Soome Koonderakond valis uueks esimeheks siseminister Orpo ({{commentsTotal}})

Soome siseminister Petteri Orpo
Soome siseminister Petteri Orpo Autor/allikas: Bart Maat/AFP/Scanpix
{{1465645303000 | amCalendar}}

Soome Koonderakond valis laupäeval parteikongressil uueks esimeheks siseminister Petteri Orpo.

Orpo edestas parteijuhi valimiste teises voorus senist esimeest, rahandusminister Alexander Stubbi. Orpo sai teises voorus 441 häält Stubbi 361 vastu.

Orpo saab nüüd ilmselt rahandusministriks.

Oma kõnes erakonnaliikmetele ütles 46-aastane Orpo, et soovib vähendada riigivõla kasvu ja kehtestada uusi meetmeid ettevõtluse toetamiseks.

"Meid nähakse ülbe erakonnana. Meil tuleb taastada usaldus Koonderakonna ja Soome kodanike vahel," ütles ta enne hääletust.

Orpot nähakse inimesena, kes püüab leida konsensust ja kellel on vähe kogemusi rahvusvahelises poliitikas, kuid samas on kiidetud seda, kuidas ta on siseministrina tegelenud migratsioonikriisiga.

Stubbi, kes oli aastatel 2014-2015 Soome peaminister, on tabanud kriitika nii erakonna kehvade toetusnumbrite pärast kui ka kompromisside pärast, mida ta on valitsuskoalitsioonis teinud. Samuti on kritiseeritud tema juhtimisstiili.

Eelmisel aastal tekitas Soomes pahameelt see, et ta esitas parlamendile valeinformatsiooni oma plaani kohta lubada kohalikel investoritel hoida väärtpabereid anonüümses registris. Hiljem see eelnõu tühistati.

Novembris viskas üks mees kohvikus Stubbile joogi näkku. Augustis aga tulistasid kaks meest öösel õhupüssist Stubbi kodu akendesse.

"Stubb oli varem poliitilise avalikkuse lemmik, teda nähti värskena ja avatud meelega. Kuid hiljuti on ta põhjustanud palju pahameelt," kommenteeris Turu ülikooli politoloog Erkka Railo.

Esimeses voorus kandideeris partei esimeheks ka parlamendisaadik Elina Lepomäki, kes jäi kolmandaks ja langes konkurentsist.

Sisevalimistega püütakse taastada nõrgenevat toetust erakonnale. Yle tellitud uuringu kohaselt on Koonderakonna toetus 17,7 protsenti, millega on partei opositsioonierakonna ja peaministri Juha Sipilä Keskerakonna järel kolmas.

Koonderakond kuulub koos Keskerakonna ja Põlissoomlastega Soome võimuliitu.

Soome peaminister Juha Sipilä ütles pärast koalitsioonipartneri Koonderakonna juhivahetust, et valitsuses on oodata kaadrimuudatusi, ent valitsusprogramm jääb samaks.

Võimuliidu kolmanda osapoole Põlissoomlaste esimees Timo Soini avaldas lootust, et koostöö Orpoga hakkab toimima.

Eelmisel aastal varises Soome valitsus peaaegu kokku, kuid nüüd on suutnud koalitsioon tööjõu- ja tervishoiureformidega edasi minna ning kulutusi vähendada.

Toimetaja: Allan Rajavee, Merili Nael

Allikas: BNS/ReutersKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics