Blair ja Major ärgitavad britte ELi jääma ({{commentsTotal}})

John Major (paremal) ja Tony Blair Autor: Reuters/Scanpix

Suurbritannia endised peaministrid jätsid kõrvale poliitilise rivaliteedi ja hoiatasid täna valijaid, et Euroopa Liidust lahkumine oleks viga, mis muu hulgas õõnestaks ka Põhja-Iiri rahulepet.

Endised valitsusjuhid John Major ja Tony Blair esinesid Londonderrys Ulsteri ülikoolis ning väljendasid kartust, et EList lahkumise otsus 23. juuni referendumil võib saada saatuslikuks haprale rahuleppele. Mõlemad aitasid kaasa protsessile, mis päädis 1998. aasta suure reede rahuleppega.

Endine konservatiivide liider Major aitas koostöös Iiri valitsusega saavutada 1994. aasta Iiri Vabariikliku Armee (IRA) relvarahu, tema leiboristist järglane peaministriametis avas IRAga seotud Sinn Feini parteile ukse läbirääkimistele Põhja-Iirimaa tuleviku üle, mille tulemuseks oli 1998. aasta rahulepe. Praegu on Põhja-Iirimaal võimul ühtsusvalitsus, millesse kuuluvad nii Sinn Feini iiri katoliiklased kui briti protestantide enamuse juhid.

"Minu arvates oleks ajalooline viga teha midagi, mis võiks destabiliseerida seda keerulist ja mitmekihilist põhiseaduslikku korraldust, mis on Põhja-Iirimaa stabiilsuse aluseks," hoiatas Major.

Ka Blair hoiatas ohtude eest rahuprotsessile ja väitis, et investorite huvi Põhja-Iirimaa vastu väheneb, sellest sõltub aga piirkonna stabiilsus.

"Põhja-Iirimaa on küll paregu stabiilsem ja jõukam kui kunagi varem, aga see stabiilsus tugineb hoolikalt ehitatud vundamendile," ütles ta. "Ja sestap teeb meile loomulikult muret väljavaade, et miski võib selle vundamendi ohtu seada."

Mõlemad ekspeaministrid hoiatasid ka, et EList lahkumine võib viia Ühendkuningriigi lagunemiseni. Kõige enam kardetakse, et šotlased hääletavad ELi jäämise poolt, kuid teised Suurbritannia osad otsustavad lahkuda. See võib tuua kaasa šotlaste uue iseseisvusreferendumi.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.