Tsahkna üleskutse toob fraktsioonid presidendikandidaatide teemal ühisosa otsima ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR
{{1465393056000 | amCalendar}}

Riigikogu fraktsioonide esindajad ütlesid, et IRL-i esimehe Margus Tsahkna üleskutse koguneda potentsiaalsete presidendikandidaatide arutamiseks ühise laua taha, on teretulnud. Reformierakondlase Martin Kuke sõnul on esimene arutelu järgmise nädala kolmapäeval.

"On hea meel, et Margus Tsahkna reageeris meie kutsele asuda otsima parlamendis ühisosa. Oleme kutsunud ka teised erakonnad esimesele arutelule järgmisel kolmapäeval," ütles Kukk ERR-i uudisteportaalile.

"Esiteks tuleks arutada, et keda parlamendis üldse üles on võimalik seada. Arvestades parlamendimatemaatikat ning poliitiliste jõudude kinnitatud eelistusi, siis tänase seisuga saavad kandidaadi esitada vaid Reformierakond ja Keskerakond. IRL-i kandidaadil Allar Jõksil ning SDE spiikril Eiki Nestoril ülesseadmiseks tänase seisuga 21 häält koos ei ole," rääkis Kukk.

Teiseks tuleks Kuke sõnul asuda otsima ühisosa väljapakutud kandidaatide hulgast. "Reformierakonnal on huvi valida järgmine Eesti president parlamendi faasis, siiani on seda huvi kinnitanud ka kõik teised riigikogu erakonnad."

"Laiapõhjalise toetuse saab kandidaat, kel on sisepoliitiliselt ühendaja võime ning kel on telefonis meie välisliitlaste kontaktid," ütles Kukk.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Sven Mikser ütles, et kindlasti minnakse ja kuulatakse, millised ettepanekud on, aga et kõik kuus parlamendierakonda ühiselt kokku lepiksid ühises kandidaadis, seda peab ta erakordselt ebatõenäoliseks.

"Samas on kindlasti teoreetiline võimalus, et teatud erakondade vahel mingi ühisosa leitakse. Üritus leida mingit ühisosa ja vähemalt testida, kas see on võimalik, on kindlasti väärt üritus," leidis Mikser.

Keskfraktsiooni juht Kadri Simson arvas, et igasugune püüdlus erinevaid erakondi kokku tuua ja nende arvamust kuulda võtta on teretulnud.

"Me oleme näinud kolme kandidaati, kellel mingi potentsiaal võiks riigikogu voorus olla ja nende kolmega me oleme praegu kohtunud. Need on Marina Kaljurand, Siim Kallas ja Eiki Nestor. Aga nad siiski pole nii head olnud, et Keskerakond oleks loobunud oma kandidaadi leidmisest," sõnas Simson.

"Ilmselt, kui me sinna laua taha läheme, teeme me teistele fraktsioonidele ettepaneku, et nad võiksid toetada meie kandidaati," lisas ta.

EKRE fraktsiooni juhi Martin Helme sõnul on nad otsustanud kutse vastu võtta.

"Mulle tundub, et eelkõige on tegemist sooviga püüda mõista, milline on jõudude vahekord riigikogus ja kellel on lootust saada 68 häält - või kas üldse kellelgi on seda lootust," hindas Helme.

Helme rääkis, et EKRE fraktsioon pole ühegi kandidaadi toetamise osas veel midagi otsustanud.

Vabaerakonna esimehele Andres Herkelile tekitas üleskutse segadust. "Meie oleme valmis teiste fraktsioonidega kohtuma, kui selleks on palve või kutse esitatud. Praegu käib küll kummaline sagimine, kas kutsus IRL või tahtis hoopis Reformierakond enne kutsuda, aga me ei tee sellest probleemi," ütles Herkel.

Herkeli hinnangul saab kohtumise eesmärgiks esialgu olla vaid infovahetus. "Oleme valmis andma ülevaate sellest, mil moel ja milliste eesmärkidega on Vabaerakond kandidaadi kandidaate kuulanud ning kuidas ja millal kujuneb erakonna esinduskogu seisukoht. Praegu saab rääkida fraktsiooni ja juhatuse liikmete poolt väljendatud seisukohtadest, aga me peame arvestama, et eelolevatel kuudel võib võimalike kandidaatide ring nii laieneda kui ka kitseneda," hindas ta.

Ta lisas, et laiapõhjalise toetuse saab kõige paremini see kandidaat, kes ei ole ühegi erakonna "oma" ja suudab parteipoliitikast kõrgemal seista.

Toimetaja: Aleksander KrjukovERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema