Haridusministeeriumi koolivõrgu juht: koolide vähendamisega ei hoita kokku, vaid tõstetakse kvaliteeti ({{commentsTotal}})

Autor: Postimees/Scanpix

Statistika järgi on paaril viimasel aastal õpilaste arv üldhariduskoolides kasvanud, kuid haridus- ja teadusministeeriumi koolivõrgu juhi Kalle Küttise sõnul õpilaste arv väheneb. Koolivõrku silmas pidades ei ole optimaalne, et Lääne-Virumaal, kus elab ligi 25 000 elanikku vähem kui Pärnumaal, on gümnaasiume rohkem. Küttise sõnul on sellises olukorras mõistlik koolivõrku koomale tõmmata.

Kolm alustavat riigigümnaasiumi, endiste gümnaasiumite jätkamine põhikoolidena ja lasteaedade-põhikoolide ühendamine, on peamised märksõnad, millega iseloomustada uueks õppeaastaks optimeeritud koolivõrku, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Endised gümnaasiumid muutvad lihtsalt põhikoolideks. Näiteks võib tuua Pärnu-Jaagupi, Rakke ja Mustvee, kus õpilaste arv on nii väike, mistõttu on otsustatud sulgeda gümnaasium," selgitas Küttis.

Üks ilmekamaid näiteid eesootavatest muutustest on Põlva vald, kus õpilaste arv on kümne aasta jooksul vähenenud ligi 600 võrra. Sügisel jätkab senise kolme kooli asemel kaks kooli - Põlva riigigümnaasium ja veebruaris asutatud Põlva kool, mis hakkab põhikooli haridust andma Põlva Ühisgümnaasiumi, Põlva põhikooli ja Mammaste lasteaed-algkooli asemel.

Põlva vallavanema Georg Pelisaare sõnul soovitakse viia põhihariduse andmine ühe juhtimise alla. "Kui praegu on olnud Mammaste kool ja lasteaed koos ühe juhtimise all, siis nüüd kooli osa eraldub ja läheb Põlva kooli alla ning lasteaed jääb eraldi lasteaia direktori juhtida," selgitas Pelisaar.

Õpetajaid saab paindlikumalt kasutada

Kolme kooli jätkamine pakuks õppekohti 2150 õpilasele. Reaalselt on kohti vaja aga ligi 1100 õpilasele. Lisaks rahaliste ressursside kokkuhoiule aitavad muudatused Pelisaare sõnul ka õpetajaid paindlikumalt kasutada.

Samal seisukohal on ka Põlva kooli direktor Koit Nook, kelle hinnangul on võimalik saab ühe suures koolis pakkuda õpetajat, kes saab spetsialiseeruda ühe kindla õppeaine andmisele.

Kahe kooliga jätkamine tõstab Põlva riigigümnaasiumi direktori, Alo Savi sõnul ka pakutava hariduse kvaliteeti. "See sama 16-aastane, kes tuleb meil gümnaasiumisse, siis järgmistel kohalikel valimistel saab ta juba valimistel osaleda ehk nendele see õppekorraldus, mis on mõeldud 1. kuni 5. klassile," rääkis Savi.

Ta märkis, et kui ühes koolis käivad õpilased alates esimesest kuni 12. klassini välja, siis väheste õpetajate pärast gümnaasiumiastmes on väga raske põhi- ja algkooli õppekorraldust ümber korraldada. "Kui on ainult puhas gümnaasium, siis on ümberkorraldused palju lihtsamalt tulema, kuna gümnaasiumis on võimalik korraldada ka näiteks 70 kui 75 minutit. Samas täistsükkli koolis on pikemate tundide korraldamine väga keeruline kui mitte võimatu," väitis Savi.

Põlva vallaga sarnaseid muudatusi on ees näiteks ka Lääne-Virumaal, Pärnumaal, Harjumaal. Koolivõrgu juhi, Kalle Küttise sõnul ei ole peamine eesmärk kulusid kokku hoida, vaid nagu ka Põlva valla koolijuhid välja toovad, pakkuda paremat, efektiivsemat ja kvaliteetsemat kooliharidust.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.