Soome kaitseminister: NATO toetusest rääkiv artikkel on spekulatsioon ja soovmõtlemine ({{commentsTotal}})

Soome kaitseminister Jussi Niinistö (Põlissoomlased)
Soome kaitseminister Jussi Niinistö (Põlissoomlased) Autor/allikas: Yle

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutas täna, et NATO riigid on viimasel ajal palju arutanud seda, kuid allianssi mitte kuuluvaid Soomet ja Rootsit kriisiolukorras toetada. Kaitseminister Jussi Niinistö sõnul on aga artiklis esitatud väited vaid spekulatsioon ja soovmõtlemine.

Artiklit kommenteerinud Niinistö ütles, et Soome ja Rootsi puhul pole ministrid omavahel rääkinud mingist NATO sõjalise toetuse võimalusest, vahendas Yle.

"Soome ei ole NATO liikmesriik ja Soome ei saa jälgida seda diskussiooni, mida NATO riigid oma kohtumistel peavad. Jah, mina kaitseministrina võtan järgmisel nädalal osa NATO kaitseministrite kohtumisest. Ka mõnedel varasematel koosolekutel olen olnud, kuid mingitesse kaitsepoliitika planeerimist või NATO viiendat artiklit puudutavatesse tegevustesse allianssi mitte kuuluvaid riike loomulikult ei kaasata," selgitas minister.

Yle ajakirjanik küsis seejärel Niinistölt, et kui NATO teeks sellise ettepaneku - toetada sõjaliselt Soomet ka juhul, kui
viimane NATO-sse ei kuulu -, kas siis Soome võtaks pakkumise vastu

"Kui lehmad lendaksid, poleks meil piimaautosid vaja, sest lehmad tooksid ise piima iga inimese ukse taha. Ma ei hakka spekuleerima," vastas kaitseminister.

Samuti ei soovinud Niinistö hakata arvama, kuidas võiks Venemaa NATO sellisesse ettepanekusse suhtuda, sest ta polevat välisminister.

Niinistö arvas, et kuulujutud on hakanud viimasel ajal levima seoses Läänemerel toimuvate NATO õppustega, mille raames on arutatud ka piirkonna julgeolekut puudutavatel teemadel. Läänemere julgeolekus on Soomel ja Rootsil Niinistö sõnul oluline roll.

"Soome on praegu Euroopa Liidu raames täitmas oma Lissaboni leppega võetud rahvusvahelist kohustust abi andmisel ja vastuvõtmisel. Sellel on näiteks oluline roll ka Soome ja Rootsi kaitsepoliitilise koostöö arendamisel, kas või allveelaevajahi vormis. Kui parlament on valitsuse ettepanekut menetlenud, on meil ka parem valmisolek vajadusel nii abi saada kui ka anda. Ka sõjalisi jõu meetmeid sisaldav abi oleks pärast seda võimalik," rääkis Niinistö.

NATO Varssavi tippkohtumine toimub 8. ja 9. juulil ning Soomet esindab seal president Sauli Niinistö.

Soome ja Rootsi osalevad tippkohtumisel vaid nendel kohtumistel, kus arutatakse NATO ja Euroopa Liidu vahelise koostöö süvendamist võimaliku kriisi korral. Soome osaleb ka Afganistani operatsiooni puudutavatel koosolekutel.

Toimetaja: Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema