Kataloonia iseseisvusmeelne võimuliit lagunes ({{commentsTotal}})

Kataloonia lipp. Autor: Albert Gea/Reuters/Scanpix

Kataloonia iseseisvusmeelne koalitsioon lagunes kolmapäeval parlamendihääletusel eelarve üle, mis sundis Hispaania autonoomse piirkonna presidenti kuulutama välja usaldushääletuse.

Võimuliidu lagunemine on hoop koalitsiooni kavandatud 18-kuisele teekaardile Hispaaniast eraldumiseks 2017. aastal, mille iseseisvusmeelne koalitsioon tegi teatavaks pärast parlamendivalimiste võitu eelmise aasta septembris.

Kataloonia võimud on seni teinud vähe plaani jõustamiseks. Plaan kutsub regionaalvalitsust vastu võtma alusseadusi, looma maksusüsteemi ja riikliku struktuurid.

Vasakäärmuslik kapitalismivastane väikepartei CUP, kelle toetusest sõltub iseseisvuslaste parlamendienamus, keeldus kolmapäeval võimuliidu 2016. aasta eelarvet toetamast, pidades seda liigselt kokkuhoiule suuantuks.

CUP ühines Hispaania ühtsust toetavate erakondadega, hääletades selle parlamendis arutusele võtmise vastu.

"Me ei saa neis tingimustes jätkata. Nii muutliku aluspinnaga ei liigu me kuhugi," ütles Kataloonia iseseisvusmeelne president Carles Puigdemont hääletuse järel.

"Minu valitsus on kaotanud töövõimeks ja valitsuse plaani elluviimiseks vajaliku enamuse," sõnas ta, lisades, et kuulutab enda vastu septembriks välja usaldushääletuse.

Opositsiooniparteid hääletavad ilmselt Puigdemonti vastu ning kui nendega peaks liituma ka CUP, tähendab see presidendi umbusaldamist. See toob kaasa kõnelused uue regionaalvalitsuse üle või ennetähtaegsed valimised.

CUP-i seadusandja Joan Garriga sõnul ei blokeerinud erakonna otsus eelarve tagasi lükata teed Hispaaniast eraldumiseks.

Kataloonia valitsus on sunnitud nüüd 2015. aasta eelarvet pikendama. See piirab regionaalvalitsuse manööverdamisruumi, eriti iseseisvumisplaaniga seonduva osas.

7,5 miljoni elanikuga Kataloonia annab Hispaania majandustoodangust viiendiku ja selle majandus on umbes Portugali suurune.

Piirkonna eraldumise korral kaotaks Hispaania 16 protsenti elanikkonnast, veerandi ekspordist, viiendiku majandustoodangust ja sadade kilomeetrite ulatuses Vahemere rannikualasid. Regioonil on ka oma keel, mida suruti maha kindral Francisco Franco 1939.-75. aastani kestnud diktatuuri ajal.

Kataloonial on juba ulatuslik autonoomia haridus-, tervishoiu- ja politsei valdkonnas, kuid selle juhid soovivad autonoomiat suurendada, sest nende hinnangul antakse keskvõimule rohkem, kui sealt vastu saadakse.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.