Blair ja Major ärgitavad britte ELi jääma ({{commentsTotal}})

John Major (paremal) ja Tony Blair
John Major (paremal) ja Tony Blair Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurbritannia endised peaministrid jätsid kõrvale poliitilise rivaliteedi ja hoiatasid täna valijaid, et Euroopa Liidust lahkumine oleks viga, mis muu hulgas õõnestaks ka Põhja-Iiri rahulepet.

Endised valitsusjuhid John Major ja Tony Blair esinesid Londonderrys Ulsteri ülikoolis ning väljendasid kartust, et EList lahkumise otsus 23. juuni referendumil võib saada saatuslikuks haprale rahuleppele. Mõlemad aitasid kaasa protsessile, mis päädis 1998. aasta suure reede rahuleppega.

Endine konservatiivide liider Major aitas koostöös Iiri valitsusega saavutada 1994. aasta Iiri Vabariikliku Armee (IRA) relvarahu, tema leiboristist järglane peaministriametis avas IRAga seotud Sinn Feini parteile ukse läbirääkimistele Põhja-Iirimaa tuleviku üle, mille tulemuseks oli 1998. aasta rahulepe. Praegu on Põhja-Iirimaal võimul ühtsusvalitsus, millesse kuuluvad nii Sinn Feini iiri katoliiklased kui briti protestantide enamuse juhid.

"Minu arvates oleks ajalooline viga teha midagi, mis võiks destabiliseerida seda keerulist ja mitmekihilist põhiseaduslikku korraldust, mis on Põhja-Iirimaa stabiilsuse aluseks," hoiatas Major.

Ka Blair hoiatas ohtude eest rahuprotsessile ja väitis, et investorite huvi Põhja-Iirimaa vastu väheneb, sellest sõltub aga piirkonna stabiilsus.

"Põhja-Iirimaa on küll paregu stabiilsem ja jõukam kui kunagi varem, aga see stabiilsus tugineb hoolikalt ehitatud vundamendile," ütles ta. "Ja sestap teeb meile loomulikult muret väljavaade, et miski võib selle vundamendi ohtu seada."

Mõlemad ekspeaministrid hoiatasid ka, et EList lahkumine võib viia Ühendkuningriigi lagunemiseni. Kõige enam kardetakse, et šotlased hääletavad ELi jäämise poolt, kuid teised Suurbritannia osad otsustavad lahkuda. See võib tuua kaasa šotlaste uue iseseisvusreferendumi.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics