Soome Koonderakond valis uueks esimeheks siseminister Orpo ({{commentsTotal}})

Soome siseminister Petteri Orpo Autor: Bart Maat/AFP/Scanpix
{{1465645303000 | amCalendar}}

Soome Koonderakond valis laupäeval parteikongressil uueks esimeheks siseminister Petteri Orpo.

Orpo edestas parteijuhi valimiste teises voorus senist esimeest, rahandusminister Alexander Stubbi. Orpo sai teises voorus 441 häält Stubbi 361 vastu.

Orpo saab nüüd ilmselt rahandusministriks.

Oma kõnes erakonnaliikmetele ütles 46-aastane Orpo, et soovib vähendada riigivõla kasvu ja kehtestada uusi meetmeid ettevõtluse toetamiseks.

"Meid nähakse ülbe erakonnana. Meil tuleb taastada usaldus Koonderakonna ja Soome kodanike vahel," ütles ta enne hääletust.

Orpot nähakse inimesena, kes püüab leida konsensust ja kellel on vähe kogemusi rahvusvahelises poliitikas, kuid samas on kiidetud seda, kuidas ta on siseministrina tegelenud migratsioonikriisiga.

Stubbi, kes oli aastatel 2014-2015 Soome peaminister, on tabanud kriitika nii erakonna kehvade toetusnumbrite pärast kui ka kompromisside pärast, mida ta on valitsuskoalitsioonis teinud. Samuti on kritiseeritud tema juhtimisstiili.

Eelmisel aastal tekitas Soomes pahameelt see, et ta esitas parlamendile valeinformatsiooni oma plaani kohta lubada kohalikel investoritel hoida väärtpabereid anonüümses registris. Hiljem see eelnõu tühistati.

Novembris viskas üks mees kohvikus Stubbile joogi näkku. Augustis aga tulistasid kaks meest öösel õhupüssist Stubbi kodu akendesse.

"Stubb oli varem poliitilise avalikkuse lemmik, teda nähti värskena ja avatud meelega. Kuid hiljuti on ta põhjustanud palju pahameelt," kommenteeris Turu ülikooli politoloog Erkka Railo.

Esimeses voorus kandideeris partei esimeheks ka parlamendisaadik Elina Lepomäki, kes jäi kolmandaks ja langes konkurentsist.

Sisevalimistega püütakse taastada nõrgenevat toetust erakonnale. Yle tellitud uuringu kohaselt on Koonderakonna toetus 17,7 protsenti, millega on partei opositsioonierakonna ja peaministri Juha Sipilä Keskerakonna järel kolmas.

Koonderakond kuulub koos Keskerakonna ja Põlissoomlastega Soome võimuliitu.

Soome peaminister Juha Sipilä ütles pärast koalitsioonipartneri Koonderakonna juhivahetust, et valitsuses on oodata kaadrimuudatusi, ent valitsusprogramm jääb samaks.

Võimuliidu kolmanda osapoole Põlissoomlaste esimees Timo Soini avaldas lootust, et koostöö Orpoga hakkab toimima.

Eelmisel aastal varises Soome valitsus peaaegu kokku, kuid nüüd on suutnud koalitsioon tööjõu- ja tervishoiureformidega edasi minna ning kulutusi vähendada.

Toimetaja: Allan Rajavee, Merili Nael

Allikas: BNS/ReutersVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.