Haridusministeeriumi koolivõrgu juht: koolide vähendamisega ei hoita kokku, vaid tõstetakse kvaliteeti ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Statistika järgi on paaril viimasel aastal õpilaste arv üldhariduskoolides kasvanud, kuid haridus- ja teadusministeeriumi koolivõrgu juhi Kalle Küttise sõnul õpilaste arv väheneb. Koolivõrku silmas pidades ei ole optimaalne, et Lääne-Virumaal, kus elab ligi 25 000 elanikku vähem kui Pärnumaal, on gümnaasiume rohkem. Küttise sõnul on sellises olukorras mõistlik koolivõrku koomale tõmmata.

Kolm alustavat riigigümnaasiumi, endiste gümnaasiumite jätkamine põhikoolidena ja lasteaedade-põhikoolide ühendamine, on peamised märksõnad, millega iseloomustada uueks õppeaastaks optimeeritud koolivõrku, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Endised gümnaasiumid muutvad lihtsalt põhikoolideks. Näiteks võib tuua Pärnu-Jaagupi, Rakke ja Mustvee, kus õpilaste arv on nii väike, mistõttu on otsustatud sulgeda gümnaasium," selgitas Küttis.

Üks ilmekamaid näiteid eesootavatest muutustest on Põlva vald, kus õpilaste arv on kümne aasta jooksul vähenenud ligi 600 võrra. Sügisel jätkab senise kolme kooli asemel kaks kooli - Põlva riigigümnaasium ja veebruaris asutatud Põlva kool, mis hakkab põhikooli haridust andma Põlva Ühisgümnaasiumi, Põlva põhikooli ja Mammaste lasteaed-algkooli asemel.

Põlva vallavanema Georg Pelisaare sõnul soovitakse viia põhihariduse andmine ühe juhtimise alla. "Kui praegu on olnud Mammaste kool ja lasteaed koos ühe juhtimise all, siis nüüd kooli osa eraldub ja läheb Põlva kooli alla ning lasteaed jääb eraldi lasteaia direktori juhtida," selgitas Pelisaar.

Õpetajaid saab paindlikumalt kasutada

Kolme kooli jätkamine pakuks õppekohti 2150 õpilasele. Reaalselt on kohti vaja aga ligi 1100 õpilasele. Lisaks rahaliste ressursside kokkuhoiule aitavad muudatused Pelisaare sõnul ka õpetajaid paindlikumalt kasutada.

Samal seisukohal on ka Põlva kooli direktor Koit Nook, kelle hinnangul on võimalik saab ühe suures koolis pakkuda õpetajat, kes saab spetsialiseeruda ühe kindla õppeaine andmisele.

Kahe kooliga jätkamine tõstab Põlva riigigümnaasiumi direktori, Alo Savi sõnul ka pakutava hariduse kvaliteeti. "See sama 16-aastane, kes tuleb meil gümnaasiumisse, siis järgmistel kohalikel valimistel saab ta juba valimistel osaleda ehk nendele see õppekorraldus, mis on mõeldud 1. kuni 5. klassile," rääkis Savi.

Ta märkis, et kui ühes koolis käivad õpilased alates esimesest kuni 12. klassini välja, siis väheste õpetajate pärast gümnaasiumiastmes on väga raske põhi- ja algkooli õppekorraldust ümber korraldada. "Kui on ainult puhas gümnaasium, siis on ümberkorraldused palju lihtsamalt tulema, kuna gümnaasiumis on võimalik korraldada ka näiteks 70 kui 75 minutit. Samas täistsükkli koolis on pikemate tundide korraldamine väga keeruline kui mitte võimatu," väitis Savi.

Põlva vallaga sarnaseid muudatusi on ees näiteks ka Lääne-Virumaal, Pärnumaal, Harjumaal. Koolivõrgu juhi, Kalle Küttise sõnul ei ole peamine eesmärk kulusid kokku hoida, vaid nagu ka Põlva valla koolijuhid välja toovad, pakkuda paremat, efektiivsemat ja kvaliteetsemat kooliharidust.

Toimetaja: Allan RajaveeINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics