Muistsest Petra linnast leiti senitundmatud varemed ({{commentsTotal}})

Petra Jordaanias. Autor: AFP/Scanpix

Jordaanias asuvas muistses Petra linnas tehti äsja oluline arheoloogiline leid. Liiva alt välja tulnud platvormi varemed võivad olla vanemad kui 2150 aastat.

Leiust teatas väljaandes American Schools of Oriental Research uurimisgrupp, kuhu kuuluvad Alabama ülikooli ja organisatsiooni Council of American Overseas Centers teadlased, vahendasid BBC ja The Guardian.

Teadlaste sõnul kaevasid nad välja varemetekihi, mis erineb kõigist senistest Petras tehtud avastustest. Arheoloogid kasutasid oma töös muuhulgas satelliidifotosid, droone ja moodsaid maapinna uurimiseks mõeldud vahendeid.

Uus leid asub küll kuulsast kaljutemplist natuke eemal, kuid on üllatav juba ainuüksi seetõttu, et asub kohas, kus paljud teadlased ja arheoloogid olid varem käinud, kuid kus keegi polnud varem väljakaevamisi teinud.

Nüüd aga tuli liiva alt välja hiiglaslik platvorm, mille keskel asub veel üks platvorm, mis on ilmselt kunagi olnud sammastega tempel. Templi juurde aga viis trepp. Kompleksi kasutati tõenäoliselt mingi religioosse tseremoonia jaoks.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvas Petras käib igal aastal hulgaliselt turiste, samuti on seal aastate jooksul tehtud väga palju erinevaid arheoloogilisi leide.

Praeguste andmete kohaselt rajati Petra nabatealaste poolt umbes 400 aastat enne Kristust. Nabatea tsivilisatsioon ulatus sellel perioodil alale, kus praegu asuvad (osaliselt) Jordaania, Iraak, Süüria ja Liibanon.

Teadlased arvavad, et äsja leitud platvorm ehitati 150. aastatel enne Kristust ehk Petra hiilgeajal.

 

Toimetaja: Laur ViirandMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.