Muistsest Petra linnast leiti senitundmatud varemed ({{commentsTotal}})

Petra Jordaanias.
Petra Jordaanias. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Jordaanias asuvas muistses Petra linnas tehti äsja oluline arheoloogiline leid. Liiva alt välja tulnud platvormi varemed võivad olla vanemad kui 2150 aastat.

Leiust teatas väljaandes American Schools of Oriental Research uurimisgrupp, kuhu kuuluvad Alabama ülikooli ja organisatsiooni Council of American Overseas Centers teadlased, vahendasid BBC ja The Guardian.

Teadlaste sõnul kaevasid nad välja varemetekihi, mis erineb kõigist senistest Petras tehtud avastustest. Arheoloogid kasutasid oma töös muuhulgas satelliidifotosid, droone ja moodsaid maapinna uurimiseks mõeldud vahendeid.

Uus leid asub küll kuulsast kaljutemplist natuke eemal, kuid on üllatav juba ainuüksi seetõttu, et asub kohas, kus paljud teadlased ja arheoloogid olid varem käinud, kuid kus keegi polnud varem väljakaevamisi teinud.

Nüüd aga tuli liiva alt välja hiiglaslik platvorm, mille keskel asub veel üks platvorm, mis on ilmselt kunagi olnud sammastega tempel. Templi juurde aga viis trepp. Kompleksi kasutati tõenäoliselt mingi religioosse tseremoonia jaoks.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvas Petras käib igal aastal hulgaliselt turiste, samuti on seal aastate jooksul tehtud väga palju erinevaid arheoloogilisi leide.

Praeguste andmete kohaselt rajati Petra nabatealaste poolt umbes 400 aastat enne Kristust. Nabatea tsivilisatsioon ulatus sellel perioodil alale, kus praegu asuvad (osaliselt) Jordaania, Iraak, Süüria ja Liibanon.

Teadlased arvavad, et äsja leitud platvorm ehitati 150. aastatel enne Kristust ehk Petra hiilgeajal.

 

Toimetaja: Laur ViirandMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema