FBI eriagent: kohtusime Florida tulistajaga esmakordselt 2013. aastal ({{commentsTotal}})

Laupäeva öösel USA-s, Florida geiklubis 50 inimest tapnud mees oli käinud mitu korda föderaalse juurdlusbüroo (FBI) juures terrorismi sidemete tõttu vestlusel. See ei takistanud tal aga relvi ostmast, kui ta lõpuks otsustas oma rünnaku teoks teha.

Geiklubi rünnanud Omar Mateen sai eelmisel nädalal täiesti seaduslikult osta endale kaks tulirelva hoolimata sellest, et oli korduvalt olnud föderaalse juurdlusbüroo huviorbiidis, vahendasid ERR-i teleuudised.

FBI eriagendi Ronald Hopperi sõnul sai juurdlusbüroo Mateenist teadlikuks 2013. aastal, kui mees väitis kolleegidele, et tal on sidemeid terroristidega.

"Büroo uuris asja igakülgselt, sealhulgas vesteldes nii tunnistajatega, korraldades jälitustegevust, uurides erinevaid andmeid. Uurimise käigus vesteldi ka Mateeniga kaks korda. Lõpuks ei olnud meil võimalik tõestada tema väidete vettpidavust ja uurimine lõpetati," selgitas Hopper.

2014. aastal sai Mateen taaskord föderaalse juurdlusbüroo tähelepanu võimalike sidemete tõttu Moner Abu Salhaga - ameeriklasest enesetaputerroristiga. "Büroo viis läbi uurimise, mille käigus vesteldi uuesti Mateeniga. Me otsustasime, et tema kokkupuude oli minimaalne, see ei olnud sisuline suhe ega oht sel ajal," märkis FBI eriagent.

Politsei sõnul teatas Mateen vahetult enne rünnakut, et on ISIS-eks nimetatud terrorirühmituse järgija - samamoodi nagu detsembrikuus California 14 inimest tapnud abielupaar seda tegi. Kuid ühtegi tõendit selle kohta, et ISIS oleks kuidagiviisi kummagi rünnaku organiseerimisega seotud, pole leitud.

Mateeni tausta uurinud ajakirjanike sõnul oli mees vägivaldne ja homofoobne, mis selgitab tema sihtmärgi valikut.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.