas ta ise 2008. aastal Barack Obamale "tee vabaks tegi".

"Täpselt kaheksa aastat tagasi loobusin ma kampaaniast ning avaldasin toetust senaator Obamale," meenutas ta. "Ma uskusin, et see on õige otsus. Ükskõik millised eriarvamused meil ka pika kampaania ajal olid olnud, polnud need võrreldavad eriarvamustega, mis meil olid vabariiklastega."

Clinton rõhutas, et praegu, kui Valgesse Majja võib jõuda Donald Trump, on partei ühtsus erakordselt vajalik.

Santa Monicas lubas Sanders, et tema kampaania ei hakkaks kunagi toetama vabariiklaste problemaatilist presidendikandidaati Donald Trumpi. Tegemist oli vastusega Trumpi avaldusele, millega kinnisvaramagnaat kutsus Washingtoni poliitikas pettunud Sandersi valijaid nüüd oma kandidatuuri toetama.

Vabariiklasest rahvasaadik lahkus Trumpi tõttu parteist

Trumpil oli vajalik delegaatide arv vabariiklaste presidendikandidaadiks saamiseks juba varem koos ning ainsa kampaaniat jätkava kandidaadina võitis ta teisipäeval eelvalimised kõikides osariikides.

Taevas Trumpi kohal pole samas ikka veel pilvitu, sest tema rassistlikuks ja äärmuslikuks peetud väljaütlemised on välja vihastanud suure hulga tema enda erakonna poliitikuid.

Näiteks Kongressi esindajatekoja spiiker, vabariiklane Paul Ryan ütles eile, et presidendikandidaat Trumpi väljaütlemised mehhiko juurtega USA kohtuniku aadressil kujutavad endast rassismi. Lisaks Ryanile on Trumpi avaldust kritiseerinud ka vabariiklasest Senati enamuse juht Mitch McConnell.

Nii Ryan kui ka McConnell on praegu äärmiselt ebamugavas olukorras, sest nad on äsja olnud sunnitud üsnagi vastumeelselt Trumpile toetust avaldama. Eriti pikk aeg kulus oma toetusavalduse tegemiseks just Ryanil, kes on ka varem korduvalt Trumpi kritiseerinud.

Eile leidis aset ka Trumpi kampaania jaoks üks murranguline hetk. Nimelt teatas Iowa osariigi senaator David Johnson, et lahkub Trumpi seisukohtade pärast Vabariiklikust Parteist. Tegemist on esimese korraga, kui mõni rahvasaadik Trumpi tõttu erakonnast lahkub.

"Ma pole Trumpi kunagi toetanud, kuid avaldused, mida mina kutsun rassistlikeks seisukohtadeks ja justiitsdžihaadiks, on minu jaoks viimane piisk," rõhutas Johnson ja võrdles Trumpi kampaaniat reality-TV ja Adolf Hitleri esiletõusuga.

Toimetaja: Laur ViirandPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics