Aprillis oli Eesti kaubavahetuse puudujääk 171 miljonit eurot ({{commentsTotal}})

Autor: Alexander Demianchuk/TASS/Scanpix

Kaupade eksport kasvas tänavu aprillis aastaga kaks protsenti ning import tõusis üheksa protsenti, kaubavahetuse puudujääk oli aprillis 171 miljonit eurot.

Aprillis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,1 miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 171 miljonit eurot, 2015. aasta aprillis oli see 92 miljonit eurot, teatas statistikaamet.

Aprillis olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Rootsi, mis moodustas 19 protsenti Eesti koguekspordist, järgnesid 16 protsendiga Soome ja 8 protsendiga Läti. Eksport suurenes enim Rootsi, Saudi Araabiasse, Nigeeriasse ja Taani. Rootsi eksporditi rohkem elektriseadmeid, kokkupandavaid ehitisi ja mehaanilisi masinaid, Saudi Araabiasse veeti teravilja, Nigeeriasse kütust ning Taani elektriseadmeid ja puitu. Eksport vähenes enim Türki.

Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid, puitu ja puittooteid, mitmesuguseid tööstustooteid ning põllumajandussaadusi ja toidukaupu. Ekspordi kasvu mõjutas elektriseadmete ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade väljaveo suurenemine. Elektriseadmete grupis suurenes telekommunikatsiooni seadmete ja tarkvara väljavedu ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade jaotises suurenes teravilja väljavedu. Enim kahanes mineraalsete toodete ning metalli ja metalltoodete eksport.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas aprillis 72 protsenti kogu ekspordist. Enim ehk 16 miljoni euro võrra kasvas Eesti päritolu toodete väljavedu Rootsi, järgnesid 10 miljoni euro suuruse kasvuga Saudi Araabia ning 7 miljoni eurose kasvuga Keeniasse. Eesti päritolu toodete osatähtsus oli suurim puidu ja puittoodete, paberi ja pabertoodete ning mitmesuguste tööstustoodete ekspordis, moodustades vastavalt 97, 93 ja 88 protsenti.-

Aprillis imporditi kõige enam kaupu Soomest, mis moodustas 14 protsenti Eesti koguimpordist, järgnesid 11 protsendiga Saksamaa ja 9 protsendiga Leedu. Võrreldes eelmise aasta aprilliga kasvas kõige enam import USA-st, Poolast ja Saksamaalt. Enim kahanes import Valgevenest ja Venemaalt. Impordi langust nendest riikidest mõjutas enim mineraalsete toodete ja kütuse komponentide sisseveo vähenemine.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, mehaanilisi masinaid ning transpordivahendeid. Impordi väärtus suurenes peaaegu kõigis kaubajaotistes, ainukesena toimus langus mineraalsete toodete sisseveos. Enim mõjutas impordi kasvu elektriseadmete sisseveo kasv 26 miljoni ja mehaaniliste masinate impordi tõus 22 miljoni euro võrra.

Võrreldes märtsiga suurenes aprillis eksport üks protsent ja import kolm protsenti.

Toimetaja: Marek KuulFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.