Savisaar: sügiseks peame kindlustama Keskerakonna ühtsuse ({{commentsTotal}})

Keskerakonna volikogu Kultuurikatlas
Keskerakonna volikogu Kultuurikatlas Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR
{{1465640480000 | amCalendar}}

Keskerakonna volikogu istungil poliitilise ettekandega esinenud Keskerakonna esimees Edgar Savisaar rõhutas, et rahva toetus erakonnale püsib kindlalt ning see on ka suurimaks tugevuseks. Samas märkis ta, et erakond on lõhenenud, mistõttu tuleb mullusest kongressist püsinud sõjakirves suvega maha matta.

"Võtame kokku millised on meie tugevused ja nõrkused. Alustame nõrkustest — Keskerakond ei ole ühtne, seda pole põhjust varjata," rääkis Savisaar. Tema sõnul on erakondliku lõhe põhjustanud mullu novembris toimunud kongressile eelnenud võimuvõitlus Savisaare ja Simsoni leeri vastu.

Kuigi Savisaare sõnul on praegu olukord rahunenud, siis pole erakonnasisene vägikaika vedu veel täielikult lõppenud. "Me töötame juba praegu erakonna kohalike omavalitsuste valimiste kampaaniaks valmis seadmise nimel. See tuleb tõsine võitlus. Palju tõsisem kui te arvata oskate ning kingitusi meile keegi ei tee," nentis Savisaar.

Kohtu poolt ajutiselt ametist kõrvaldatud Tallinna linnapea sõnul on konkureerivate parteide soovi Keskerakond purustada. "Seetõttu peame selle suvega kindlustama, et sügisest läheme edasi ühtsena. Meil on kõik eeldused võita järgmised kohalike omavalitsuste valimised. Kõik eeldused püsida Eesti poliitika esiliigas. Meie valijad ootavad meilt seda," toonitas Keskerakonna esimees.

Ühtsuse puudumine on ainus nõrkus

Savisaar rõhutas, et kui ühtsuse puudumine on hetkel erakonna ainsaks oluliseks nõrkuseks, siis tugevusi on märksa enam.

“Esiteks, rahva toetus. Meid on rünnatud ja rängalt, aga kõigele vaatamata püsib rahva toetus Keskerakonnale kindlalt. Me oleme küsitluses enamasti esimesel ja vahel ka teisel kohal. Samal ajal on IRL kukkunud alla valimiskünnise. Sotsid on alla jäämas EKRE-le ja Vabaerakonnale," võttis Savisaar kokku tänased jõuvahekorrad.

Savisaar märkis, et Tallinnas munitsipaalvõimu teostades saab Keskerakond tõestada, et Reformierakonnale on alternatiiv olemas.

"Kui Reformierakond kontrolliks ka Tallinna, siis oleks tema võimuvertikaal täielik. Eesti demokraatia oleks lõplikult ümber piiratud. Omariiklus, mis Rahvarinde poolt Eestile tagasi võideti, oleks pistetud rosimannuste ja michalite poolt tasku nagu poleks midagi olnudki," leidis Savisaar.

Haldusreform tapab kohaliku demokraatia

Keskerakonna esimehe sõnul on seaduse jõu saanud haldusreformi ainus eesmärk hävitada kohalik demokraatia.

"Ma olen juba korduvalt rääkinud, et erakondadele, eelkõige suurtele erakondadele on selline reform tegelikult kasulik, sest suures omavalitsuses on erakonna nimekirjaga palju lihtsam hääli koguda. Suures valimisringkonnas kaob kogukondlikkus ja kõigi valitavate volinike isiklik tundmine, mis siiani on väikeseid valdasid ilmestanud," selgitas Savisaar.

Keskerakonna juht tunnistas, et suure erakonna juhina peaks ta rõõmustama sellise muudatuse üle, kuid tegelikult ei ole see Eestile hea. Savisaar toonitas, et ei kavatse valitsusse mineku nimel ohverdada oma põhimõtteid. "Selline juurikas kavatsen ma olla elu lõpuni. Meie võimu nimel oma põhimõtteid ei reeda. Meeldib teile või mitte," sõnas Savisaar.

Helmed on võtnud minult "töö"

Keskerakonna esimees lisas, et mitte ainult Keskerakond pole lõhki, vaid ka teistes erakondades on suured sisepinged.

"Kes juhib tegelikult Reformierakonda? Väga ilus on rääkida, et neil on palju kandidaate ja igaühel oma meeskond, aga veidi kainema pilguga vaadates saavad kõik arukad inimesed aru, et erakond on lõhki, mis lõhki,” ütles Savisaar, “IRL, mis seal üldse toimub? Kas keegi saab sellest aru? Sotsid vahetasid välja esimehe, sest Mikseri juhtimisel sai kahe aasta tagusest 28-protsendilisest toetusest möödunud kevadeks 15-protsendiline valimistulemus. Aga uue esimehega pole erakonna reiting grammivõrragi paranenud. Hoopis vastupidi. Vabaerakonna sisetülidest kirjutas hiljuti Eesti Ekspress ja piisavalt värvikalt.“

Samas tõstis Savisaar esile EKRE edu. "EKRE on aga oma toetuse aasta ajaga pea et kahekordistanud, ja küllap nende kasv jätkub. Helmedest on
saanud see koll, millega reformierakondlased ja sotsid oma lapsi hirmutavad – paistab, et selles punktis olen jäänud töötuks," naljatas Savisaar.

Reformi kliki õudusunenägu

“Mis puudutab presidendivalimisi, siis 1990ndate aastate alguses jäeti Eesti rahvas ilma võimalusest valida presidenti, põhjendusega meie õhukesest demokraatlikust kogemusest. Aga kas me ikka veel ei ole valmis?” küsis Savisaar, “või on lihtsalt reformierakondliku kliki kõige hullem õudusunenägu see, et nende poolt ametisse nimetatud ersats-presidendi asemele tuleb tugev isiksus.”

Savisaare tuletas meelde, et Keskerakonna presidendikandidaadi valivad volikogu liikmed. "Kandidaadid on teie ees. Mailis Reps on kaks korda olnud
haridusminister, Kallase valitsuses ja Ansipi valitsuses. Ma ei arva, et ka Mailis ise usub, et ta saaks kunagi presidendiks. Kas ta ikka on veel sama suurusjärgu poliitik, rahva ühendaja ja riigi ees seisvate väljakutsete sõnastaja kui Lennart Meri või Arnold Rüütel? See, head volinikud, on teie otsus,” kordas Savisaar.

Seejuures ei jätnud Keskerakonna esimees mainimata oma keskset rolli erakonna üles ehitamisel. Savisaar kinnitas, et Keskerakond läheb edasi, suuremad raskused on selleks korraks ületatud ja paremad ajad on ees. “Et Keskerakond läheb edasi, tugevamana ja kindlama selles, et Eestile on meist igaüht vaja,
seda enam, et ajad on keerulised," lõpetas Savisaar oma pöördumise.

Toimetaja: Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema