Ojasoo intervjuus AK-le: kõik, mis minuga juhtub, saab kord lavastuseks ({{commentsTotal}})

Teater NO99 kunstiline juht Tiit Ojasoo ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tal on äärmiselt kahju talvel aset leidnud vägivaldse intsidendi pärast, kuid kinnitas, et tema ja teatritrupi vahelised suhted on endiselt head ning töised, mistõttu ei näe ta pärast leppimist vajadust teatrist lahkuda.

Läheme alustuseks tagasi 14. jaanuarisse. Mis tol päeval juhtus?

Juhtus üks kahetsusväärne kokkupõrge, mille põhjused olid isikute vahelised ja ma ei oskagi rohkem seletada.

Kas sellel on mingit vahet, kui vägivalda põhjustavad isiklikud või tööalased konfliktid?

Ei, vägivallal pole kunagi mingit õigustust, mistõttu pole põhjustel vahet. See, mis me oleme rääkinud selle intsidendi eraelulisest poolest, on see, et vahejuhtum pole kuidagi seotud teater NO99-ga. Aga vägivalla mõttes pole mingit vahet, kus ja kuidas see toimub.

Antud intsident võiks olla veel hullem, kui see oleks toimunud töösituatsioonis.

Räägitud on tõukamisest aga ka löömisest. Mis seal tegelikult juhtus?

Selle looga on niimoodi, et politsei ja prokuratuur kui ka edasi sotsiaalkindlustusamet on selle looga tegelenud. Meil on leppemenetlus veel pooleli ja ma ei saa avaldada, kuidas see täpselt see oli.

Kui see intsident juhtus, kas te mõtlesite ka teatrist lahkumisele?

Ma olen mõelnud oma võimaluste üle elus korduvalt - jah, ma olen mõelnud lahkumise peale.

Aga praegu te ei mõtle seda teha?

Kuna me oleme kannatanuga leppinud, siis meie leppemenetluse idee on selles, et inimesed lepivad, andestavad ja lähevad eluga edasi. Sestap leian, et minu teatrist lahkumine tekitaks veel suurema kahju, kui see, mis juba praegu on toimunud.

Millised teie suhted on praegu trupiga?

Ma arvan, et minu suhted trupiga on töised ja head.

Teil oli ka nendega kohtumine täna. Milline oli teie sõnum neile?

Trupiga kohtumised on töö loomulik osa ja neid tuleb ikka ette. Täna me rääkisime, mis on tuleviku plaanid, ja mis on minevikus olnud. Selgitasin natuke tagamaid, aga mulle jäi sellest hea tunne.

Kas ka neil oli teile mingi sõnum?

Jah aga ma kardan, et need sõnumid on liiga spetsiifilised, et neid Eesti rahvaga jagada.

Enne, kui see intsident tuli avalikuks, ütlesite, et võtate aastase pausi. Kas need kaks asja on seotud?

Ma olen seda ka korduvalt seletanud, et olen teatris olnud 12 aastat. See pausi võtmise plaan on olnud juba neli kuni viis aastat. Oleme Ene-Liisiga (Semperiga - toim.) teinud mitu head lavastust, meie töökoormus on olnud üsnagi suur ja selline uute kursside seadmise aeg on seetõttu igal juhul vajalik.

Teater on praegusel hetkel nii heas seisus ja see paus on eelkõige lavastamisest ning seda meil oligi plaanis teha. Järgmisel hooajal ei tee me (Ojasoo ja Semper - toim.) ühtegi uut lavastust ei Eestis ega välismaal, vaid me keskendume sellele, kuidas tulevikus leiba teenida.

Kas tegemist oli ühekordse intsidendiga või võib tulevik tuua veel uudiseid samalaadsetest vahejuhtumitest?

Jah, tegemist oli ühe sellelaadse intsidendiga ja mul on väga kahju. Me arutasime täna trupiga ka erinevaid linnalegende, et sealt tuli väga naljakaid lugusid välja. Tõsine juhtum on ühekordne ning mul on sellepärast väga kahju, aga nagu ikka liigub linna peal igasuguseid põnevaid lugusid.

Ja trupp suudab endiselt suhtuda teisse kui autoriteeti?

Eks te peate seda trupi käest küsima, mina ei oska seda kommenteerida. Aga trupi jaoks on see info juba ammu teada ja eks te võite hinnata - viimane esietendus oli nädal aega tagasi - kas lavastus tuli välja või mitte?

NO-st on aastate jooksul lahkunud väga palju inimesi ja põhjuste üle on ka laialdaselt spekuleeritud meedias. Miks see nii on ja ega need lahkumised pole kuidagi teiega seotud?

Ühtepidi võib öelda, et kõik, mis siin teatris toimub, on minu, Ene-Liisi, Eero ja kogu trupiga seotud. NO99 on olnud väga intensiivne ja tihe kooslus alati.

Kõik lahkujad ja jääjad on alati neid teemasid kommenteerinud. NO99 on nii printsipiaalne ja intensiivne, et paratamatult inimesed väsivad. Muidugi on alati kahju, sest see kooslus on niivõrd üksteist hoidev aga teistpidi võib öelda, et iga lahkujaga tuleb üks inimene juurde ning häid inimesi tuleb alati teatri ümber juurde.

Kuidas te suhtute nõukogu tänasesse otsusesse? On see teie meelest õiglane või tehti teile liiga?

Kui see nende meelest on õiglane, siis ma leian, et see on minu arvates ka õiglane. Nagu seal oli kirjas, siis ma olen nõus nende otsusega ja kavatsen täita seda täpselt samamoodi nagu ma täidan ka kokkuleppemenetluse tingimusi.

Teid suunati psühholoogilisse nõustamisse. Kas te vajate seda?

Kas ma vajan seda - ju ma siis vajan. Kui see nii sai otsustatud, siis ma loomulikult kavatsen seda ka teha.

Ega see pole NO-teatri lõpp?

Teatavasti me teeme iga lavastatust nagu viimast ja see sõltub sellest, mida järgmised päevad, nädalad, kuud ja aastad toovad. Minu arvates pole see lõpp.

Kuidas on mõjutanud teie eraelu?

No iga kriis on raske ja valus. Kui sealt välja tullakse, siis teeb see tugevamaks.

Me kõik mäletame Ühtse Eesti suurkogule eelnenut. Ega see ei ole üks osa lavastusest?

Ma arvan, et kõik, mis minuga juhtub, saab ühel hetkel lavastuseks.

Jah, see oleks olnud ka minu järgmine küsimus ehk kas selline teema nagu naistevastane vägivald võiks olla mõne tuleviku lavastuse teemaks, et juhtida ühiskonna tähelepanu probleemile?

Ma ei hakka praegu veksleid välja andma, kuid ma arvan, et siin on teemat nii mitmegi lavastuse jaoks. Aga veelkord, mitte ainult naistevastane vägivald, vaid igasugune vägivaldne on täiesti vastuvõetamatu.

Kuid ma ei lavasta aasta aega, siis seetõttu ei oska ma öelda, mis mu järgmine lavastus on.

Toimetaja: Allan RajaveeRassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.