Briti kanafarmidesse tööle smugeldatud leedulased võitsid kaasaegse orjusega seotud kohtuasja ({{commentsTotal}})

Kanala. Autor: Jean-Francois Monier/AFP/Scanpix

Suurbritannia kanafarmidesse tööle smugeldatud leedulased võitsid pöördelise tähtsusega tsiviilkohtuasja ettevõtja vastu. Tegemist oli esimese kohtuasjaga ettevõtte vastu seoses kaasaegse orjuse süüdistusega.

Ülemkohtu kohtunik otsustas ohvrite kasuks ning leidis, et ettevõte on süüdi keelatud tasude nõudmises, ebaseaduslikult palkade kinni hoidmises ning suutmatuses tagada töölistele korralikud elamis- ja töötingimused, vahendas Reuters.

Kuus ohvrit, kes on vanuses 19 kuni 58 eluaastat, soovisid saada kompensatsiooni vigastuste, maksmata palkade ning tervise ja turvalisuse rikkumise eest. Kompensatsiooni maksmist arutatakse hiljem.

"Tegemist on esimese korraga, kui ülemkohus otsustas inimkaubanduse ohvrite kasuks Briti ettevõtte vastu," ütles mehi esindanud advokaadibüroo Leigh Day kaitsja Shanta Martin pressiteates.

"See on väga tähtis samm õiglase kompensatsiooni maksmiseni meie klientidele ja seda tuleks vaadata hoiatusena Briti ettevõtetele, et nad juuriksid kaasaegse orjanduse oma ärimudelitest välja, nii Suurbritannias kui ka mujal," lisas ta.

Leedu migrandid süüdistasid Briti supermarketitesse mune ja kanu müüva Dj Houghtoni omanikke inimkaubanduses ning kuritarvitamises ja peksmises mitme aasta vältel.

Esimene kohtuistung toimus 2015. aastal, vaid mõni päev pärast seda, kui Suurbritannia kaasaegse orjuse seadus jõustus.

Mehed viidi Suurbritanniasse 2008. aastal ning DJ Houghton võttis nad tööle kanalasse lindude kinni püüdjateks. Nad põgenesid 2012. aastal ning andsid kohalikule politseile ütlusi. Martini sõnul pakkusid mehed end tunnistajateks, kuid politsei ei võtnud nendega enam ühendust.

Vaid kaks kuud hiljem korraldas politsei DJ Houghtoni direktori Darrell Houghtoni ja pearaamatupidaja Jacqueline Judge'i kodudes haarangud ning vabastas mitu väidetavat inimkaubanduse ohvrit. Tol ajal aga Houghtoni ja Judge'i vastu kriminaalmenetlust ei alustatud.

Toimetaja: Merili NaelKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.