Erkki Bahovski: ametlik Soome eeldab NATOga liitumiseks julgeolekuolukorra muutumist, aga see on juba muutunud ({{commentsTotal}})

Soome näikse aru saavat, et Läänemere piirkonna julgeolekuolukord on kardinaalselt muutunud ja see võib tähendada ka fundamentaalseid muudatusi põhjanaabritele enestele. Lühikese aja jooksul on ilmunud kolm tähelepanuväärset kirjatööd, mis iseloomustavad Soome julgeolekut eri kandi pealt, märgib Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski oma kommentaaris.

Aprilli lõpus ilmus Soome välisministeeriumi tellitud raport Soome võimalikust ühinemisest NATOga. Raportis arutatakse ka Soome-Rootsi kaitsekoostööd ja palju muud. Eelmisel nädalal ilmus Eestis kaua elanud ajakirjanike Kaja Kunnase ja Marjo Näkki raamat Läänemere julgeolekust. Raamat keskendub Eestile ja annab Soome publikule võtme mõistmaks, miks Eesti käitub julgeoleku tagamisel teistmoodi kui Soome. Umbes samal ajal tuli välja ka Soome välispoliitika instituudi lühike raport Venemaa käitumisest Balti regioonis ning Soome võimalikust asendist konflikti korral.

Välispoliitika instituudi raport ei ütle otse, et Soome peaks NATOga ühinema. Küll aga ütleb see, et Soomel on täiemahulise konflikti korral Baltimaade ja Venemaa vahel võimatu sellest välja jääda. Igaüks võib teha ise järeldused, missugune oleks konflikti sattumisel parim julgeolekutagatis.

Ametlik Soome on kogu aeg rääkinud, et kui julgeolekuolukord muutub, tuleb üle vaadata ka NATOga liitumise küsimus. Välispoliitika instituudi raport ütleb selgesõnaliselt, et piirkondliku julgeolekuolukorra muudatus on juba aset leidnud ning sel on otsene mõju Soomele ja piirkonna teistele riikidele.

„Laiemalt rääkides on potentsiaalsed riskid stabiilsusele Läänemere piirkonnas aktiveeritud, ehkki need ei ole veel – ega hakka loodetavasti kunagi olema – aktualiseeritud otsese sõjalise konflikti näol,“ nendib raport karmisõnaliselt.

Küsimus ongi, kuidas raportid ja raamatud Soome julgeolekukorrast muunduvad Soome julgeolekupoliitika muudatusteks. Ei ole kahtlust, et muudatusi on vaja, sest muudatused Soome ümber on juba aset leidnud.

Ja midagi on juba ka käimas – Soome on tõhustanud kaitsekoostööd Rootsiga ja lähenenud USAle. Kas see tähendab ka lähenemist NATOle, sellele on raske vastata. Eks jälgita ka Moskvas tähelepanelikult Helsingi käitumist.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: ERR-i raadiouudiste kommentaarFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.