Erkki Bahovski: ametlik Soome eeldab NATOga liitumiseks julgeolekuolukorra muutumist, aga see on juba muutunud ({{commentsTotal}})

Soome näikse aru saavat, et Läänemere piirkonna julgeolekuolukord on kardinaalselt muutunud ja see võib tähendada ka fundamentaalseid muudatusi põhjanaabritele enestele. Lühikese aja jooksul on ilmunud kolm tähelepanuväärset kirjatööd, mis iseloomustavad Soome julgeolekut eri kandi pealt, märgib Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski oma kommentaaris.

Aprilli lõpus ilmus Soome välisministeeriumi tellitud raport Soome võimalikust ühinemisest NATOga. Raportis arutatakse ka Soome-Rootsi kaitsekoostööd ja palju muud. Eelmisel nädalal ilmus Eestis kaua elanud ajakirjanike Kaja Kunnase ja Marjo Näkki raamat Läänemere julgeolekust. Raamat keskendub Eestile ja annab Soome publikule võtme mõistmaks, miks Eesti käitub julgeoleku tagamisel teistmoodi kui Soome. Umbes samal ajal tuli välja ka Soome välispoliitika instituudi lühike raport Venemaa käitumisest Balti regioonis ning Soome võimalikust asendist konflikti korral.

Välispoliitika instituudi raport ei ütle otse, et Soome peaks NATOga ühinema. Küll aga ütleb see, et Soomel on täiemahulise konflikti korral Baltimaade ja Venemaa vahel võimatu sellest välja jääda. Igaüks võib teha ise järeldused, missugune oleks konflikti sattumisel parim julgeolekutagatis.

Ametlik Soome on kogu aeg rääkinud, et kui julgeolekuolukord muutub, tuleb üle vaadata ka NATOga liitumise küsimus. Välispoliitika instituudi raport ütleb selgesõnaliselt, et piirkondliku julgeolekuolukorra muudatus on juba aset leidnud ning sel on otsene mõju Soomele ja piirkonna teistele riikidele.

„Laiemalt rääkides on potentsiaalsed riskid stabiilsusele Läänemere piirkonnas aktiveeritud, ehkki need ei ole veel – ega hakka loodetavasti kunagi olema – aktualiseeritud otsese sõjalise konflikti näol,“ nendib raport karmisõnaliselt.

Küsimus ongi, kuidas raportid ja raamatud Soome julgeolekukorrast muunduvad Soome julgeolekupoliitika muudatusteks. Ei ole kahtlust, et muudatusi on vaja, sest muudatused Soome ümber on juba aset leidnud.

Ja midagi on juba ka käimas – Soome on tõhustanud kaitsekoostööd Rootsiga ja lähenenud USAle. Kas see tähendab ka lähenemist NATOle, sellele on raske vastata. Eks jälgita ka Moskvas tähelepanelikult Helsingi käitumist.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: ERR-i raadiouudiste kommentaarLõke ja ilm
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema