Soome kaitseminister: NATO toetusest rääkiv artikkel on spekulatsioon ja soovmõtlemine ({{commentsTotal}})

Soome kaitseminister Jussi Niinistö (Põlissoomlased) Autor: Yle

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutas täna, et NATO riigid on viimasel ajal palju arutanud seda, kuid allianssi mitte kuuluvaid Soomet ja Rootsit kriisiolukorras toetada. Kaitseminister Jussi Niinistö sõnul on aga artiklis esitatud väited vaid spekulatsioon ja soovmõtlemine.

Artiklit kommenteerinud Niinistö ütles, et Soome ja Rootsi puhul pole ministrid omavahel rääkinud mingist NATO sõjalise toetuse võimalusest, vahendas Yle.

"Soome ei ole NATO liikmesriik ja Soome ei saa jälgida seda diskussiooni, mida NATO riigid oma kohtumistel peavad. Jah, mina kaitseministrina võtan järgmisel nädalal osa NATO kaitseministrite kohtumisest. Ka mõnedel varasematel koosolekutel olen olnud, kuid mingitesse kaitsepoliitika planeerimist või NATO viiendat artiklit puudutavatesse tegevustesse allianssi mitte kuuluvaid riike loomulikult ei kaasata," selgitas minister.

Yle ajakirjanik küsis seejärel Niinistölt, et kui NATO teeks sellise ettepaneku - toetada sõjaliselt Soomet ka juhul, kui
viimane NATO-sse ei kuulu -, kas siis Soome võtaks pakkumise vastu

"Kui lehmad lendaksid, poleks meil piimaautosid vaja, sest lehmad tooksid ise piima iga inimese ukse taha. Ma ei hakka spekuleerima," vastas kaitseminister.

Samuti ei soovinud Niinistö hakata arvama, kuidas võiks Venemaa NATO sellisesse ettepanekusse suhtuda, sest ta polevat välisminister.

Niinistö arvas, et kuulujutud on hakanud viimasel ajal levima seoses Läänemerel toimuvate NATO õppustega, mille raames on arutatud ka piirkonna julgeolekut puudutavatel teemadel. Läänemere julgeolekus on Soomel ja Rootsil Niinistö sõnul oluline roll.

"Soome on praegu Euroopa Liidu raames täitmas oma Lissaboni leppega võetud rahvusvahelist kohustust abi andmisel ja vastuvõtmisel. Sellel on näiteks oluline roll ka Soome ja Rootsi kaitsepoliitilise koostöö arendamisel, kas või allveelaevajahi vormis. Kui parlament on valitsuse ettepanekut menetlenud, on meil ka parem valmisolek vajadusel nii abi saada kui ka anda. Ka sõjalisi jõu meetmeid sisaldav abi oleks pärast seda võimalik," rääkis Niinistö.

NATO Varssavi tippkohtumine toimub 8. ja 9. juulil ning Soomet esindab seal president Sauli Niinistö.

Soome ja Rootsi osalevad tippkohtumisel vaid nendel kohtumistel, kus arutatakse NATO ja Euroopa Liidu vahelise koostöö süvendamist võimaliku kriisi korral. Soome osaleb ka Afganistani operatsiooni puudutavatel koosolekutel.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.